Tři kauzy, dvojí metr

Médii proběhla informace o vyhození odborné asistentky Eriky L. Praterové na americké Hamline University za to, že studentům ukázala vyobrazení proroka Mohameda. Stalo se na soukromé vysoké škole ve státě Minnesota.

Férově budiž řečeno, že zobrazování Proroka je v islámu zakázáno, byť tento postoj nedrží všichni vyznavači Alláha; nicméně pro mnohé z nich je to něco jako svatokrádež. Stejně tak férově budiž doplněno, že dr. Praterová opakovaně a především včas studenty upozornila na to, že při výuce dějin světového umění bude obraz Mohameda promítnut, přičemž těm, kdo by s tím měli problém, umožnila odejít. (Šlo o projekci ilustrace ze 14. století zobrazující archanděla Gabriela a Mohameda.)

Další dění tohoto příběhu je jako ze špatného snu. Z učebny neodešel nikdo, načež si muslimští studenti po přednášce stěžovali a vedení univerzity se zachovalo způsobem, který je v rozporu se zdravým rozumem. Vyučující Praterová byla vyhozena. S poukazem na to, že „respekt vůči islámským studentům by měl předčit akademickou svobodu“.

Hledat v tom logiku dost dobře nelze, protože soudobá progresivistická politická korektnost je s ní příliš často v nesouladu.

Za odbornou asistentku se někteří postavili, vznikla i petice na její podporu a možná celý případ dopadne pro ni ne tak drasticky (můžeme se utěšovat). Zatím ale máme možnost srovnání tří kauz, každé z jiné části světa.

Finská kauza. Když tamní křesťanskodemokratická poslankyně a věřící žena Päivi Räsänenová veřejně hovořila o tom, že Bible se k homosexualitě staví negativně, byla obžalována z nenávistných projevů vůči minoritě a skončila před soudem. V první instanci byla naštěstí osvobozena, letos v létě ji čeká odvolací proces. Uvádím to proto, že problém měla ona, křesťanka – státní moc se postavila za jednu skupinu občanů proti člověku hájícímu křesťanské zásady.

Irská kauza. Enoch Burke, učitel ve škole Wilson´s Hospital School, je křesťan hájící biblické učení. Domnívá se, že existují pouze dvě pohlaví a když o žákovi – chlapci, který se ovšem za chlapce nepovažuje, hovořil, odmítl používat žákem a rodiči požadované „they/them“ (oni/jim), ale dál používal mužská zájmena „he/him“ (on/jemu). Po stížnosti mu bylo zakázáno učit a do školy vstupovat, což on odmítl respektovat a skončil na řadu týdnů ve vězení. Opět: křesťanský pohled musel ustoupit progresivnímu vnímání světa.

Americká kauza, výše zmíněná. Tentokrát nebyli ve hře křesťanské hodnoty, ale muslimské. A světě div se: zatímco v předchozích dvou kauzách to byli křesťané, proti komu se světská moc postavila, v minnesotské univerzitě se světská moc postavila za muslimy. Nebylo řečeno: ale vyučující vás nenutila na vyobrazení se dívat, stížnost se zamítá. Nic takového. Když jde totiž o muslimy, progresivistická vrchnost měří zcela jiným metrem než v případě křesťanů.

Smutné, ale příznačné.

Subscribe
Upozornit na
guest

36 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vladimír T. Gottwald
19 dní před

Pro mne je na tom iritující onen dvojí metr. Žel už však nikoli překvapivě.

Radka Kielbergerová
20 dní před

PRO PANA STEJSKALA – pane Stejskale – opusťte svět, kdy první plazi chvíli vypadali, jak vypadali. Existují jen dvě pohlaví… je zapsáno. V Bibli. No já to nechci těm spisovatelům opravovat…Takže když nebudu unavovat situacemi narychlo sestavených komisí v posunutých brýlích na intimní partie, jestli je olympijská vítězka holka nebo kluk, půjdeme někam před Bibli. K době helénského baroka – době helénismu a době Alexandra Velikého, kdy je v řecké kultuře období námětově nejbohatší. Kromě Afrodit, alegorií a civilek, mýtických kentaurů též záliba zobrazovat a sochat hermafrodity – lidově nazývané hermovky. Sošky lidí s různě vyvinutým tím nebo tím pohlavím,… Číst vice »

Adéla Vodvářková
Admin
20 dní před

_1. Neskončil ve vězení proto, že byl věrný svému mylnému přesvědčení, ale protože nerespektoval rozhodnutí soudu, že nemá šikanovat svého žáka, nespojujte to. Je pro vás nepřijatelné, že byl vyhozen učitel, který popírá základní vědecký konsensus ohledně trans- problematiky, a navíc odmítá elementární slušnost k žákovi, který si přál být oslovován neutrálními (ne ženskými!) zájmeny. _2. Konečně začínáte formulovat to, o co vám jde (nejspíš) v první řadě (vzhledem k tomu, že o skutečné povaze transgender problematiky jste odmítl diskutovat): jste vyděšený, že systém bude měřit v podobných případech jinak muslimům a jinak křesťanům. Pochybujete o tom, ale nemáte k… Číst vice »

Filip Vracovský
20 dní před

To, že tato postavení před realitu končí likvidací lidské bytosti je Vám očividně fuk, nebo si to jen neumíte přebrat. Vědecky prokázaným faktem nejsou Vaše fráze, ale skutečnost, že Burkeové tímto jednáním skutečně šikanují….. A můžete se o tom rozepisovat kilometry. Nic to na jednoduchosti tohoto faktu nemění.

Adéla Vodvářková
Admin
20 dní před

Však to přesvědčení, že existují dvě pohlaví, si mohl nechat, ne? Jenom by aktualizoval své znalosti v tomto ohledu u jednoho z žáků. Na čem přesně vy a pan Burke stavíte své přesvědčení, že změna biologického pohlaví v průběhu života není přijatelná?

Pavel Dvořák
Pavel Dvořák
21 dní před

Islám se ovšem musel vyrovnat s používáním fotografií, filmu a televize. Pravda, na snímku musí být živá osoba (tvor), kterého stvořil Alláh. Nikoliv kresba. Leda, že by tu kresbu stvořil Alláh. Paní profesorka to tak měla vyložit a bylo by. Když už si nedokázala fotografii Mohameda někde sehnat. Blbost se šíří rychlostí světla.

Adéla Vodvářková
Admin
21 dní před

Podle dailymail.co.uk taky Praterová (ne Proterová) nebyla vyhozena, ale nebyla jí prodloužena smlouva na další období. Jistě, detail, ale už to zase vyznívá trochu jinak.

Radka Kielbergerová
21 dní před

Zdravím…díky Vám jsem si líp nastudovalaa i ráda couvám. Je dobře, že o tom vzniká debata. Nicméně …ta univerzita je soukromá…to je další z věcí, kdy se dá vést diskuze v trochu jiných souvislostech a vůbec není lehké věc posoudit, není-li škola institucí státní, ale soukromou. Nevím.

Adéla Vodvářková
Admin
21 dní před

Ta paní nic špatného neudělala, já se jednoznačně stavím za ni, v tom jsme s panem Stejskalem výjimečně zajedno, ale právě proto, že ten případ je dost odsouzeníhodný sám o sobě, je podle mě nesmyslné přilívat olej do ohně ještě tím, že z neprodloužení smlouvy budeme dělat vyhazov natvrdo.

Radomira Kielbergerova
21 dní před

Adélo…já jsem vpodstatě na jedné lodi…ale pokud je to šlola soukromá?? Ano..proč přilévat a dělat z toho víc. Koneckoncú dole to píšu. Bohužel…není to skola státní.

Adéla Vodvářková
Admin
21 dní před

Jasně, ale to se teď řeší ve velkém všude – mají facebook a twitter jako soukromé osoby právo banovat nějaké názory? V tomhle fakt nevím, jsem rozpolcena. Určitě je to trochu jiný případ, než kdyby to byla státní škola. Jsem ráda, že o tom nemusím rozhodovat. Díky za polemiku.

Radomira Kielbergerova
21 dní před

I já děkuju. Skutečně s vizí ředitele soukromníka nehnete a u peněz klientú zkrátka rozhoduje klient. Tak to prostě je…
Dám Vám bohužel zkušenost. Kamarádka se 3 vysokými z jánevimproč altruistického dúvodu učí na učňáku. S maturitou i bez. Staçila jedna připomínka Havla a 17.listopadu a vlna rodičů…voliči Babiše, Okamury a Skály…s Ortelem na rtech a Foldynou na trikách ji hnali na koberec a drsné pokárání se vztyčeným prstem ředitelky. Státní škola. Ovšem svého větßinového naladění… Nechápete. A oporu tito rodiče našli…
To nic. Hezký den.:)

Adéla Vodvářková
Admin
21 dní před

To je těžký. Fakt nevím, co s tím, ale jsem z toho velmi mrzutá. „Oni“ mají svá média, svou pravdu.. taky se na ně vaše kamarádka může vykašlat a jít dělat za pětinásobek na nějaký soukromý gympl! D:

Radomira Kielbergerova
21 dní před

Jak říkám…je o 10 tříd dál než já. Nerozumím:) Vy jste mladá. Ale co na ten sešup máme říkat my věku většího…v zažité euforii Listopadu a Havla?… Já a Tomáš a ti, co sem píšou…a některým věcem úzkoprsého mládežnictví nerozumím taky. Ale myslím že speciálně u nás to je ok. Že pošlou z univerzity studenti do háje populistní judryni Kováŕovou, je ovšem v cajku:)))

Radomira Kielbergerova
21 dní před

Pane Stejskale…já se nechci hádat. Ale věřte několika věcem. Jestliže se vy cítíte takto dobře, s těmito názory, máte na ně jisté právo…jistě přijmete právo jiných, kteří vycházejí z dávno popsaného jevu co to je demagogie a prostě se smiřte s tím, že Demagog budete mít před jménem. Ohrazujete se? Ale nikoho Vaše pocity nezajímají. Vúbec nikoho…Tak to je tedy malý příklad jisté zážitkovosti o pocitu toho hocha. On byl Vámi upozorněn…já velmi opatrně upozorňuji zcela stejně Vás. Nelíbí se? Možné… Zadruhé…a to si buďte jist. Narazil.li by KT na podobně urputná vyjádření v tak těžkých patetičnostech, tedy pokud by… Číst vice »

Filip Vracovský
21 dní před

Natvrdo řečeno…. Blázny si nedělá Trčálek z Boha, ale z p. Valíkové a p. Stejskala…. A kde je psáno že blázni nejsou ? Kde je psáno, že blázen nejsem já, nebo Vy Radko ? Těžko se argumentuje s někým kdo „myslím a přeji si“ bere jako argument.

Adéla Vodvářková
Admin
21 dní před

Rád používáte ve svých argumentech přirovnání, bohužel často jsou tato přirovnání dost mimo a v tomto případě to bohužel platí opět. To, že jste popletl jméno, se v žádném případě nedá jakkoliv přirovnat k genderové dysforii. Ti lidé nejsou „popletení,“ naopak nejpozději v dospívání docházejí k neotřesitelné jistotě, že se narodili do špatného těla. Laikové jako já nebo vy, pokud se nechtějí v problematice trans lidí dovzdělat, mají možnost dívat se na to ze dvou úhlů. Je ten člověk před námi žena, která má utkvělou představu, že je mužem, nebo je to ve skutečnosti muž, který se narodil do špatného… Číst vice »

Adéla Vodvářková
Admin
21 dní před

Jo hlavně ten váš argument s tím, že je potřeba kompromisu – ten případ s Burkem v článku popisujete jinak, než nyní v komentáři. Biologicky se tedy jedná o chlapce, který se identifikuje jako dívka. Ona a jeho rodina nepožadovali, aby učitel užíval ženská zájmena she/her, ale neutrální they/them, které se, pokud vím, v angličtině používá, když nevíme přesně, koho oslovujeme, nebo mluvíme o osobách obecně. S trochou ohleduplnosti by se to dalo skoro považovat za onikání.

Adéla Vodvářková
Admin
21 dní před

Zatímco ty dvě první kauzy jsou srovnatelné a ani učitelka, ani poslankyně neměly být souzeny, (učitelka neměla být vyhozena z práce), tu třetí tu opakovaně zmiňujete úplně mimo mísu. Čeho se ten učitel dopustil na konkrétním žákovi (což je rozdíl oproti dvěma předchozím případům), je šikana. Hezky jste napsal, že se učitel „domnívá,“ že jsou jen dvě pohlaví. Předpokládám, že stejně tak se „domnívá,“ že neexistuje nic takového jako transsexualita, že to je jen nějaký další progresivistický výmysl, jak zničit „tradiční rodinu.“ Což znamená, že jako učitel není schopen se dovzdělat v této oblasti. Jako učitel zkrátka selhal. Nikomu nedává… Číst vice »

Radomira Kielbergerova
21 dní před

Dobrý večer. Jakkoli se ta nová zpráva může zdát, že se kdosi zcela zbláznil…vnořme se každý …já i Vy… do situace. Udélal byste to? 🙂 Instinkt, pohled do třídy a jistá předvídavost chytrému učiteli, profesorovi, přednášejícímu velí buď něco neříkat, nebo předeslat…nechci se opravdu nikoho dotknout..jen vysvětluji to a to. Zkrátka sichrující neutralita z důvodu slepé mapy, koho mám před sebou. Ne že nemám kolegu rasistu, co má pocit, že věty a narážky tohoto ranku jsou přece se studenty sbližující. Nejsou…Zkrátka doba nedoba, a neplakat nad tíží doby křesťanstva, tohle má mít člověk v sobě a předvídat v rámci bontonu… Číst vice »

Radka Kielbergerová
21 dní před

Asi ano, pokud to tak proběhlo, je to samozřejmě divné. Víte, mně vážně zaráží, že po ošetření věcí, že tam z její strany proběhlo gesto úcty – by ji i přesto vyhodili. Proč o tom nečtu všude jako o něčem šíleném? Já se, pane Stejskale, blbostí a nelogických věcí přes čáru logiky nezastávám. Ovšem čistě zhlediska toho, jak věci semtam bývávají podané – je možné, že to upozornění bylo ve stylu notně devótním, pohrdavým – a u toh jsme s prominutím nikdo z nás nebyli. Ani vy, ani novináři, ani já…Aroganci, kdy se věci řeknou, aby zazněly v kódu, ale… Číst vice »

Radomira Kielbergerova
21 dní před

Já k tomu řeknu jen jednu věc , protože žurnalistika dneška je bulvár. Pravdy půl, dokonce zaplaťbůh existuje pojem…kterým se říká, stalo se to dík jednomu ujetému na vsi s dvaceti lidmi, ale my z toho učiníme světový trend, hromadné společenské ohrožení. Ten výraz jsem zapomněla…já k tomu řeknu jen to, Váš kamarád Franta, ezoterik, si otevře školu. Na základě své vize a své urputnosti tam nabere kantory. Je to jeho byznys, jeho projekt a má požadavky. Vy jim sice moc nerozumíte, ale žáky má. Škola funguje… A když uzná, že se kdosi vymyká…je velmi materialistický až pragmatický nedokáže se… Číst vice »

Filip Vracovský
21 dní před

Burke a Burkeové se nemusí vzdávat svého svého přesvědčení. Ale vzhledem k poznatkům vědy nemají u výchovy co dělat….

Radomira Kielbergerova
21 dní před

Asi si rozumíme… začátek školního roku: a jmenuješ se Blanka Nová. Jo..a jak ti mám říkat?Blanko, Blani…..prosimvás mně řikají odmalička Bia…já Blanku nechci.nesnáším.. Tak byla bych úplně strašná to té holce vnucovat, pokud chci, aby mezi námi panovala jistá radost pro práci. Takhle prosté to je, pokud se svět má domluvit a pokud nám má být ťěm i všem přece vzájemně lépe.:) o tomhle to je přece především

Filip Vracovský
21 dní před

Jasně…. a to Blanku jistě nedoženete k sebevraždě což nejrůznější Burkeové snadno mohou…. Celkově vzato, zda chce učitel děti děsit, nebo vést je zatím na každém z nás, ale je jen otázkou času kdy se stane normou to druhé. Ve své době si taky nikdo neuměl představit výchovu ve škole bez tělesných trestů a dneska se po nich ( snad) nikomu nestýská….

Radomira Kielbergerova
21 dní před

Jste milej…protože přesně tohle ťuknutí na minulost je tím největším argumentem👍👍👍

Radomira Kielbergerova
21 dní před

;))) Vy jste mě teď tedy fakt dostal. Máte hádanku. Anebo ji neřešte…jste to napsal schválně a jen mi to nikdy nedošlo. Svůj koment si přečtěte a zůstaňte u posledního slova…ale rozvíjet to nechci.:))

Filip Vracovský
21 dní před

je to náhoda… z toho skutečně pana Stejskala nepodezřívám… 🙂

Radomira Kielbergerova
21 dní před

Tak jde o jinou věc.:) po tělesných trestech si samozřejmě nestejská nikdo:)))

Michaela Klímová
20 dní před

Že bychom tu rozšířili význam slova? 😉

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial