Země v nesnázích

Drahota v Česku. Takový titulek v různých obměnách se na nás valí dnes a denně, nejviditelnější je na televizních obrazovkách. Mediální smršť. Až si člověk někdy řekne, k čemu je dobrá, když to všichni stejně dobře víme.

Víme ale také, jak se daří lidem jinde? Jaká jsou ekonomická statistická čísla v zemích, která řadíme mezi naše oblíbené turistické destinace? Mezi ně patří, byť nikoli na prvním místě, Egypt. Nejnovější údaje říkají: žádná sláva.

Zpravodajský server Ahramonline přinesl 10. ledna 2023 výsledky šetření státní agentury CAPMAS ( Central Agency for Public Mobilisation and Statistics). Ta hlásí nárůst inflace; nic nového, ale přece. V prosinci 2022 byla meziročně na hodnotě 21,9 %, zatímco v listopadu činila 19,2 %. (Pro srovnání v ČR v XI/16,2 %, v XII/16,4 %.) Egypt tedy zažívá to, co server The Times of Israel popsal termínem „skyrocket“ – prudký nárůst. Server píše, že Egypt bojuje s rostoucí inflací za současného dramatického propadu své měny (o tom bude zmínka níže). Zmíněný inflační „skyrocket“ lze ilustrovat na čísle z prosince 2021, kdy Egypt hlásil inflaci 6,5 %. Tedy ještě předtím, než ruská válka proti Ukrajině otřásla světovou ekonomikou.

Prosincovou (2022) inflaci hnal vzhůru nárůst cen základních komodit. Cena potravin včetně nápojů vzrostla o 4 %, ovoce o 7,6 %, mléčných výrobků včetně sýrů a také vajec o 6,4 % a cukru o 2,5 %.

U dalších komodit, mezi nimiž CAPMAS uvádí obilí a chléb, byl zaznamenán nárůst o 5 %, v případě masa včetně drůbeže je to 2,8 %; ryby a mořské plody zdražily o 3,1 %.

Izraelský server dále uvádí, že vyšší inflace výrazně zatížila spotřebitele, zejména domácnosti s nižšími příjmy. Podle oficiálních údajů žije téměř 30 % Egypťanů v chudobě (informace o počtu obyvatel se různí, střízlivý odhad hovoří o 104 milionech – LS).

Ruku v ruce se stoupající inflací se egyptská ekonomika potýká také s poklesem hodnoty své měny, v posledních dnech taktéž dramatickým. Egyptská libra byla v roce 2022 dvakrát devalvována (březen, říjen); vláda přistoupila na flexibilní směnný kurs, což byla jedna z podmínek pro získání 3miliardové dolarové půjčky od MMF.

Pro srovnání. Když jsem odlétal do Egypta v červenci 2022, byl směnný kurs amerického dolaru vůči egyptské libře 1 USD = 18,53 EGP. Dnes (10. 1. 2023) je libra výrazně oslabena: 1 USD = 27,68 EGP. Nahlédl jsem do svých cestovních deníků z minulých let. Namátkou: v květnu 2013 1USD = 6,96 EGP; v květnu 2016 1 USD = 8,88 EGP. V listopadu 2016 došlo k razantní změně – uvolnění kurzu a s tím související devalvaci. To se projevilo v následujících letech, egyptská libra se dostala ve vztahu k dolaru na dvojciferná čísla:

Září 2017 … 1 USD = 17,62 EGP

Červen 2018 … 1 USD = 17,86 EGP

Červenec 2019 … 1 USD = 16,56 EGP

K těmto číslům ještě jeden údaj z praktického života. Server Africanews.com 4. ledna 2023 v článku pojednávajícím o prudkém poklesu hodnoty egyptské libry vůči dolaru („Egypt’s pound drops to record low against the dollar“) cituje čtyřiatřicetiletou Rehab:

Za chleba, který jsem dřív kupovala za jednu libru, musím dát dnes tři. Manžel vydělává 6000 liber měsíčně, předtím jsme s tím vydrželi 30 dní, dnes jdeme do minusu po deseti dnech.

Užitečná ilustrace.

Dříve nebo později se budou mnozí z nás opět chystat do Egypta, ke korálovému moři. Mějme přitom na mysli, že se vypravíme do země, která není v nejlepší ekonomické kondici. Jak řekl prezident Sisi 9. ledna 2023, situace je „velmi obtížná“. Ani Zemi na Nilu, stejně jako naši republiku, nečekají z mnoha důvodů snadné časy.

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial