Několik postřehů k probíhající diskusi na BS

Zatímco T. Vodvářka tradičně moudře píše, že k tématu (své dcery) „Narvanej Globus“ nemá co říci, my ostatní se tu pošetile přeme. Přitom ani jedna strana nemá relevantní data, aby mohla učinit neméně relevantní závěr. A. Vodvářková: „Až příště budete říkat, že žádná krize není, protože jste byli v Globusu a tam nebylo k hnutí, už budete vědět, proč je to chybná logická úvaha.“ Svůj článek vztáhla v podstatě k jedné, předvánoční návštěvě jednoho Globusu.

Já jsem proti tomu postavil pozorování více obdobných OC (u nás tedy pět) a bohužel jsem nezdůraznil (zde uznávám svoji diskusní chybu), že nešlo o jednu předvánoční cestu, ale o dlouhodobější pozorování. Pravda, vztažené spíše k víkendu. Kdykoli tuto cestu s rodinou podnikneme, vidíme stále stejný obraz, Vánoce Nevánoce: plný parking. Jdeme-li dovnitř: plné vozíky. Pak ovšem, sice nelogicky dle výkladu A. Vodvářkové, ale zcela přirozeně mi vypadne z úst konstatování, že krize vypadá jinak.

Nesmyslnost zdejší debaty je v tom, že nikdo z nás nepopírá skutečný stav věcí – že část populace v krizi je, část nikoli (větší či menší zhoršení životní úrovně vlivem vyšších nákladů není krize), data ovšem nemáme, takže všichni vaříme z vody.

Nicméně: Nabádá-li nás A. Vodvářková, abychom na základě jedné návštěvy Globusu nešířili tvrzení o tom, že žádná krize není (nic proti tomu), pak se ptám, jestli lze něco takového konstatovat po návštěvách velkého množství Globusů (aj. OC) v delším časovém úseku. Řeknu-li na základě této zkušenosti, že krize vypadá jinak, z hlediska statistického (vědeckého) se patrně dál dopouštím nelogičnosti (nemám data), ale z hlediska selského rozumu to zase tak hloupé vyjádření není. Jsem-li dlouhodobě mediálně masírován řečmi o krizi (při použití jiných slov) a ve stejném období konfrontován víkend co víkend plnými parkovišti a plnými vozíku, pak se té masáži vzepřu a pronesu něco o tom, že u nás žádná krize není. Myšleno krize globální, s fatálním dopadem na drtivou část populace.

Samozřejmě: nevíme, jak na tom jsou ti, kdo v daném okamžiku v „mém“ Globusu nejsou. Jestli museli zůstat doma, kde živoří a jsou na tom tak bídně, že si nemohou dovolit do Globusu přijet (pardon: přijít, lidé v krizi nemají obvykle motorové vozidlo a když ano, z doby, kdy v krizi nebyli, nemají na PHM), anebo parkují v jiném OC a plní vozíky zbožím tam. Kolik je těch, kolik oněch? Nevíme. Neví to A. Vodvářková, neví to L. Stejskal, neví to dokonce ani R. Kielbergerová, zkrátka neví to nikdo. Takže o čem celá následná debata vyvolaná článkem „Narvanej Globus“ (autorky A. Vodvářkové) vlastně je? O ničem.

Autorka onoho textu chtěla samozřejmě cosi sdělit. Připomenu: „Až příště budete říkat, že žádná krize není, protože jste byli v Globusu a tam nebylo k hnutí, už budete vědět, proč je to chybná logická úvaha.“ Poskytla nám určitou lekci, z níž bychom si měli vzít poučení. Je zapotřebí vyvarovat se na základě neúplných informací chybných logických úvah v naší komunikaci.

Platí to pouze pro případ „Narvaný Globus“, anebo obecně? Myslím, že „B“ je správně. Nuže tedy, směle do toho.

F. Vracovský v diskusním příspěvku pod „globusovým“ článkem na moji adresu napsal: „Jinak přicházím taky k otázce jestli nemáte kromě homosexuálů problém taky se ženami?“ Je to sice napsáno rafinovaně jako otázka, ale červík pochybnosti je zaset. Pan Filip mě vůbec nezná, zná pouze mé texty, a z nich usuzuje na něco, co není pravda. Nalijme si čistého vína.

(1) Nemám problém s homosexuály. Pouze říkám to, co o HS učí Bible, aniž bych chtěl HS v čemkoli jakkoli omezovat; v běžném životě je vnímám jako kohokoli jiného. Stejný názor jako já má např. Päivi Räsänenová, která je kvůli tomu ve Finsku honěná po soudech, evangelista Franklin Graham, biskupové slovenské luterské církve (ve vztahu k aktivitám jejich farářky Anny Polckové), bezpočet dalších církevních představitelů – a především stamiliony věřících na celém světě. Dotaz pro F. Vracovského (prostřednictvím BS): Proč si myslíte, že byla před časem založena Globální metodistická církev, proč řada kongregací Sjednocené metodistické církve opouští její společenství? Protože všichni tito křesťané odmítají nebiblický, liberální, chcete-li progresivistický přístup k HS. Zde odbočka: mám-li já „strašné“ názory, jak píše pan Filip na jiném místě, mají je také všichni tito křesťané a bezpočet dalších, je to obrovský celosvětový zástup lidí hájících biblické učení. Já mohu panu Filipovi připadat jako „zapouzdřený“ názorový exot, na mně nesejde, ale co ti ostatní, miliony ostatních držících stejné učení? A co horšího – pak by „strašné“ bylo i učení Bible. To už hrajeme hodně daleko za autovou čárou.

(2) K naznačení, že mám snad problém obecně se ženami: tomu se musím upřímně zasmát. A podivit, jak něco takového může napsat někdo, kdo „nemá data“. Je to absolutní nepravda, hloupost, nesmysl. Víc nemá smysl se o tom rozepisovat, protože pan Filip a paní Radomíra sami odhalili, jak to se mnou v této věci je, co já bych k tomu mohl ještě dodávat.

Snad jen: jistě mohu mít dílčí problém s R. Kielbergerovou, neboť se v diskusích zde vyjadřuje hrubě, někdy až na hranici vulgarity, má tendenci urážet a chovat se hystericky. Označovat respektovaného politologa jedním z nejhanlivějších výrazů – to má být v pořádku? Proč se ptám? Pan Vracovský mi vyčítá, že jsem v diskusi nezareagoval na pana Orlíka: „ … ženy tu umravňujete, ale bláboly pana Orlíka o zplozencích Satana pod Vašimi články Vás nechávají netečným“. Mohl bych namítnout: Brutální slovní útoky Radomíry K. vůči kdekomu, kdo názorově nesouzní s jejím pohledem na svět také nechávají F. Vracovského netečným; nezaznamenal jsem, že by se proti tomu, co zde předvádí paní Radomíra K, pokud jde o osobní útoky, jakkoli kriticky vyjádřil. Inu, co je dovoleno Jovovi … .

A ještě něco. Nemám pocit, že bych tu já umravňoval ženy. Spíše si myslím, že je to přesně naopak. Nebyl jsem snad já adresátem poučení, co je či není společensky přijatelné a co je nebo není buranské chování?

Subscribe
Upozornit na
guest

35 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Radomira Kielbergerova
24 dní před

Pane Stejskale, víte, když to čtu, čtu Vaše odpovědi Adéle a cosi o nedůstojnosti…kdy ta žena dostává lekci, že to má přenechat mně, že tu jedna taková osoba stačí, tohle se pokusím, aby bylo to poslední, co Vám vyjevím. 1) skutečně máte vůli k nějakému příměří mezi lidmi? Včera jsem Vám dala okamžitý vzkaz. Videi Turečka nechci proboha vzdělávat Vás. Víte toho mračna…jak kdesi píšu, klobouk dolů…Velice chápu Váš vztah, doslova píšu..neumenšuju Vaši lásku, vnímám bolest i frustraci někam nesmět, je to složité, jen chápu proces, kdy RB na stížnost reagovat prostě musela a že tyhle akce v tak horký… Číst vice »

Radomira Kielbergerova
24 dní před

Děkuji moc. Přečetla jsem si Vaše řadky několikrát důkladně a ještě jednou děkuji, pane Stejskale. Za všechna vysvětlení i Váš postoj za Vaši reflexi. Hibernace mi ale prospěje. Z mnoha důvodů. Je mě už moc. A potřebuju se věnovat i nějakým jiným rozličným věcem, vécem příjemným, kterým se věnovat chci, i bohužel méně radostným věcem. Čas je komodita:)) Nepíšu žádné podstatné a zajímavé objevnosti a tento prostor to bez nich vydrží. Vím…nebo si směle myslím, že navzdory tomu, že bych mohla dostat sérii varovných karet, zdejší admini jsou pravou ukázkou násobené tolerance a demokracie v přímém přenosu…proto tu na jistou… Číst vice »

Radka Kielbergerová
25 dní před

omlouvám se.příspěvek první mi nebyl schválen, ač myslím, že v něm říkám věci, které snad tak nevadí 🙂 za zdvojení – pokud to tu visí, se ještě jednou omlouvám.)

Radka Kielbergerová
25 dní před

1) Hned v úvodu Vás uklidním. Pod svým posledním a snad smírným obyčejným blogem – mazat jsem to neměla – jsem měla dodateček, že tu pro dobro a klid mnohých včetně mě na čas skončím:) Aby administrace za mne neodnášela to, že já se někde nehodlám klanět a věci řeknu rovnou. Pana svého obdivovatele Jeřábka – kterému jste nedokázal naznačit, že si vulgarity jako z dílny SPD směr Adéla a Tomáš bytostně nepřejete – jste si vůči „ctihodnému příteli“Tomášovi nikdy nesrovnal, když už cosi v tom, co vadí nevadí, tedy vyčítáte Filipovi… ale p.Jeřábek mi vyjadřuje slib, že tu se… Číst vice »

Tomáš Vodvářka
Admin
25 dní před

Zdravím Radko, jsem si jist, že pan Jeřábek, který se s námi rozloučil, není totožný s autorem Blogosféry Pavlem Jeřábkem.

Adéla Vodvářková
Admin
25 dní před

Já znám jen jednoho pana Jeřábka, ten sem dřív psal blogy, naposledy napsal ten, ve kterém se loučí, nebo mi něco uniklo?

Radomira Kielbergerova
25 dní před

Ano, zdravím Tomáši….tohle rozlišuji. JJ. Josef? Pavel je kdosi jiný. 🙂 Vlastně bych ho nechtěla tou nepřesností poškodit. Nedošlo mi to, tedy píšu o diskutérovi panu J. Jeřábkovi . Pavel je i Jeřábek blogující:)) byť i tady jisté nervno proběhlo:))

Radka Kielbergerová
25 dní před

vzhledem k jistým věcem, které v systému náhle vidím, je můj úsudek o věcech budoucích správným:) což nemyslím nijak zatvrzele a ke komukoli zle:)

Radka Kielbergerová
25 dní před

Dobré odpoledne:) pane Stejskale. Kdo by se nadál – máme tu další sérii elektronického seriálu Nalomení světa LS aneb Mladší a neklidní. 1) Hned v úvodu Vás uklidním. Pod svým posledním a snad smírným obyčejným blogem – mazat jsem to neměla – jsem měla dodateček, že tu pro dobro a klid mnohých včetně mě na čas skončím:) Aby administrace za mne neodnášela to, že já se někde nehodlám klanět a věci řeknu rovnou. Pana svého obdivovatele Jeřábka – kterému jste nedokázal naznačit, že si vulgarity jako z dílny SPD směr Adéla a Tomáš bytostně nepřejete – jste si vůči ctihodnému… Číst vice »

Pavel Dvořák
Pavel Dvořák
25 dní před

Předevčírem jsem někde zahlédl článek, jehož titulek zněl:
„Polovina českých domácností přestává platit penzijní připojištění a prodává chaty.“ Článek jsem, žel, nedohledal, ale snad si titulek pamatuji dobře.
Tím je, doufejme, celý spor o důkazu či nedůkazu chudoby rozřešen.
Blogy a diskuse na toto téma byly přínosné a smysluplné a hodné nějaké Akademie věd.
Škoda, že sem nepřispívá Karel Trčálek. Materiálu by měl na měsíc dopředu!
Krleš!

Filip Vracovský
25 dní před

Ano, na novinkách tam má diskuze jinou úroveň. Je plná bystrých a vzdělaných jedinců s neuvěřitelnou schopností argumentovat. A dlužím Vám odpověd, alespoň jednu…. Skutečně si myslím, že Vás zapouzdřených exotů jsou miliony. Nikdy jsem se nedomníval, že jste v tom sám. V životě, Bibli… všude nacházíme především to co tam hledáme. Očividně jsme tam našli rozdílné hodnoty. Máte taky pravdu, že nejsem bez chyb. Tak se tu snažíte působit jen Vy. A když Vás někdo nachytá jedete dál bez mrknutí oka. Jako zplozenec Satana Vás tu již nebudu otravovat. Nikdy. Nejspíš sem dám občas nějaký článek ale diskuze s… Číst vice »

Radomira Kielbergerova
25 dní před

Mám másla na hlavě vagón. Nejsem nijak v jásání, že a jakým způsobem jsem to někomu nandala. Tohle si člověk odnese a nese pak jako balvan především sám. Ale co je na věci zajímavé? Jistou ublížeností až viditelnou a cíleenou arogancí tu nemám vraceno jen já holka hubatá a špatná…to budiž a beru to i…ale vyjde tohle zcela nastejno i holce hodné a v řeči knihy, paní Adéle… Pocit a směr a důvody mám relativně podobné, jako Vy…život je extrémně krátký a vybarvovat i druhou stranu tváře blogosféry, že nefandí názorům světa středověku plus různým jochovinám je už poněkud moc… Číst vice »

Vladimír Ludvík
Vladimír Ludvík
25 dní před

Řekl bych, že paní Vodvářková psala spíše o použití adekvátních metod a interpretací při zjišťování určitých jevů. Pokud vám jde o zjištění, jestli se rozvíjí určitá krize z pohledu obratů tržeb v maloobchodě, pak od toho naleznete data na stránkách Českého statistickéhu úřadu (dostupná jsou za měsíc říjen – na listopad a prosinec si budete muset počkat). Relevantní údaje o meziročních maloobchodních tržbách ke konci října 2022 máte zde: https://www.czso.cz/csu/czso/cri/maloobchod-rijen-2022 Je tam meziroční pokles o 9,4 % a ten pokles probíhá již šestý měsíc v řadě. K tomu si připočtěte multiplikativní faktor poklesu koupěschopnosti obyvatelstva v podobě meziroční inflace. Ta… Číst vice »

Adéla Vodvářková
Admin
25 dní před

Pane Ludvíku, kdybyste kandidoval na prezidenta, tak já bych pro vás hlasovala

Vladimír Ludvík
Vladimír Ludvík
25 dní před

Děkuji, ale mně bude za rok a půl sedmdesát a už jsem si svoje prožil i užil. Teď už jenom koníčky a vztahy s nejbližšími. Fascinují mne ovšem mládenci kolem osmdesátky, kteří se cpou do různých vysokých funkcí. U těch je hlavně důležité, aby až je v té funkci klepne, byli vyneseni z budovy příslušného úřadu nohama napřed, aby si nezapamatovali číslo popisné příslušného úřadu a nechodili tam strašit.

Pavel Dvořák
Pavel Dvořák
24 dní před

No dovolte! Mně bude letos 80 a cpu se někam? Necpu! I Petr Hannig už nekandiduje. Máte-li na mysli Ombudsdědka, tak tam je to opravdu napováženou. Na druhou stranu nezapomeňte, že Mladý je každý komunista. Ovšem to, že Vás za presidenta chce paní Adélka, by Vás mělo vést k hlubokému zamyšlení – co jsem kde napsal špatně? Vidíte, a mně by to nenabídla! Akorát mi stále doporučuje nějaké divné knížky. 😂

Vladimír Ludvík
Vladimír Ludvík
24 dní před
Reply to  Pavel Dvořák

To nebylo na vás, vy jste inteligentní a rozumný člověk. Buďte rád, že to po vás nikdo nechce a hlavně, že to nechcete ani sám. Ono celosvětově těch všehoschopných staříků je dost a dost a ne jen v politice – nejednoho odnesou i z jeviště.
A teď udělám nechápavého: A co jste kde napsal špatně?
Knížky jsou výborná nabídka. V poslední době je mám radši než různé audio/video. S nimi se tak sladce usíná, což s různými zvukovými a obrazovými medii není ono.

Pavel Dvořák
Pavel Dvořák
24 dní před

Pane kolego, nesmíte mě brát vážně. Byl jsem odkojen Osvobozeným divadlem, Semaforem, Cimrmanem a pod.
Knížky, co mi paní Adélka doporučila, bych asi nikdy nedokázal přečíst, to Mayerovy technické tabulky, co mám po dědečkovi, jsou mnohem zábavnější. Když jsem se stěhoval do Turnova (na důchod), vláčel jsem s sebou jednu tunu knih. Ale co s nimi mám děla, když jakýsi šotek v nich zmenšil písmenka, takže bez lupy to číst nejde. Tak používám čtečku, v níž lze písmo náležitě zvětšit. A když u toho usnu, její pád mě neprobudí. Zdravím!

Adéla Vodvářková
Admin
24 dní před
Reply to  Pavel Dvořák

Pane Pavlíku, musím se vám omluvit. Netušila jsem, že budete tak dotčený, když vám doporučím knihu. Na mou obranu – ve vašich argumentech o zaměstnanosti byly mezery. Nemohla jsem vědět, že vás tak vyděsí můj návrh, abyste si o dané problematice něco přečetl, že to na Blogosféře zmiňujete už asi počtvrté:)

Pavel Dvořák
Pavel Dvořák
24 dní před

Paní Adélko, Horníček jednou řekl, že humor znamená více věděti. Jenže humoru se nejde naučit z žádné knihy. Obávám se, že my dva si nikdy nebudeme rozumět. Co se dá dělat.

Adéla Vodvářková
Admin
24 dní před
Reply to  Pavel Dvořák

To je v pořádku, že vám nepřipadám vtipná, já taky neslzím smíchy nad vašimi komentáři, jen mě zaujalo, že jste to s těmi knihami jste musel zmínit tolikrát. Ale možná, že ve vaší představě o humoru je opakovaný vtip stále vtipem?

Vladimír Ludvík
Vladimír Ludvík
24 dní před

Já počítám s něčím výnosným a odpovědným až na věčnosti.

Adéla Vodvářková
Admin
25 dní před

Ještě k tomu vašemu „kolik je lidí, kteří mají nouzi? nikdo to neví“ – neměl jste náhodou příležitost projít si ten odkaz, co jsem sdílela tátovi, jak se odhaduje, že bytovou nouzí je ohroženo 270 tisíc lidí? Nemáte úplně pravdu, že to nikdo neví. Ale jen někoho to zajímá.

Adéla Vodvářková
Admin
25 dní před

Vidím, pane Stejskale, že už jste z té diskuse trochu unavený, to je dost pochopitelné. Napsal jste toho hodně, budu reagovat jen na to, co se týká těch nákupáků. Skoro nebylo třeba té omáčky okolo, hezky jste to shrnul v tomto úryvku: Jsem-li dlouhodobě mediálně masírován řečmi o krizi (při použití jiných slov) a ve stejném období konfrontován víkend co víkend plnými parkovišti a plnými vozíku, pak se té masáži vzepřu a pronesu něco o tom, že u nás žádná krize není. Myšleno krize globální, s fatálním dopadem na drtivou část populace. Můj článek byl o tom, že ani jste-li… Číst vice »

Filip Vracovský
25 dní před

Mě na tom nejvíc zaráží, že s tím Globusem jsem tu prvně argumentoval já a Váš táta, a bylo to tedy počítám zamyšlení mířené k našim osobám…. A trefně vyargumentované, navíc na zajímavých skutečnostech….

Adéla Vodvářková
Admin
25 dní před

U Vás jsem to ani nezaznamenala, pane Vracovský, za to se omlouvám, u táty to byl jeden telefonický rozhovor, ale děláme to fakt všichni, já taky. Na přesnosti a argumentační přesnosti mi takhle záleží v debatách, které mají vést odněkud někam, jinak je to jen hospodský tlachání. Myslela jsem, že je v zájmu nás všech na BS vést debaty věcně.

Filip Vracovský
25 dní před

Ano, i moje zdejší bajka níže je zbytečná….

Adéla Vodvářková
Admin
25 dní před

Ano, jistě. Pokud jste mě chtěl nachytat na nepřesném vyjádření, když jsem řekla, že i přes plný Globus u nás někteří lidé mohou mít nouzi, a vy si pod tím termínem představíte plačící hladové děti na Ukrajině, pak se asi nedomluvíme. Ale skutečně jste si myslel, že naznačuji, že je u nás hospodářská situace stejná jako na Ukrajině? To, že mluvím o globální krizi, jste si domyslel sám. V poslední části svého komentáře používáte velmi příhodnou část Ježíšových slov, bohužel dost manipulativně. Předpokládám, že citujete tu část, kde lidé namítají, jestli by nebylo lépe drahocenný olej prodat a dát na… Číst vice »

Filip Vracovský
25 dní před

Děkuji za vyčerpávající shrnutí pane Stejskale. Za sebe jen stručně dodám…

Přišel kůň za vrabcem : “ Neštěkej vrabče !!! “ „Já neštěkám !!! “ … odpověděla vrána a

Fajn neděli přeji.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial