Vánoční (juliánský)

Potkal jsem dopoledne souseda u separovaného odpadu: „Dobrý den. A krásné Vánoce.“ Na zlomek sekundy se zarazil, načež jsem dodal: „Pravoslavné.“ Oba jsme se usmáli. A oba věděli, že to není řečeno tak docela správně.

Ne že by 7. ledna neslavili pravoslavní věřící Kristovo narození. Jistěže, nikoli ovšem všichni – a nejen oni. A neslaví je pouze ti, kdo se řídí starým juliánským kalendářem. Také v těch křesťanských společenstvích, která používají vlastní kalendář – například koptský nebo etiopský.

Hovoříme-li tedy o 7. lednu jako o dni pravoslavných Vánoc, rozumíme si, ale přitom víme, že je to poněkud zjednodušující. Vedle toho, že 7. ledna neslaví Vánoce na Východě pouze pravoslavní, ale i jiné církve, máme tu ještě 6. leden, kdy slaví Vánoce Arménská apoštolská církev. Proč právě 6. ledna, to je vysvětleno na webu Diecéze Arménské církve ve Spojeném království a Irsku takto:

Historicky slavily všechny křesťanské církve Kristovo narození 6. ledna až do čtvrtého století.
Podle římskokatolických zdrojů bylo datum změněno z 6. ledna na 25. prosince, aby tím byl oslaben pohanský svátek zasvěcený Slunci, který se slavil 25. prosince. V té době křesťané dodržovali tyto pohanské slavnosti. Aby církevní hierarchie potlačila tuto praxi, stanovila jako oficiální datum Vánoc 25. prosinec a 6. leden jako svátek Zjevení Páně. Arménie však nebyla touto změnou ovlivněna z prostého faktu, že v té době v zemi žádné takové pohanské praktiky neexistovaly, a také z toho důvodu, že Arménská církev nebyla satelitem církve římské. Arméni tak zůstali věrni tradicím svých předků a slaví dodnes Vánoce 6. ledna.

A aby to nebylo tak jednoduché, Arméni ve Svaté zemi (Izrael, Palestinská autonomie) vzhledem k tomu, že tamní pravoslavné církve používají starý juliánský kalendář, slaví Vánoce o 13 dní později (6+13=19), konkrétně večer 18. ledna se arménský patriarcha vydává s procesím z Jeruzaléma do Betléma, kde se v Bazilice Narození Páně koná celonoční bohoslužba až do druhého dne,19. ledna.

Vedle toho slaví Vánoce 6. ledna také málo známá Arménská evangelikální církev. (Ne všichni arménští křesťané jsou členy oficiální tradiční církve své země.)

Pak tu ovšem máme celou velkou skupinu církví – a opět nejen tradičně pravoslavných -, které slaví Vánoce 7. ledna. Jde o východní pravoslavné církve jako ruská, gruzínská, makedonská, běloruská, moldavská, černohorská a srbská, částečně ukrajinská, a rovněž věřící spadající pod Řecký ortodoxní patriarchát v Jeruzalémě. K nim musíme přidat také katolíky byzantského ritu a dokonce i luterány byzantského ritu (o jejichž existenci někteří slyší dnes možná vůbec poprvé).

Pokud se posuneme do Afriky, zde slaví Vánoce 7. ledna Koptská ortodoxní církev a ještě dále jižněji pak Etiopská a Eritrejská ortodoxní církev a spolu s nimi i Společenství etiopských evangelických církví, které sdružuje celou řadu protestantských a evangelikálních denominací.

Těm všem a dalším (tento přehled není kompletní, ale jen orientační) můžeme symbolicky popřát požehnané svátky vánoční, tedy nejen pravoslavným (obvykle míněno našim a ruským věřícím žijícím v ČR, dnes navíc i ukrajinským), ale celé rodině východních církví toho či onoho vyznání.

Egyptský prezident Sisi ve vánočním poselství uvedl: „Toto je příležitost nechat se znovu inspirovat Ježíšovým učením o lásce, toleranci, odpuštění a laskavosti.“ Lidé obdarovaní dobrou vůlí jistě budou souhlasit, i když ta slova vyřkl muslimský politik.

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial