Jeruzalém: Hřbitovní vandalové dopadeni

Na Nový rok 2023 došlo v Jeruzalémě k ohavnému činu. Dva mladíci se vypravili na protestantský hřbitov na hoře Sion. S tím nejodpornějším záměrem: poničit hroby. Za oběť jejich zběsilého řádění jich padly tři desítky.

Každý, kdo vnikne na židovský hřbitov a realizuje své dílo zkázy, ničí náhrobky a kreslí na ně hákové kříže, je lidská zrůda.

Každý, kdo vnikne na křesťanský hřbitov a ničí náhrobky a povaluje kříže, je lidská zrůda.

Padni komu padni.

Tentokrát vandaly pomohla odhalit bezpečnostní kamera. Zpočátku pouze jejich náboženskou příslušnost. Obě postavy měly jarmulky a židovské třásně (cicijot); byli to tedy Židé.

Toto zlo vandalismu bylo široce odsouzeno – izraelskými úřady i křesťanskými církvemi a mezinárodními organizacemi. Právem: něco takového nemá v civilizované společnosti místo. Jestliže Židům vadí – a v tom musí mít podporu každého slušného člověka -, když jejich místa posledního odpočinku jsou hanobena svastikami, pak by sami neměli dělat něco podobného křesťanům. Dělají-li to, zaslouží si, aby byli postaveni na pranýř stejně jako antisemité ničící hroby jejich předků.

Hřbitov na hoře Sion byl založen v polovině předminulého století duchovním Samuelem Gobatem, který sloužil jako společný biskup pro anglikány, luterány a reformované ve Svaté zemi (na základě anglo-pruské dohody). Biskup Gobat zemřel v Jeruzalémě v roce 1879 a je na tomto hřbitově pochován. Rovněž jeho hrob byl poničen.

Místo má ve správě organizace Church Missionary Trust Association přidružená k Anglikánské církvi.

Vyšetřování incidentu se bezprostředně ujala izraelská policie a díky kamerovým záznamům byla jen otázka času, kdy pachatele této ohavnosti dopadne. Podařilo se ani ne do týdne. V pátek 6. ledna 2023 přinesl server The Times of Israel informaci o tom, že v souvislosti s vandalstvím na hřbitově byli zatčeni dva teenageři („Police arrest two teens for vandalizing Christian cemetery in Jerusalem“). Jde o dva mladíky ve věku 18 a 14 let z centrální části Izraele. Zadrženi byli 5. ledna; jména uvedena nebyla, ani motiv činu, ačkoli ten lze snadno dovodit: náboženská nenávist a netolerance.

Situace je sledována také arabskými médii. Anglická služba panarabské televize Al Arabiya 6. ledna na svém webu napsala, že velitel jeruzalémského policejního distriktu Doron Turgeman se setkal s církevními představiteli a nabídl jim pomoc při nápravě škod. Podle The Times of Israel během návštěvy u patriarchy Řecké ortodoxní církve Theophila III. řekl, že „každý útok na náboženská místa nebo instituce je vážný a poškozuje jedinečnou a citlivou strukturu života, která ve městě existuje pro všechny vyznání a denominace.“

Nezbývá než si přát a věřit, že oba protikřesťanští fanatici budou soudem spravedlivě potrestáni.

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial