Vánoční příměří? Nemravné s Hitlerem, nemravné s Putinem

Druhá část křesťanského světa, tedy ta, která se řídí juliánským, případně vlastním (koptským, etiopským) kalendářem, se chystá oslavit vánoční svátky. Také pravoslavní věřící v Rusku a na Ukrajině.

Obě země jsou ve válce. Rusko v roli agresora, Ukrajina v roli oběti. Rus od února loňského roku loupí ukrajinské území (a nezapomínáme ani krádež Krymu 2014), vraždí civilisty, brutálně pustoší napadenou zemi, svým vražedným dobrodružstvím zavinil destabilizaci světové energetiky – a pak, když se přiblíží ortodoxní Vánoce, ozve se z Kremlu „hlas míru“. Ve skutečnosti ten nejodpornější projev pokrytectví, jaký si lze představit.

Vyhlášení 36hodinového příměří pro vlastní armádu, síly agresora, a výzva, aby na příměří nadiktované Moskvou přistoupila také oběť – to je drzá nestoudnost, odpudivé chucpe. Útočník ať si vyhlašuje klid zbraní jaký chce; bylo by chybou, kdyby na něco takového Ukrajina přistoupila. Což samozřejmě v žádném případě nehrozí, ale určitě uslyšíme hlasy, že by přistoupit měla a když nepřistoupí, bude ocejchována jako viník – přesně ve stylu ruské postkomunistické propagandy.

Putin se snaží zneužít svátků a ukázal „lidskou“ tvář – oficiálně na výzvu nejvyššího hodnostáře Ruské pravoslavné církve, který jinak jeho agresivní politiku plně schvaluje -, aby pak, po 36 hodinách, pokračovala jeho soldateska v tom, co páchala během předchozích více než sedmi a půl tisíce hodin – a co ještě hodná páchat v bezpočtu hodinách, sotva svátky skončí.

Užít si klidu Vánoc, kdo by si to nepřál? Jenomže – Ukrajinci si přejí víc než jen přerušení válečného šílenství na necelé dva dny svátků. Přejí si mír, klid zbraní, napořád. Chtějí žít v zemi bez vraždících hord, bez přítomnosti služebníků zla, kteří pustoší jejich zemi.

Věřit slovu agresora, ať se jmenuje jakkoli, lhostejno zda Hitler nebo Putin, by mohl jen pošetilec. A ukrajinští obránci pošetilci nejsou. Brilantně se vyjádřil Oleksiy Danilov, tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny. Na Twitteru 5. ledna 2023 zareagoval:

Jak souvisí smečka malých kremelských démonů s křesťanskými svátky? Kdo může věřit zmetkovi, který zabíjí děti, bombarduje porodnice a mučí vězně? Příměří? Lži a licoměrnost. Zakousneme se do vás ve zpívajícím tichu ukrajinské noci.

Víc než vhodná a výstižná odpověď.

Subscribe
Upozornit na
guest

1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Vodvářka
Admin
26 dní před

Ukazuje se, že ani přes deklarované vyhášení klidu zbraní Rusové nepřestali útočit. Cokoli řeknou, nemá žádnou cenu.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial