Konec světa starých mužů probíhá od nepaměti a je to dobře….

Je to smutnej jev, když vám na pravdy odžité, skutečně dobře odžité… Háže bobek nová generace, příroda a kdokoli kdo s drzým čelem nechce kráčet ve stopách otců….

Takovým starým mužem pak může být klidně i mladík…. Pekelně ten jev urychlují politické ambice, nebo ambice být nejvtipnější, nejspravedlivější a vlastně vůbec nej…

( O to se vůbec nesnažte, největší a nejůžasnější božan jsem přeci já sám.)

Tak již po tisíce let staří mužové ( občas i v šarmantním ženském těle) vítají konec časů, který přináší nová doba, nová generace….

Nepochopení toho, že nelze žít doslova a do písmene životy našich praotců přináší pak v posluchačích děsivé představy, že dobře už bylo a nebude nikdy více….

Zvlášť u těch starých mužů v tělech žen je to černohumorné. Těžko by se jim takto kdákalo v časech praotců, kdy jim byla upírána spousta z lidských práv dnes tak samozřejmých …. Jen proto, že jsou ženy. A ty přeci mají v tradičních domácnostech a v tradičním uspořádání vesmíru své místo. Rozhodně to není projevování názorů na veřejnosti, nebo nedejbože třeba rozbíjení atomů….

Starým mužům taky nevadí devastace planety. Diví se, že mládež nebude mít kde žít…. Problémem podle nich není změna klimatu ovlivněná člověkem. Problémem je něco s tím dělat. Oni jsou přeci vážení a uskrovnit se nemusí. Navíc změnu klimatu politicky zakáže Institut Václava Klause a bude to…

Připustit si průšvih řítící se obrovským tempem na naše potomky, přitom neznamená slepě podpořit politiku EU ve všem co na tomto poli produkuje. Nežijeme ve vzduchoprázdnu a bez dobrého nastavení ekonomických principů se vůle cokoli řešit rozpadne… Mnohem horší je ale hlava strčená do písku a představa, že se peněz najíme, napijeme, nebo že se dokonce dají dýchat….

Často se staří mužové také ohánějí slovem konzervativní.

Myslím, že si pletou s tmářstvím.

Pro mě je konzervativní hodnotou číslo jedna lidskost.

Slevovat z toho ani v budoucnu nehodlám a jistě nejsem sám.

Blábolit něco tradičních rodinách apod. je sice dobrá vábnička na rozšafné rádobykonzervativní strejce… Ale tradiční ? Už za našich dědů bylo fungování uvnitř rodin jiné než dneska a pro většinu současníků nemyslitelné… O tradičních představách v nastavení vztahů ve společnosti z hlediska tříd, náboženství , vnímání toho co jsou základní potřeby a co ne…. ani nemluvě.

Subscribe
Upozornit na
guest

19 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Vodvářka
Admin
28 dní před

Výborný článek, Filipe. Už se jen usmívám, když pan Klaus tu a tam vypustí článek, jak to ti mladí dělají blbě a jak on to dělal dobře. Takový prototyp, o čem píšeš. Vzpomínám si, jak tehdejší eminence D. Duka u nás v katedrále měl projev o rodině. Není to tak dávno. Ideálem dle něj je muž, vydělávač peněz a žena inkubátor a kuchařka. Z jeho projevu mi tehdy vstávaly na hlavě poslední zbytky vlasů. Mladí si samozřejmě svět zařídí tak, aby se jim v něm žilo dle jejich představ. Příznakem moudrosti je ve vyšší věku poodstoupit a sledovat. Hlavně nevnucovat… Číst vice »

Adéla Vodvářková
Admin
28 dní před

Moc se mi líbilo, jak napsal pan Šik, že radit mladým má smysl v jediném případě – že si pro radu sami přijdou.

Radka Kielbergerová
28 dní před

jen jsem tak ze zvyku nakoukla na vedlejší portál (idnesb):)) Karma minimální, promiňte – to jste si totiž strašně dovolil. A jako jistou historku dodám, jak jste upozorňován na úctu ke stáří třeba formou knížky Stařec a moře. Ta paní je totiž ukazatelem, jak tento strejcovský stav v naší společnosti vzniká a nejen v časech těchto. Ani jsem to nečetl, vlastně vůbec nevím, o čem to je, ba že je to doslova o rvačce tu vážnost jako rybář získat – ale protože to hezky zní, protože to má nobelovku a je tam slovo stařec – a i se to říká… Číst vice »

Adéla Vodvářková
Admin
28 dní před

Mrkla jsem na to a myslím, že to bylo jasné předem, že dřív nebo později přijde někdo, kdo Filipův článek pochopí jako kritiku stáří. Ale paní tam s láskou vzpomíná na Klause, tam toho pomýlení bude víc. Bohužel ne vždycky jde věk ruku v ruce s moudrostí. Ale často ano! A to je ta mnohoznačnost života.

Michaela Klímová
28 dní před

Ale to je klasika. Chybí tam jen „Šel starý Magdon z Ostravy domů, jak napsal básník Vrchlický…“ 😉

Adéla Vodvářková
Admin
28 dní před

😀 „…který v dětství žil na Starém Bělidle, na což s láskou vzpomíná v díle Válka s mloky…“

Radka Kielbergerová
28 dní před

seděl by tam jistě i Dědeček automobil a Balada stará, Staré pověsti české i Stařeček Pagáč vyprávjajú

Radka Kielbergerová
28 dní před

vždycky mne dojme 1) hláška co by tomu řekl klasik Vrchlický – tak píšu fajn, najděte si jeho Rytíře Smila a tipnem si, kdy se začnete stydět:)) 2) hláška nic ze školy neznají… Já dodávám, že kupříkladu nejen paní Pantlíková jako nadstandard zná Káju Maříka možná…a pak především komunistické doporučení školám v literatuře, která tak nikdy dík všm zákazům z padesátek nepojala, neb nesměla- světovku. Po revoluci se knížkami vytvořil v množství znalostí rozšiřující se trychtýř takového kalibru, že by nejeden strejc nevěděl, kde mu hlava jako sedmnáctiletému stojí. Tohle poctiví recitátoři Kytice s úšklebkem na rtu nad dnešní mladou… Číst vice »

Radka Kielbergerová
28 dní před

Dobré moc, dobré:). A protože vše bylo řečeno, doložím to tím, co už léta tvrdí takový O. Hausenblas, kdy říká – a já to své s ním propojím – co to je pořád naříkat, že mladí nečtou? Sakra čtou, čtou i to, co jsme četli my – po Dánsku máme druhou nejvyšší čtenářskou obec, a nad to čtou něco, co my číst nemuseli, ta doba byla jiná. Ale oni tu čtenářskou gramotnost mají. A ne že ne. Čtou zcela bez problémů návody a aplikace, vyznají se ve světě počítačů a internetu, chápou tyhle věci, kdy my starší si s tím… Číst vice »

Adéla Vodvářková
Admin
28 dní před

Jo a díky za článek, za mě jsou vaše příspěvky hlasem rozumu:)

Adéla Vodvářková
Admin
28 dní před

Ano, prosím, o tomhle napište, moc ráda si to přečtu! Nevěděla jsem, že jste z oboru.

Adéla Vodvářková
Admin
28 dní před

Tahle věc je dost citlivá přesně proto, co jste napsal, že to nejsou vždycky starší lidé, a nejsou to vždycky muži. V liberálních kruzích se tenhle typ člověka označuje „starý bílý muž,“ já to nemám ráda, protože mi to připadá rasistické, ale je pravda, že tenhle typ světonázoru se častěji objevuje v těchto kruzích. Je lépe argumentovat proti myšlenkám, než proti lidem. Ale je fakt, že tenhle rádoby konzervativní názorový kolos by už mohl pomalu odejít. Váš článek je dost přiléhavý, mně vadí hlavně taková ta rigidita „my jsme to měli těžké, proč vy byste to měli mít lehké,“ která… Číst vice »

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial