Pane doktore, Tomáši,

předně Vám a Vaší rodině přeju vše nejlepší a hezké svátky. Stejně tak všem lidem dobré vůle tady na webu.

Málokdo si mě tu už asi bude pamatovat, neb jsem se trochu, ehm, odmlčel (ovšem s mou obecnou frekvencí cca jeden blog měsíčně stejně není o co stát, že jo), nicméně ono je to těžké. Já si totiž Vašeho zdejšího prostoru vážím, pročež si právě říkám, že vlastně asi není moc dobrý nápad, abych sem psal. (Omlouvám se, že z toho rovnou dělám blog; vysvětlení níže.)

Proč? Protože proč bych narušoval zdejší víceméně rovnoměrnou harmonii. Harmonii názorovou, nebo snad řekněme světonázorovou. A myslím to samozřejmě naprosto pozitivně; vzato kolem a kolem, já na tom vlastně nejsem nijak extrémně odlišně, všichni máme rádi stejné základní věci a tak dále… jenomže já zkrátka používám trochu jiné prizma, než jaké lze ze zdejší atmosféry odvozovat – a je mi celkem jasné, že ne vždy o podobné řeči každý stojí, zvlášť když není nucen je poslouchat. Opakuji, že celá tato záležitost není myšlena nějak negativně, ba přímo naopak.

Dobře, abych tedy byl trochu konkrétnější: řekněme, že když se někdo nehodlá (ať už z důvodů jakýchkoliv) na věci dívat striktně přikázaným, autoritami oficiálně schváleným a propagovaným pohledem, a tento pohled se navíc po nějakém čase stane normou, pak se řečený člověk musí nevyhnutelně ocitnout ve škatulce „nenormální“ – ať už bude v realitě pojmenována jakkoli – a bude oněmi lidmi důvěřujícími dané oficiální normě nějakým způsobem ostrakizován. Já samozřejmě nejsem žádný kazatel či spasitel s patentem na pravdu; a každému člověku přeju co nejvíc štěstí na jeho vlastní (protože jaké taky jiné) cestě.
Potud dobré. Otázka pak ale zůstává, proč bych chodil na párty spokojených lidiček a vnucoval jim svůj pohled, když o to pochopitelně nestojí (oni a nejspíš ani jejich fanoušci) a výsledek by vypadal asi tak, jako kdyby na veselou rodinnou sešlost dorazil umolousaný smradlavý opilý bezdomovec.
(A řekněme, že se pokusí komunikovat s jednou z přítomných dam, nazvěme ji třeba Radka. A ona mu pochopitelně plivne do obličeje. Protože si svou pohodu samozřejmě nebude chtít nechat narušovat žvásty o tom, že za hranicemi vesnice hoří a že jim jejich místní herold (mj. šéf hasičů) celou dobu lže. Ona a její přátelé přišli na párty, hergot, na párty.)

No, možná se ale pletu.

Každopádně se přiznám, že toto nepíšu tak úplně střízliv… a zítra to budu chtít smazat, a ono už to nepůjde. Chyba, jíž se dopouštím stále dokola (a ve svých blozích pořád melu cosi o nepoučitelnosti – ó, ironie, jsi to ale drsná milenka). Chtěl bych (si) slíbit, že už to neudělám. Chtěl bych. Nakonec ale proč ze sebe čas od času neudělat veřejně osla – ono to může sloužit jako taková zábavná sebereflexe. Vyrovnávání, či snad kalibrování oné balance ego vs. duše. A ví bůh, že té sebereflexe bych lidem přál mnohem, mnohem víc, než jak to s realitou v současnosti vypadá.

Omlouvám se (zejména panu V.), že jsem z toho ve výsledku udělal blog. To téma (natož autor) si to naprosto nezaslouží, ale těch původních několik vět, které měly být pouze komentářem, se jaksi rozrostlo a nakonec to takto asi bude lepší.

Ještě jednou hezké svátky všem. Budu rád za jakékoli názory; jak jsem psal, třeba se v mnohém pletu. A navíc (a to každopádně), o nic nejde, že jo.

Mějte se fajn a díky za tento prostor. Možná v rozporu s těmito svými kecy přece jenom vbrzku nahodím další blog – bude se asi prudce nelíbit, ale ono je to vlastně nejspíš dobře. 🙂

Cheers,
P. J.

PS: Jisté psychologické moudro říká: Fanatismus je vlastně vytěsněná pochybnost. Podle mě to je výborné téma k zamyšlení. Samozřejmě obecně, nic konkrétního, hm.

„Po jaké pravdě že to vlastně pátrám?“ Kurde, hodně zajímavá otázka… ostatně, už ta formulace.

PS 2: Co je s Bohunkou Jakubcovou? Poslední blog tu i jinde je z července 2021.

Mějte se všichni fajn a ať se Blogosféře daří.

 

Subscribe
Upozornit na
guest

35 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Adéla Vodvářková
Admin
1 rok před

Dobrý den pane Stejskale, určitě nejste homofob kvůli všem těm věcem, co jste napsal, za mě jste se na tohle označení naprosto dostatečně kvalifikoval, když jste řekl, že se vám z představy dvou líbajících se gayů zvedá kufr.

Adéla Vodvářková
Admin
1 rok před

Tak ta metafora s tím hovnem mě úplně dostala. Když jsem se vám snažila ukázat na židech, že některá tvrzení není vhodné ve společnosti říkat, tak jste mi řekl, že se to vůbec nedá srovnat, a že to je fantasmagorie. Podívejte, když už jsme u těch výkalů – podle mě nemá moc cenu se s tím mazat. Ten váš kontext jste tu vysvětloval ad nauseam, myslím, že ho velmi dobře chápu. Proti gayům nic nemáte, jen se vám hnusí představa, že dělají to, co přirozené všem lidem, a to ne vyměšování, ale líbání, což vám u heterosexuálů nevadí. V minulém… Číst vice »

Lubomír Stejskal
Lubomír Stejskal
1 rok před

Žádná homofobní kravina. Prostě pravda, pravda o mém pocitu. Ten ze mě ještě homofoba nedělá! Zeptejte se tatínka, ten to pamatuje, jaké měl pocity, když viděl Husáka cumlajícího se s Brežněvem; a to ti potentáti nebyli HS. Zeptejte se nějakého přítele, s nímž můžete mluvit upřímně a otevřeně, jaké má jako heterosexuální chlap pocity, když vidí vášnivě se líbající dva HS. Pokud žádné, můžete mu hned blahopřát, má prostě štěstí. Já takové štěstí nemám.

Adéla Vodvářková
Admin
1 rok před

Kdybych dostala korunu za každé „zeptejte se tatínka,“ co na Blogosféře dostanu od lidí, co si myslí, že by mě táta měl v mých téměř třiceti letech disciplinovat, tak už bych dneska měla asi 487 korun. Pane Stejskale, zkusím to naposledy. Některé pravdy je prostě společensky nepřijatelné říkat – a z dobrých důvodů. Například, kdyby někdo na koktejlové párty prohlásil, že si rád představuje sex se zvířaty, tak na tom samotném prohlášení není nic kriminálního, ale je to trochu úchylné a ten člověk by si to měl nechat pro sebe, i když to je 100% pravda. Vám se hnusí líbající… Číst vice »

Adéla Vodvářková
Admin
1 rok před

Ještě poslední věc. Kdybyste měl vnuka (pokud vím, tak nemáte – zkuste si to představit) – a ten by si v dospívání uvědomil, že je také homosexuálem, byl byste šťastnej, kdyby si zpětně tyto vaše texty o tom, jak se vám homosexuální „praktiky“ hnusí, přečetl? Asi víte, že digitální stopa se těžko maže. Klidně by se mohlo stát, že by na to po letech natrefil.

Adéla Vodvářková
Admin
1 rok před

Vy fakt srovnáváte vaše homofobní výroky, které se mohou reálně dotknout velkého množství lidí, nejen tady na Blogosféře, ale potenciálně také vašich známých a členů vaší rodiny, s tím, že se někdo dospělý dobrovolně rozhodne dělat porno? Co to s tím má proboha společného? Proč nevidíte paralely mezi tím, že ve 20. století v Německu bylo také tak obecně rozšířené mluvit o tom, že jsou Židé odporní, až to dopadlo holokaustem? Myslíte, že by tak tragicky skončilo tolik životů, včetně dětských, kdyby předtím neprobíhala tak masová dehumanizace? Prostě není v pořádku říkat, že přirozené sex. chování jedné skupiny lidí je… Číst vice »

Jara Rankova
Jara Rankova
1 rok před

Diky, Adelko, je to nutne!

Jara Rankova
Jara Rankova
1 rok před

Homofobie pana Stejskala je silneji, nez kohokoli jineho na iDnes krmi ho= „sustains him“, pouze fanaticky pan v Mussolinove cerne kosily Orlik a Trumpovy americti Evangelicals, kteri se nedaji srovnat s zadnou evropskou protestantskou cirkvi, jsou znami svymi excesy v znasilnovani nezletilych a zakazovani interupce.
Pokud se jeho vnuk prizna, pan Stejkal ho posle na „conversion therapy“, jejichz kliniky pripominaji spital, kde hodna „bloody nurse“ lecila lobotomii „One flew over the cookos nest“ – diky lobotomii. Doufam, ze pan Stejskal pozdeji nebude mit na sveho vnuka ZADNY vliv.

Adéla Vodvářková
Adéla Vodvářková
1 rok před

Není to trošku whataboutismus? Chápete, že to, o čem mluvíte, dělá promile gayů? Ale vy si z toho odnášíte to, že když to dělají oni, tak vy se taky můžete chovat jako totální buran?

Nechme už toho. To, že jste ochotný říct svému potenciálně homosexuálnímu vnukovi, že se vám hnusí představa jeho sexuálního života, je pro mě známka toho, že jste fakt nemocnej člověk.

Michaela Klímová
1 rok před

Ta exhibice je tu proto, že dodnes veřejně zaznívaly jen výroky jako Váš a urážely. Takže v tomto kontextu ano, je to společensky přijatelné.

Jiljí Záruba
1 rok před

Mně přijde, že je to tu takový stůl štamgastů, kteří se cítí nepříjemně, když si přisedne někdo cizí – alespoň podle diskusí soudě. Nicméně mi to nebrání, aby si podle libosti z povzdálí pročítal blogy, díky za to, některé texty jsou vskutku inspirující.

Vladimír T. Gottwald
1 rok před

Děkuji Vám, Pavle, za laskavé přání, do roku blížícího se Vám pak vinšuju velkou kliku a sdostatek radosti i srandy!

Filip Vracovský
Filip Vracovský
1 rok před

Zdravím Vás Pavle. Blogosféra určitě není o jednotném názoru. Na spoustu věcí ho zude nemáme ani my co se třeba poznali i v reálu. Nicméně to nebrání nikomu považovat se za přátele. Prostě proto, že jiný názor uneseme….

Tomáš Vodvářka
Admin
1 rok před

Dobré poslední ráno roku 2022, pane Jeřábku. Začnu tím pozitivním. Děkuji za přání k novému roku i za podporu Blogosféry. Nebudu opakovat, co jsem psal v „pastýřském listu“, jsem rád za každého slušného autora v tomto prostoru. Musel jsem se vrátit k „předmětnému“ blogu, který ve Vás nejspíše vyvolal pocity, o nichž je Vaše předsilvestrovské zamyšlení nad charakterem zdejší komunity. Mně osobně je líto, že si před napsáním musíte cvaknout, nemyslím si totiž, že je nutné si dodávat odvahy k psaní čehokoliv. Pokud jste pilným čtenářem Blogosféry, jistě jste si povšiml jistého faktu, o němž píše níže Adéla a který… Číst vice »

Adéla Vodvářková
Admin
1 rok před

„Nechyběl jsem vám?“ Pane Jeřábku, asi narážíte na svůj minulý příspěvek. Nejspíš jste nečekal, že když napíšete text, který by se hodil spíš na Parlamentní listy, že vám nebudou všichni tleskat? Stalo se něco horšího, než že s vámi lidé nesouhlasili? Ostatně soudím, že s tou názorově jednotnou party nemáte pravdu. Například tady máme otevřené homofoby jako pana Stejskala, ten si s kritikou hlavu nedělá, demonstrativně neodchází, naopak ho to, zdá se, inspiruje k další zuřivé publikační činnosti – za to mu dávám kredit. Pak je tu pár kovaných konzervativců, hlavně pan Gottwald, vedle kterého se cítím skoro jako marxistka.… Číst vice »

Adéla Vodvářková
Admin
1 rok před

Díky za uznání, Radko!
Co se týče těch fotek – nejbezpečnější je brát pro účely ilustrace volně šiřitelné fotky z http://www.unsplash.com nebo http://www.pixabay.com. To dělám já. Je hezké uvést v článku autora, ale nic nám nehrozí, když to neuděláte. Potom samozřejmě všechny fotografie vlastní výroby jsou OK. V případě, že třeba reagujete na něco, co někdo napsal někde jinde, můžete udělat printScreen textu a k tomu uvést zdroj.

Díky za zájem o tyhle informace, měli bychom to všichni dodržovat. Ne vždy tomu tak bylo.

Filip Vracovský
Filip Vracovský
1 rok před

Dobré vědět… pokud budu chtít blog někdy vylepšit fotem z placené fotobanky, uvedu to v něm, to stačí jestli tomu rozumím….

Adéla Vodvářková
Admin
1 rok před

Díky Filipe, jen si nejsem jistá, že jsme si rozuměli – ty dva weby, co jsem zmínila, mají i velmi rozsáhlou a velmi kvalitní zásobu fotek, které jsou stažitelné a legálně šiřitelné úplně zdarma. Já je používám u svých článků dost často.

Filip Vracovský
Filip Vracovský
1 rok před

Jasně… jelikož si kvůli grafice platíme doma několik profi bank a mohu pak fotky libovolně používat, myslel jsem, že by to nevadilo. Ale zneklidňovat Vás tím nechci…..

Adéla Vodvářková
Admin
1 rok před

Jo takhle. Asi by to problém nebyl, ale fakt nevím, nejsem právník. Myslím, že Blogosféra má výhodu i v tom, že na ní nikdo nevydělává peníze, takže máme trochu jiné postavení než profesionální weby, které musí tvrdě ozdrojovat každý obrázek.

Filip Vracovský
Filip Vracovský
1 rok před

Ne, to by určitě problém nebyl…. já si s obrázky které legálně zaplatím mohu dělat co chci…. Ono je to tak , že si platíme paušály a k povolenému množství stažených fotografií se málokdy přiblížím. Používají se do katalogů, knih, na banery apod…. výjjimečně je používám na idnes, většinou tam mám vlastní, nebo přátel….

Adéla Vodvářková
Admin
1 rok před

No, tak směle do toho, ne? 🙂

Filip Vracovský
Filip Vracovský
1 rok před

Jasně 🙂

Vladimír T. Gottwald
1 rok před

Děkuju Vám za laskavou zmínku, Adélo, cením si toho, ba cením si i Vašeho slušného přístupu! Snad jen zmíním, že zcela jistě se nepokládám za konzervativce, s konzervativci se zhusta přu obdobně urputně jako s levičáky. Asi bych to vyjádřil, že spíš patřím k žel vymírajícímu druhu klasických liberálů (řekněme v rámci odkazu J. S. Milla, Friedmana, von Hayeka, Poppera, von Misese, v Česku snad Kaizla, Kramáře, Rašína…). Rozdíl mezi stěžejními pravicovými směry, konzervatismem a liberalismem, někdy ilustruji na situaci, kdy se někteří z našich praprapředků pokusili slézt ze stromů; konzervativní postoj by v takové situaci zjednodušeně mohl znít: „Nikam… Číst vice »

Last edited 1 rok před by Vladimír T. Gottwald
Adéla Vodvářková
Admin
1 rok před

Díky za přání i za upřesnění Vašeho názorového zařazení, pane Gottwalde. Opravdu se zájmem bych si od vás někdy přečetla něco souvislejšího, detailnějšího na tohle téma. Vy většinou píšete docela dlouhé komentáře, ve kterých se vymezujete vůči levici, což je samozřejmě legitimní, ale fakt neironicky bych si přála přečíst něco uceleného, kde nebudete psát „kudy ne,“ – vím, že nemáte rád Brusel, zelenou politiku, atd. – ale právě „kudy ano.“ Ráda čtu inteligentní, ozdrojované a dobře odargumentované texty.

Tak třeba když se na to budete cítit!
Díky a celý laskavý nový rok i Vám:)

Vladimír T. Gottwald
1 rok před

Díky, možná někdy na to chuť dostanu, pak se třeba i rozepíšu, že ve skutečnosti mi vlastně nevadí Brusel ani existence EU, a jako ekologicky zaměřenému člověku mi vůbec nevadí ochrana přírody, tedy autentická zelená politika. Zato mi ovšem hodně vadí, když pod záminkou ideologických a údajně ušlechtilých cílů je omezována lidská svoboda a práva. Ať už se toho dopouští Kreml či Brusel, ať je tou ideologií ču-čche, greendealismus či marxismus.
😉

Adéla Vodvářková
Admin
1 rok před

No to by právě bylo zajímavé si přečíst, jak toho všeho dosáhnout podle vašeho receptu. Tak snad se zadaří 😉

Vladimír T. Gottwald
1 rok před

Tak to se asi nedočkáte. Já jsem opravdu v českém prostředí fosilií pravicového liberalismu. A tudíž jsem taky nikdy jsem nepatřil mezi ty, kteří jsou přesvědčeni, že vlastní recepty. Dokonce ani nevěřím, že by na všechno vůbec recepty existovaly. Velmi jednoduchý recept snad mám tak maximálně pro sebe: žít a dělat pokud možno to, co pokládám za správné.

Adéla Vodvářková
Admin
1 rok před

Aha, to jsem trochu zklamaná, ale samozřejmě na to máte právo. Ale taková kritika, která nenabízí lepší řešení, mi přijde trochu bezzubá, vám ne?

Vladimír T. Gottwald
1 rok před

Jestli chcete, zajisté smíte třeba Vladimíru Vladimiroviči Putinovi nabízet nějaká lepší řešení. Zatímco já s ním ztrácet čas nebudu, a raději podporuju Ukrajinu – slovy i skutky.

Adéla Vodvářková
Admin
1 rok před

Asi jste mě nepochopil, nevadí.

Vladimír T. Gottwald
1 rok před

Omlouvám se, jestli to z mých předchozích vyjádření není zcela zjevné! Takže na Vaši výslovnou výzvu své postoje doplním i o ta Vámi požadovaná lepší řešení.
Kritizuji toho hodně: vraždění, vojenskou agresi, podvody a zneužívání líbivých myšlenek, vysokou míru omezování svobody, krádeže, demagogii a lhaní, znásilňování, nedržení slova… A v takových případech za lepší řešení pokládám nevraždit, nepáchat vojenskou agresi, nepodvádět a nezneužívat líbivé myšlenky, neomezovat nadměrně svobodu, nekrást, nelhat a držet slovo etc.

Adéla Vodvářková
Admin
1 rok před

Ano, díky, to jsem přesně měla na mysli 😀 tak šťastný nový rok, no

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial