A o čem je vlastně prezidentská volba?

Nepochopil to zjevně jeden z favoritů – Andrej Babiš. Má takový člověk vůbec nárok být prezidentem? Tuší vůbec co ta funkce obnáší?

V pondělí měl obsáhlý rozhovor na Radiožurnálu. Vytáhnu pouze pár pasáží: No a často se stává, že ve volbách například vyhrajeme někde – Karlovarský kraj jsme vyhráli (ANO – pozn. autora) – a potom se spojilo 13 subjektů a jsme v opozici…..Například pan Fiala neumí vůbec řešit ilegální migraci. …..Hele, pane premiére, máte ČEZ. Proč jste v červnu 2022 nešel za minoritními akcionáři a neřekl jim: „Hele, my potřebujeme mít 100 %. ČEZ má nerozdělený zisk 150 miliard. Já vám navrhuju, domluvme se. My vykoupíme vaše akcie, abychom získali 100 % ČEZu, a vyplatíme ten rozdělený zisk. …..Takže bych mohl radit panu premiérovi, protože on tam nemá jednoho ekonoma. Nemá tam nikoho, kdo by rozuměl podnikání. ….atd. atd.

Jako opoziční lídr je to správné. Musí tepat vládu hlava nehlava. To se od něj očekává a je to dobré pro všechny. Nastavuje zpětnou vazbu, třeba někdy u vládní koalice vyvolá i nějakou sebereflexi, prostě od toho tu je.

Ale jak tu pan Babiš vypráví všechny ty své ekonomické rady, uvědomuje si vůbec jaké bude mít jako prezident pravomoci a možnosti? Jediné co může, je, že nepodepíše zákon a Sněmovna má možnost ho přehlasovat. Jinak si může tak leda kousat rty a vztekat se.

Nechápe, že ať bude vládnout jakákoliv vláda, tak bude vládnout z vůle lidu (většiny) a ne podle prezidenta. Dokáže si někdo představit, že by v Evropě jakýkoliv panovník (dobře, ti voleni nejsou, ale postavení mají podobné) nebo prezident (ten už volený je) radil vládě jak to má dělat a co dělá špatně?

Ústavou jsou dány pravomoci a hanlivě se dá říci, že prezident je kladeč věnců. Slušně řeknu, že se od něj očekává solidní reprezentace České republiky navenek a moderace sporů politických stran. Všech a nestranně. Naopak se od něj neočekává, že bude sprostě mluvit, vystupovat na veřejnosti v podroušeném stavu, urážet oponenty a radovat se z toho, podrážet pozici republiky u spojenců na mezinárodní scéně, nerespektovat justici a dehonestovat vlastní tajné služby.

A když posloucháme pana Babiše, tak si opravdu někdo myslí, že bude nestranný a nadstranický? Jsou prezidentské volby referendem o vládě? Vážně to chce takto podávat?

Může. Může si říkat a dělat co chce. Ale na prezidenta republiky se nehodí ani v nejmenším.

Subscribe
Upozornit na
guest

2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel Dvořák
11 měsíců před

Problém tkví v Ústavě. Její tvůrci nemohli předpokládat, že se do této funkce budou cpát lidi „pokleslých mravů“. Kteří si pak z Ústavy udělají toaleťák.

Tomáš Vodvářka
Admin
11 měsíců před

Co píšeš, je pravda. Co je však děsivé je fakt, že Miloš Zeman si osobil pravomoce, jež mu nepřísluší. Nikdo z politiků jej nevykázal do mantinelů, daných Ústavou. Nikdo nenašel odvahu mu vrátit jeho bonmot „shut up“.
Duchem slabší část spoluobčanů mu za to tleskala, aniž by si uvědomila, jak jejich milec destruuje stát. To, že se na stejném místě může objevit kdosi, kdo jim nebude milý a bude se chovat stejně, jim nedošlo.
U Babiše se obávám, že se může začít chovat stejně. Ale věřím, že k tomu nedojde.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial