Může se neomylný papež mýlit?

Zpravodajský server Vatican News informoval 19. listopadu ve dvou článcích o výsledcích návštěvy 62 biskupů německé římskokatolické církve (ŘKC) ve Vatikánu; tento druh návštěv je známý jako „Ad limina“.

K tomu dvěma větami na vysvětlenou. Návštěva Ad limina apostolorum, v překladu k prahům apoštolským, se koná pravidelně jednou za pět let. Všichni biskupové mají povinnost se jí účastnit a informovat papeže o situaci ve svých diecézích. (Zdroj: Web rozhlasové stanice Proglas/17. 2. 2014)

V zásadě tedy jde o vnitřní záležitost ŘKC. Přesto německá „Ad limina“ vyvolala větší mediální zájem, který přesahuje hranice této církve. Proč?

I člověk nezasvěcený do dění uvnitř ŘKC, ale neuzavřený před zprávami z náboženského světa, musel zbystřit pozornost, když se dočetl o vyjádření vedoucího německé delegace, předsedy Německé biskupské konference a limburského biskupa Georga Bätzinga. Ten po skončení vatikánských jednání řekl: „Vracím se do Limburgu s úlevou, ale také se znepokojením“.

Se znepokojením? Z ústředí církve? Od papeže? Jak tomu rozumět?

Němečtí biskupové vnímají velice vážně bolestné negativní jevy, které jsou s tamní ŘKC spojeny. Na prvním místě jde o skandály týkající se sexuálního zneužívaní věřících duchovními (včetně zneužívání dětí). Volají po reformě uvnitř církve, přičemž témat k řešení nastolují víc (svěcení žen, žehnání homosexuálním dvojicím), v tomto článku ale zůstaneme pouze u námětu zneužívání.

Katolický týdeník č. 44/2019 uvedl v této souvislosti tři čísla. Na základě výsledků šetření bylo zjištěno, že v letech 1946 až 2014 bylo v ŘKC v Německu zneužito 3677 dětí a obviněno 1670 kněží. Všeobecně se má za to, že skutečná počty budou ještě vyšší. Pokud jde o důvěryhodnost německé ŘKC, dostala se do krize. Například v roce 2018 ji opustilo (přestalo platit církevní daň) 216178 věřících.

Zmíněný Katolický týdeník k tomu napsal, že němečtí biskupové, kteří se sešli v březnu 2019, si uvědomovali „že je třeba provést rozhodující reformy, aby církev znovu získala důvěru věřících, a zabránilo se tak postupné erozi církevního života v zemi. A bylo jim také jasné, že tyto reformy nemohou provést sami. Jednomyslně se tedy rozhodli pro takzvanou synodální cestu, po níž chtěli kráčet společně s Centrálním výborem německých katolíků, tamním nejvyšším sdružením laiků“.

A právě tato synodální cesta se stala jedním z témat debat německých biskupů ve Vatikánu. Katolický týdeník připomíná, že německým duchovním nejde o „odstranění příznaků“, ale že se musí bojovat se „systémovými příčinami“. Tedy řešit otázku celibátu.

A s tím ve Vatikánu narazili. Bylo a je jasné, že vedení ŘKC v čele s papežem bude celibát sveřepě bránit a jakékoli návrhy na změnu kategoricky odmítne. V jisté nadsázce si proto dovolím tvrdit, že v tom případě jsou vysocí němečtí duchovní „papežštější než papež“. Ale pozor, v tom smyslu, že je-li celibát jednou z klíčových příčin, proč ke zneužívání dochází, pak je třeba tuto striktní podmínku kněžství reformovat. Naproti tomu papež a další duchovní ve vedení ŘKC vyjadřují lítost a odsuzují zneužívání věřících kněžími, ale základní příčinu řešit odmítají.

I to je bezpochyby jedním z důvodů, proč biskup Bätzing odjížděl z Vatikánu se znepokojením.

Server Vatican News nabídl také zajímavou formulaci, když napsal, že „ … papež ve svém nedávném rozhovoru s novináři při návratu z Bahrajnu varoval německou církev před rizikem protestantizace“.

Zřejmě tím narážel na to, že v protestantských církvích povinný celibát neexistuje a je zcela běžné a samozřejmé, že „bratr farář“ je ženatý a má rodinu. K tomu dvě poznámky.

1) Biskup Bätzing dle Vatican News jasně řekl, že strach z protestantizace je lichý: „Pro žádného z biskupů a laiků na synodální cestě nepřicházelo schizma (rozkol – LS) v úvahu. Jsme katolíci a zůstáváme jimi. Ale my jimi chceme být jiným způsobem, cítíme se zodpovědní.“ Kdyby to nebylo neptřičné, napsal bych, že ve Vatikánu malují čerty na zeď.

2) Za mnohem závažnější považuji skutečnost, že volání po zrušení povinného celibátu není ani tak výrazem protestantizace církve, jako návratem k jejím biblickým kořenům. Trvá-li Svatý stolec na tom, že duchovní jeho církve musí být povinně vázáni slibem celibátu, pak Bible říká něco přesně opačného:

Nuže, biskup má být bezúhonný, jen jednou ženatý, střídmý, rozvážný, řádný, pohostinný, schopný učit … . Má dobře vést svou rodinu a mít děti poslušné a počestné; nedovede-li někdo vést svou rodinu, jak se bude starat o Boží církev? (…) Jáhni ať jsou jen jednou ženatí, ať dobře vedou své děti a celou rodinu. (I. Timoteova, 3. kapitola)

ŘKC drží dogma o papežské neomylnosti. Ať už to znamená cokoli, nutno konstatovat, že lpí-li papež na tom, že biskupem může být pouze muž, který se podrobí povinnému celibátu, pak se z pohledu biblického učení fatálně mýlí. Protože ale rozhodující slovo v otázce celibátu bude mít právě papež, mají němečtí biskupové pramalou šanci pravidla v této věci jakkoli reformovat.

Subscribe
Upozornit na
guest
21 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vladimír Ludvík
Vladimír Ludvík
16 dní před

A já zase chtěl naznačit, že s tím doslovným dodržováním textů z Bible mají na hlavě máslo všichni. Ono je to všechno navíc spojené s ekonomickými zájmy, pravidelnými platbami ze strany věřících (rodina ŘKC kněze by asi měla na současné odměňování kněží v ŘKC jiný názor), která zatím ŘKC nemá, možný další pokles věřících vázaných na konkrétní církev vlivem těch pravidelných poplatků (viz statistika, která je možná pro prostentanské církve u nás ještě signifikantnější než u ŘKC) a další dole naznačenou problematiku. Jde ovšem i o to, zda svoje člány předkládáte na blogy pro diskusi a výměnu názorů, nebo abyste… Číst vice »

Vladimír Ludvík
Vladimír Ludvík
15 dní před

Tak mně nešlo o váš blok samotný, ke kterému jsem vyjádřil svůj názor, který, myslím, nebyl vůči vám nijak urážlivý a byl do možné diskuse. Co se odehrálo na IDnes pravda nevím (byl jsem krátce po zveřejnění vašeho příspěvku na iDnes a od té doby jsem to nezkoumal) a je možné, že vás mohlo něco znechutit. Nic ve zlém, ale ted si trochu rýpnu, protože jste si na to sám naběhl. Opravdu jsem nepochopil z vašeho vyjádření (cituji): „Tak jako po staletí celá ŘKC, tak i dnes její vedení v Německu prokázalo nesprávný úsudek, když se před spuštěním synodální cesty neporadilo… Číst vice »

Radomira Kielbergerova
Radomira Kielbergerova(@radomirakielbergerova)
16 dní před

Dobrý den. Vy tak něco říkejte o neútočení… Ať vezmu kohokoli, kdo sem co jako dodatek se svým pohledem napsal, a sebe prosimvás házim do koše bez problému, je to zajímavý pohled a skutečná debata. Adéla…skutečně silný argument, jde k samé podstatě, pan Ludvík…siroké znalosti…atd. Cokoli lze, a Adéla, které se nelíbí, jsk se vyjadřuji to snad přežije,ale skutečně nelze diskutovat s někým, kdo jako taťka v pantoflích s jedinou správnou zkušeností ve svém rodu…tak přistupuje k ostatním…paní Adélo, zeptejte se tatínka, dnes jste srovnal všechny…Pak napíšete můj kolega. Právě tohle pozérství si u Vás bere na mušku Trčálek. A… Číst vice »

Radomira Kielbergerova
Radomira Kielbergerova(@radomirakielbergerova)
15 dní před

Dohoda o neútočení se týkala jen já pan Stejskal, R.Kielbergerová, F. Vracovský…prostě nás tří. Říká pan Stejskal…Jinak si mohu zaútočit a útočím si, ostatních se dohoda netýká,:)))) Vy se, pane Stejskale, Trcálkovi Karlovi opravdu nedivte. Vy skutečně neodbytně vybízíte:)))

Adéla Vodvářková
Admin
16 dní před

„Chtěl psát blog, ale chodili mu tam lidi“?

Radomira Kielbergerova
Radomira Kielbergerova(@radomirakielbergerova)
16 dní před

:))) asi tak:)) Aniž chci svůj mentorský kousek obhajovat, dobrý je snad aspoň k nějakému vhledu, že téma je staré …a to bratru přes tisíc let, kdo jde do historie té věci. A je tedy nasnadě debata. A bude zajímavá právě i z důvodu letitosti. Nakolik ano..nakolik role peněz a bohatství církve ovlivnila věc do neměnného dodnes…Pravdu máte Vy, že pedofilní chování neřeší sňatek, protože aby něco nevypadalo ( jde mi nyní o to: nějak se utajit…brali si v historii homosexuálové v zoufalství své sestřenice nebo ženy po domluvě jaksi na oko. Zkrátka pokud má nèkdo nèjaké nastavení …a v… Číst vice »

Radomira Kielbergerova
Radomira Kielbergerova(@radomirakielbergerova)
15 dní před

Lidi psali, že pokud je někdo manipulant, chce si užít ovládání druhých a především děti jsou snadným bodem, navíc je.li kdo takový sexuálně nesrovnaný…žádný svatební pochod to nenapraví. Je to chyzrý argument a Vy ho shazujete devótním tónem jako jalovou přemoudřelost, jak to múže paní Adéla vědět, že by nezabralo…Jste neskutečný a diskutovat jste kromě přijímání chvály neuměl. Přitom nikdo se do Vás v diskuzi neopřel, naopak vsichni kvitují, jak dobré téma jste vybral.. hezké poledne. To je vše.

Adéla Vodvářková
Admin
18 dní před

Zrušení celibátu bude mít určitě pozitivní vliv na mnoho věcí, ale očekávat, že se tím vyřeší problém zneužívání v církvi, je nesmysl. Duchovní, který sexuálně zneužívá mladistvé nebo i dospělé ve své diecézi, se určitě jako zázrakem nestane slušným člověkem jen proto, že se ožení.

Zneužívání není ve většině případů motivováno nedostatkem intimity – to si troufám tvrdit řeší lidé v celibátu buď heterosexuálními, nebo homosexuálními, avšak konsensuálními vztahy. Lidé, kteří sexuálně zneužívají jiné lidi, to dělají kvůli pocitu moci, který jim to dává. Takovým predátorům nemá zrušení celibátu co nabídnout.

Vladimír T. Gottwald
Vladimír T. Gottwald(@vladimirgottwald)
18 dní před

Mám názor obdobný, dík!

Pavel Dvořák
Pavel Dvořák
18 dní před

Ovšem rázná manželka by takového velebníčka zkrotila válečkem. Podle mého názoru je církev (zejména katolická) v dnešní době jen středověkým reliktem. Jen mi chybí prodej odpustků. Můj silný despekt k církvi je dán tím, že jsme ve 2. třídě (v r. 51/2) měli náboženství. Nicméně, lidi, dělejte si, co chcete, ale beze mne.

Vladimír Ludvík
Vladimír Ludvík
17 dní před
Reply to  Pavel Dvořák

Tak to máte dobré, když jste nevěřící. To to s vámi dopadne podle vtipu, který vyprávěl v různých obměnách pan Arnošt Lustig:
„Nevěřící nebožtík dorazí k bráně pekelné a Lucifer ho provádí podsvětím. Přijdou do prvního sálu, kde se všichni milují. Tohle že je peklo, diví se nebožtík. Ve druhém sále je hostina, jídlo do stropu; nebožtík je zase překvapený. Pak konečně se otevřou dveře do místnosti, kde se v kotlích smaží hříšníci. Tohle jsem si myslel, že je peklo, povídá nebožtík. A Lucifer na to řekne, že toto je ale jenom pro křesťany, protože oni to tak chtějí.“

Radka Kielbergerová
Radka Kielbergerová(@radomirakielbergerova)
18 dní před

Dějiny celibátu, velice dlouhé dějiny, jsou zkrátka zajímavé. A aniž bych chtěla kohokoli rozčílit, je to jeden z církevních obrazů…Právě na téhle problematice lze vidět, jak uměla církev odjakživa vrtěti psem, alébrž manipulovat. Výklady o znečištění, nečistých kněžích a manželkách a dětech, systém vbudovat do myslí věřících jistou odpudivost…Pominu, že se skutečně málokdo zarazí nad textem Vladislava Vančury z jeho Obrazů dějin atd…..Kosmas a paní Božetěcha, Kosmas kanovník svatovítské kapituly, synka měli na studiích kdesi v Německu a prý milovali se rodiče do vysokého věku vášnivěa silně…Píše se zhruba 11., počátek 12. století. Zkrátka církev si uvědomuje už dávno před… Číst vice »

Tomáš Vodvářka
Admin
18 dní před

Pokud chce katolická církev přežít, musí se reformovat. Celibát by měl být dobrovolný, dnes řada kněží „řeší“ své fysiologické potřeby jaksi na tajňačku, protože při zveřejnění tohoto faktu by museli odejít ze služby, což oni třeba nechtějí. Řada skvělých věřících lidí právě pro fakt manželství nemůže v církvi působit na místě, na kterém by chtěli. Ženy by měly být rovněž svěceny. V současnosti jsou v církvi (katolické) kněží, kteří se vůbec neorientují v moderní době. Pokud by byli ženatí, s dětmi, jejich veřejné projevy by byly podloženy životní praxí, což by bylo jistě lepší, než kdejaké teoretické povídání. Samozřejmě, že… Číst vice »

Vladimír Ludvík
Vladimír Ludvík
18 dní před

Ono s tím přežitím církví to bude asi složitější, viz též tabulka z ČSÚ s ohledem na sčítání obyvatelstva v letech 1991 až 2021:
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/scitani-lidu-v-cesku-ubyva-vericich-kteri-se-hlasi-k-cirkvim/r~625a7f86786811ecab010cc47ab5f122/
Počty věřících katolíků i protestantů padají celibát necelibát (u protestantů ještě rychleji než u katolíků). Jediné, co možná roste, jsou věřící nehlásící se k žádné církvi.
Jinak souhlas s vámi.

Vladimír Ludvík
Vladimír Ludvík
18 dní před

Tak jistě by Římskokatolická církev měla přistoupit na to, že i kněží mohou být ženatí, a i ženy mohou být kněžími (ty by mohly být vdané). Nakonec před polovinou 11. století, a ještě několik desítek let po ní, bylo běžné, že zejména neřeholní kněží byli ženatí. Celibát i přijímání pod jednou měly své historické důvody, z nichž mnohé již pominuly. Problém přijímání je v římskokatolické církvi vyřešen, problém celibátu zatím nikoli. Pokud mluvíte o dogmatu o neomylnosti papežské, pak toto dogma by sice bylo asi vhodné zrušit, ale je třeba si uvědomit, že se týká pouze úzce vymezeného okruhu výroků ohledně víry… Číst vice »

Vladimír T. Gottwald
Vladimír T. Gottwald(@vladimirgottwald)
18 dní před

Asi tak. 🙂

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial