Tak nám Andrej Babiš zhodnotil volby

Julius Fučík na poznámku nacistického vyšetřovatele Böhma o kráse Prahy reagoval: „A bude ještě krásnější, až vy tu nebudete“. Vzpomněl jsem si na tuto povinnou četbu z doby mládí, když Babiš hodnotil senátní volby.

Přesněji v souvislosti s jeho roztrpčením nad volebním fiaskem. Z devatenácti kandidátů se do horní komory dostali nikoli tři, ale „dva a půl“ kandidáta ANO. Tou „půlkou“ myslím v nadsázce Zdeňka Matuška, který kandidoval za koalici ANO+ČSSD. „Polovinu“ jeho senátorského mandátu si může přivlastnit sociální demokracie.

RECEPT NA NEÚSPĚCH

A mohlo mít ANO ještě o jednu senátorku méně, kdyby na Karlovarsku neudělali Starostové a nezávislí nepochopitelnou chybu a nepostavili do boje o Senát dva kandidáty v podstatě s totožným programem. Končícího senátora Jana Horníka a hejtmana Petra Kulhánka. Naplnilo se rčení, že když se dva perou, třetí se směje. Tím „třetím“ byla v prvním kole Eva Chromcová, kandidátka navržená SPD, která se umístila v prvním kole na druhé příčce a postoupila.

Připomeňme čísla. Chromcové dalo hlas 4557 voličů, Horníkovi 3977 a Kulhánkovi jen o pět (!) méně. Pokud by kandidoval jen jeden z nich s podporou toho druhého a jejich jejich voličský segment by to respektoval, pak by společný kandidát STAN obdržel 7949, což by ho posunulo na druhé místo za zástupkyni ANO Věru Procházkovou, vítězku prvního kola (8343 hlasů).

Druhé kolo by se tedy (podle tohoto teoretického modelu) změnilo na souboj ANO vs STAN a není jisté, že by v něm bylo Babišovo hnutí úspěšné. Takto to mělo snazší, neboť pro většinu voličů je stále přijatelnější populistické hnutí ANO než radikálnější populistická partaj Tomia Okamury.

Volební klání Horník vs Kulhánek (případně v opačném pořadí) je učebnicový návod, jak si počínat, pokud ve volbách nechcete uspět. Funguje spolehlivě.

Zatímco Jan Horník i Petr Kulhánek na neúspěch reagovali věcně a kultivovaně, ne tak na svůj neúspěch Andrej Babiš. Především do jihlavského klání investoval hodně politického kapitálu, ale nejen do něj (souboj Vystrčil vs Nagyová je pouze vrcholem ledovce) a porážku tradičně emočně nezvládl. Místo džentlmenského uznání reality, což zahrnuje i gratulaci vítězi, se uchýlil k slovním útokům, které opět ukázaly, že neumí prohrávat. To v demokracii znamená něco jiného než na fotbale: neúctu k vůli voličů hlasujících pro konkurenčního kandidáta.

TŘI K

Babiš po rozdání senátních karet přišel s nesmyslem zvaným „polistopadový kartel“, do kterého zařadil „tři K“ – muzikanty Kollera a Kluse, přičemž trio doplňuje Miroslav Kalousek, o němž Babiš kdysi pronesl, že je „zloděj zlodějská“ (v červenci 2018). Skutečnost: Na lavici obžalovaných v soudní budově v pražské Spálené ulici sedí Babiš, nikoli Kalousek.

Dále jsme se od A. Babiše dozvěděli, že „z těch kandidátů, kteří se dostali teď do Senátu, je Vystrčil nejhorší“. Dovolím si nesouhlasit. Neznám všechny, ale jsem si jist, že Vystrčil patří k těm nejlepším. Je Babišovo hodnocení podloženo objektivní politickou analýzou, nebo je to ovoce jeho zhrzenosti? Co dokáže vygenerovat tak ubohou urážku, tento jedovatý plivanec určený slušnému politikovi? Člověk může ve férovém klání prohrát, ale nikdy by neměla prohrát jeho morální úroveň, pokud tedy nějakou má.

DEBAKL, NEBO OBROVSKÝ ÚSPĚCH?

Pikantní na jihlavské senátní volbě do druhého kola je vyjádření poražené kandidátky Jany Nagyové pro server iROZHLAS (1. 10. 2022). V rozhovoru opakovaně uvedla, že v žádném případě nejde o neúspěch. Zde jsou čtyři citáty:

– „Pro nás je to obrovský úspěch … .“

– „V žádném případě to nepovažuji za neúspěch.“

– „Za neúspěch to opravdu nepovažujeme, naopak.“

– „ … já to osobně považuji za obrovský úspěch.“

Zaznamenalo-li ANO v Jihlavě tak „obrovský úspěch“, pak se člověk nemůže nezeptat, proč Andrej Babiš tak hysterčí? Anebo on a jeho kandidátka nesladili noty? Když jsem se pokoušel přijít věci na kloub, nemohl jsem se vyhnout návštěvě webu hnutí ANO, kde si lze přečíst tuto pozvánku do Jihlavy – na předvolební akci svolanou na 29. září 2022:

Čas: 15:00-18:00. Hudba, guláš, klobásy, koláče, skákací hrady, pivo, nealko, svařák zdarma. Jedeme to ve velkém, protože tahle příležitost už se nebude opakovat. Máme šanci sestřelit pětikoalici jejich 2. nejvyššího ústavního činitele v zemi. Proti jejich Miloši Vystrčilovi stojí naše Jana Nagyová. Přijďte se s námi bavit do Jihlavy a ve druhém kole senátních voleb to pětikoalici spočítáme.

O to tedy šlo.

Sestřelit druhého nejvyššího ústavního činitele a koaliční vládě to spočítat. Dopadlo to ale přesně obráceně, nepomohla podpora ze strany personálních špiček ANO, nepomohla hudba (Bohuš Matuš), nepomohl guláš, klobásy ani koláče, dokonce ani pivo či svařák, předtím štangle salámu, vše zdarma. Navzdory tomu všemu utrpělo ANO v Jihlavě debakl. Proto tak podrážděná Babišova reakce.

Jen jedné věci nerozumím. Jak může někdo nazývat toto fiasko „obrovským úspěchem“.

Subscribe
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Vodvářka
Admin
2 měsíců před

Dnes na Seznamu líčí pan Havlíček až komicky, že ANO utrpělo skvělé vítězství. Tak nějak mi to připomíná skvělé tažení wehrmacht, jež vítězilo před branami Berlína. Mám za prokázané, že pan Havlíček není zcela svéprávný.

Jaroslav Červenka
Jaroslav Červenka(@jaroslavcervenka)
2 měsíců před

A on v okolí Babiše může být někdo zcela svéprávný? Když jsem koukal na Babišovo hodnocení voleb, tu šílenost dementního starce, říkal jsem si, co to musí být za ženskou vedle něj, senátorka. Strašné.

Tomáš Vodvářka
Admin
2 měsíců před

Taky jsem se bavil. Zejména sdělením, že oni vlastně vyhráli, i když prohráli. Optimismus pana Babiše je nepřekonatelný.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial