Ranařův upřímný pohled na mobilizaci v Rusku

Budu si tu povídat. Bude to kavárenské a hned zkraje možná nepříjemné a bude to i jistá moje otevřená zpověď. Tedy k věci – Já vím, že je lepší věřit v člověka a jako náš prostorový mecenáš, v člověka věřící, opatrný optimista Tomáš být lepším. A že já varuju a říkám – na tohle se u „nás havloidů“ čeká a na tohle se též, lidé předobří, dojelo. Vím, že jsem slovy sestoupila z Desatera, to když antihavlové Havla tupili a prohavlové byli dál a dál slušní a moc tohle nikam nevedlo…Zkrátka co teď s tou mobilizací fejstufejs…

Dlouho tvrdím – je mi líto, nechat ruské studenty dostudovat a nikoho dál už k nám na studium nebrat. Neučit je my sami – jak jednou na nás. Vzděláváme je pro potřeby společnosti  – technicky, logisticky, atd atd a podstata každého Rusa je nevyzpytatelná. Sorry.

Dlouho tvrdím, že nechápu naslouchat paní z Václaváku, která jako sentimentální dobrotrusná všespásná na prvních demonstracích na podporu Ukrajiny měla tu největší starost, aby to neodnášeli slušní Rusové. Doboha – sorry – slušný Rus tohle chvíli vydrží a dá, co je třeba, hlasitě najevo, anebo ať mluví co nejdříve česky, bojí-li se rusky mluvit. Dokument povinný pro školy, jak se situací nakládat a jak se chovat k ruským dětem – je sice hezké všemírové gesto, ale ruský rodič má páky jak se hrdě situaci postavit a dát najevo i ve škole – čí je.

Dlouho tvrdím, že ano – omílaná ruská kultura je největší berlí Rusů – má být vykázána z koncertních síní a nemá překračovat dveře festivalů, jen jako póza bez relevance, že to doma kdo uvidí a hlavy rozsvítí. Jiří Bartoško, vzapamtuj se…Ruští umělci, co svět stojí – těch schopných něco vytvořit bylo vzhledem k počtu Rusů marginálně, většinou putovali do vyhnanství už dávno za Puškina – tenhle zažitý zvyk ruského vztahu k umělcově pravdě se vám u toho v tom sentimentu objektivních politologů já vam nevim proč vždycky tak nějak vytratí. A doba dál? Tři čtvrtiny z nich si radši vzali život, emigrovali nebo je Stalin, fousatý dobrotivý, dědeček Putinův poslal do gulagů…něco zbylo, je a bude čas tomuto dodat zpátky lesk. Teď ne a má to tak být. Ostatně Michalkov a Solženicyn dávno  měkčí hrany – Hladomor Alexandrova podání byl přece i v Rusku a to Rusko a ne Ukrajina je náhle unaveno sluncem…Řeklo by se – ne. Nevěřit, ti lidi v své nátuře nebudou jiní.

Nebudou.

Putin začal mobilizovat. Rozebírá se to ze všech stran. Měli utéct dřív, neměli čekat…  Proč a na co čekali? Tady mají podporu Putina! Teď to vidí! Teď žijou hrůzu. Utíkají do poněkud zoufalých zemí za půl milionu za letenky pro rodinu, nechtějí umírat. Pobaltské země je nevezmou, nikdo je jako uprchlíky brát nechce – sic zvláštní vyhlášení v tomto směru učinil Zelenskyj.

Vidíte-li Buču, Izjum – máte se co držet se slovníkem aspoň v sedmé cenové skupině. Na Ukrajinu budou putovat klučíci a dědkové bez výcviku se sedm let prošlými kozervami a neznalostí techniky a vojenství, kteří v zoufalství vyvraždí obyvatele domů, aby rodině vyjedli ledničku. To je ten pravý boj, který se prezentuje jako obrana proti nepříteli. Proti babičkám a dědečkům, co mají pár slepic a něco ovšem ve spíži, co se po nekonečném hladu vidí jako doslovná životní spása, když tatíček Putin nemá, jak by své sloužící vybavil. Mám dojem, že leccos se od druhé světové války nezměnilo, byť se to tak úplně srovnat nedá. Budou se tito vracet v pytlích a mnozí tohle tuší. Budou umírat ve věku, kdy doma mají rodiny a děti a ten nejhezčí mužský čas rozsévání, anebo  ve věku, kdy ještě nepoznali lásku…a mnozí chtěji tedy pryč.

Státy EU je coby uprchlíky ale už nepřijmou… a je to dobře, kdy tohle poupravím. Je to dobrý a ne ovšem Západem primárně stvořený potřebný hnus, kdy ti, co neměli peníze na letadla a odvozy jinam, bohužel na situaci stvořenou Putinem doplácejí. Budou doplácet svými životy.

Jakkoli mám ujednoceno, že je to vcelku na svaté výjimky národ primitivů a prvně v životě volám po Trumpovu nouhau, jak na tu ochrannou vysokou zeď, co měl v plánu nad Mexikem – nalezla jsem se dneska se slzou. Říkat bych tohle neměla, nezaslouží si to, ale lítost

Národe – hrdý, co položíš život a ani za to nic nežádáš – kams to nechal dojít? Studenty kluky rvou z lavic, chlapi mají silnou chvilku to ustát – nikdy se k tobě, lásko, nevrátím…přišlo to jako blesk z čistýho nebe, zamávej tátovi…Budete se bát velitelů, že vás za nesplnění úkolu zastřelí, uděláte všechno.

smutno je mi, soucit najednou mám…dostali jste mě…

Takže nadechnout se…a…Sorry.

Napovídali jsme vám dlouho. Musíte vy… je to na vás. Jen na vás. Pod tlakem třeba něco konečně uděláte. Měli byste…jinak půjde i ten kluk, co mu, táto, z toho verbovního busu s bachaři za prdelí, teď třeba naposledy, máváš.

peníze a válka jsou svině… z mnoha stran… což je ovšem obehraná píseň

 

 

 

Subscribe
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jan Šik
Jan Šik(@jansik)
9 dní před

Mám s těmi mobilizovanými muži soucit. Ale pomoci jim…Ano, když požádají o podporu při svém aktivním odporu, ale ne tím, že jim poskytneme azyl. To by nebyla pomoc, tím
nikdo nepomůže tomu, aby se svět zlepšil v lepší místo na zemi. Hezkou sobotu Radko a díky za další trefné zamyšlení

Jara Rank
Jara Rank
10 dní před

….“smutno je mi, soucit najednou mám…dostali jste mě…“, nejsi sama, ted jsem prave prisla z kavarni sleziny se zdejsimi „kanadskymi devcaty“, probiraly jsme cele „konecne reseni ruske otazky“, Hitler by se nestydel, Putin uz ho silne dohani a svet mlci. Budou zde volby a ja na veskere otazky, tady se predstavitele stran snazi ziskat volice online, odpovidam: napiste mi, jak se stavite k ruske genocide Ukrainy a mozna, ze vam to hodim. Kanada a Justin Truedeau stoji na strane UK, ale mame zde take filipinskou „antivaxerku“, ktera burcovala alt-right wing – hlavne nevzdelane ridice nakladaku – coz byl ten „truck… Číst vice »

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial