Rusko je mafiánský stát a Putin jeho kmotr

To je přesný výsledek brilantní analýzy ve skvělé knize Zima přichází od šachového velmistra Garryho Kasparova, který v ní odhaluje zločineckou podstatu vládnoucího režimu v Kremlu.

Garry Kasparov patří k nejlepším šachistům všech dob a také byl patnáct let mistrem světa. K jeho přednostem proto patří skvělé analytické schopnosti, které prokázal při psaní vynikajícího díla Zima přichází s podtitulem Proč je nutné zastavit Vladimíra Putina. To precizním způsobem popisuje tristní stav Ruské federace, kterou lze za Putinovy vlády označit za jeden velký podvod.

Kasparov patří k předním ruským opozičníkům, stav jeho rodné země jej upřímně bolí, a současnému vládci Kremlu dává co proto.

Kniha vyvrací některé zažité mýty, mezi něž patří fáma, že Putin dal Rusko po Jelcinovi rychle do pořádku. To je lež. Je správně připomenuto, že od nástupu bývalého kágébáka k moci vzrostly do roku 2008 ceny ropy o více než 700% , což samozřejmě ruskému vládci hodně pomohlo.

Hlavním důvodem, proč se Putin dokázal udržet o u moci, však bylo totální podrobení společnosti. Nynější Rusko je totalitním státem, protože jeho vládce býval komunistou a důstojníkem KGB, a jako takový uznává pouze moc a sílu. Svoboda je pro něj prázdným pojmem a demokracie slabostí.

Není také pravdou, že by se Putin vypořádal s oligarchy, to ani náhodou. Je fakt, že nechal uvěznit ropného magnáta Michaila Chodorkovského, ale ne kvůli nějakým privatizačním machinacím. Jenom proto, že dotyčný sponzoroval opozici. To byl jeho zločin.

Krást ve velkém se totiž v Rusku může, tedy v případě, když patříte k Pitěrskému gangu. Na vysvětlenou, Pitěr je zkrácené označení pro Sankt Petěrburg, odkud Putin pochází. Takže, pokud jste členové správné vládní bandy, tak můžete všechno. A to je také důvodem toho, proč je v Rusku šílená korupce, poněvadž se až na výjimky toleruje. Garry Kasparov doložil masivní krádeže a korupci v Rusku na příkladu zimní olympiády v Soči v roce 2014, kde miliardy dolarů z předražených zakázek končily na kontech Putinových gangsterů. Ano, Rusko nemá v čele vládu, jako jiné země, ale vládne mu mafiánský gang v čele s bossem Vladimírem Putinem.

Tak jako v jiných zemích i v Rusku soudci odcházejí před vynesením rozsudku z jednací síně do zákulisí. Jenomže ne proto, aby se poradili, ale aby z telefonu zavolali na správné číslo a vyslechli pokyny od mocných, jaký mají vynést rozsudek. Jak je známo, v Rusku neexistuje nezávislá justice a rovněž sám Kasparov potvrzuje tuto skutečnost.

Famózní šachista také popisuje těžký život opozice v Rusku. Třeba, když se blíží prezidentské volby, a někdo z jejich zástupců chce kandidovat, tak má smůlu. Takový uchazeč o nejvyšší post v Kremlu většinou nebývá ani zaregistrován a také jsou mu kladeny další nejrůznější překážky. V regionech bývá z malicherných důvodů zatýkán a uvězněn, pronájmy sálů pro předvolební shromáždění jsou těsně mu před akcemi rušeny, prý kvůli náhlým technickým závadám. A pokud by uspořádal mítink s příznivci na veřejném prostranství, tak je zmlátí a rozežene policie kvůli nepovolenému shromáždění.

Holt Putin to má pojištěné a postavit se mu není dobré. Opozičníci bývají vražděni, v lepším případě pak končí v trestaneckých koloniích jako třeba Alexej Navalnyj. Všechny volby v Rusku bývají zfalšované, nesvobodné a nedemokratické, a jejich výsledek je dopředu známý.

Autor knihy také poukázal na jednu skutečnost. Říká se, že Putin má přesto všechno mezi Rusy vysokou popularitu. Kasparov však správně namítá, že v nynějším totalitním Rusku to za prvé nelze objektivně zjistit a za druhé se logicky ptá, proč tedy to Putin to všechno dělá, proč ta brutalita, proč nechává likvidovat opozici, proč nepřipustí skutečně svobodné volby, když je údajně tak mezi obyčejnými Rusy tak oblíbený? Tak by z nich přece neměl mít strach. Tady něco nehraje.

Důvodů, proč zastavit Putina, je tedy víc než dost. Bohužel, k hlavním viníkům toho, proč se to nedaří, patří podle Kasparova i Západ a jeho politici, kteří by vůči Putinovi a jeho bandě měli být daleko ostřejší a neústupnější, protože mafie neuznává nic jiného než hrubou sílu.

Tato kniha je vynikající a měl by si ji přečíst každý, kdo chce poznat skutečnou podobu současného Ruska, a ne tu vylhanou, kterou se snaží vykreslovat putinovská propaganda.

Dílu nelze prakticky nic vytknout, možná jen mohl autor přiblížit více některé kauzy, jako např. právníka Sergeje Magnitského. Ale to je skutečně jen takový nepodstatný detail.

Zima přichází

Proč je nutné zastavit Vladimíra Putina

Garry Kasparov

Nakladatelství Jota

Brno 2022

Hodnocení: 95%

Subscribe
Upozornit na
guest

1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Jara Rank
Jara Rank
1 rok před

Pravdu pisete, ale dovolim si sem dat neco z online, zatim jsem o tom nic na iDnes nenasla: https://www.expats.cz/czech-news/article/mafia-column-unveiled-at-prague-s-old-town-square

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial