K rozhovoru íránského prezidenta pro CBS News

Natáčet v Íránu rozhovor s tamním prezidentem Ebráhímem Raísím vyžaduje jisté sebezapření. A pokud jste žena ze Západu, pak sebezapření dvojnásobné, neboť je po vás povinně vyžadován hidžáb, ačkoli ho běžně nenosíte.

První sebezapření se musí nutně dostavit v okamžiku, kdy si uvědomíte hrůznou minulost íránského prezidenta. Na konci 80. let se jako člen soudního tribunálu podílel na rozsudcích, na jejichž základě byli z podnětu duchovního vůdce šíitské diktatury Chomejního posíláni na popraviště političtí oponenti. Nešlo o jednotlivce, ale o masové popravy. Střízlivé odhady organizací monitorujících lidská práva hovoří o pěti tisících lidí. Ty méně střízlivé uvádějí, že jich bylo šestkrát tolik. Pokud se někdy hovoří o Raísím jako o „řezníkovi z Teheránu“, pak právě z tohoto důvodu.

A s tímto člověkem, který byl v roce 2021 zvolen prezidentem, se rozhodl natočit rozhovor zpravodajský kanál americké mediální společnosti CBS (CBS News). Do Teheránu vyslal z newyorského ústředí nestora a ikonu obrazovky– 80letou Lesley Stahlovou, jednu z moderátorek prestižního televizního publicistického magazínu „60 minutes“, v němž pak bylo interview vysíláno.

Současně byl na webu CBS News publikován 18. září 2022 obsáhlý článek Lesley Stahlové (Iran’s President Ebrahim Raisi says he cannot trust Americans, calls sanctions „tyrannical“) obsahující překlad některých Raísího vyjádření do angličtiny (prezident odpovídal na dotazy v perštině).

V tomto textu si všimneme odpovědí Raísího na dvě záležitosti. Na prezidentovu temnou minulost a na otázky, které tak či onak souvisejí s Izraelem.

Novinářka Raísímu připomněla, že je na sankčním seznamu USA kvůli podílu na popravách až pěti tisíc politických disidentů, kteří byli oběšeni nebo zastřeleni popravčí četou. Její dotaz zněl, jestli toho lituje.

Odpověď prezidenta: „Jaký pro to máte důkaz? Jsou to jen obvinění a tvrzení členů teroristické skupiny.“

Leslyová: „Říkáte, že to není pravda?“

Prezident: „Každý, kdo v Íránu spáchá zločin, stane před oficiálními soudy a je potrestán za to, co spáchal. Oni vraždili lidi. A to, co se jim stalo, bylo přesně úměrné tomu, co udělali.“

Nepřímé přiznání? Zjevně ve stylu bonmotu „žádný úplatek jsem nevzal a ta částka taky nesedí“.

Neméně závažné, ba skandální jsou odpovědi Raísího týkající se holocaustu a Izraele.

Jelikož oficiální místa íránského režimu holocaust zpochybňují, položila Lesley Stahlová přímý dotaz: „Věříte, že došlo k holocaustu? Že bylo povražděno šest milionů Židů?“ Prezident odpověděl: „Podívejte, historické události by měli zkoumat badatelé a historici. Existují určité známky toho, že se to stalo. Pokud ano, měli by umožnit jeho prošetření a prozkoumání.“

Nechme stranou poznámku, kdo by měl umožnit prošetření holocaustu. On tomu někdo brání? Logiku v tom nehledejme. Kromě toho: Kdyby člověk nevěděl o politice Teheránu zhola nic, nabyl by dojmu, že prezident Raísí právě přiletěl z jiné planety, ne-li přímo z muslimského ráje. Tvrdit bezmála osmdesát let po skončení druhé světové války, že „existují určité známky“ toho, že hitlerovské Německo realizovalo bezprecedentní genocidu židovského národa a že pokud k ní opravdu došlo, měla by být prošetřena a prozkoumána je stupidní postoj někoho, kdo má problém existenci holocaustu přijmout – brání mu v tom zavilá nenávist vůči Izraeli, potažmo židovskému národu. Prezident Raísí svým vyjádřením poplival památku všech povražděných Židů, všech, kdo pod nadvládou ďábelské nacistické diktatury poznali, co je to peklo na Zemi. Jeho hanebný, ostudný postoj znovu demaskuje zvrácenou a nebezpečnou podobu politiky nynějšího íránského režimu.

Shodou okolností v pondělí 19. září 2022 navštívil během pobytu v Polsku náčelník generálního štábu izraelské armády generálporučík Aviv Kohavi bývalý německý vyhlazovací tábor v Osvětimi. Na adresu íránského prezidenta kvůli jeho vyjádření o holocaustu řekl: „Abyste pochopili hrůzy holocaustu, nemusíte být historikem nebo badatelem – musíte být člověkem.“ Dodal, že každý, kdo překrucuje a popírá bolestnou a důvěryhodnou pravdu historie jednoduše lže a je přirozené, že bude lhát i v budoucnosti. Je to další připomenutí toho, že takovým lidem by nemělo být dovoleno, aby získali schopnost vyvíjet zbraně hromadného ničení.

Další zásadní otázka Lesley Stahlové: „ A co právo Izraele na existenci?“ Odpověď íránského prezidenta: „Víte, lid Palestiny je realita. Je to právo palestinského lidu, který byl nucen opustit své domy a vlast. Američané podporují tento falešný režim (Izrael – LS) , aby tam zapustil kořeny a aby se tam etabloval.“

Zbabělá odpověď. Proč Raísí neřekne to, co stejně každý ví. Proč není upřímný a nepřizná barvu? Že teheránský režim Izrael neuznává, nenávidí a je přesvědčen, že židovský stát podle ajatolláhů nemá v oblasti co pohledávat, protože celá historická Palestina patří pouze Arabům. Má problém to veřejně a po pravdě deklarovat? Proč?

V souvislosti s politickou realitou v oblasti se novinářka nemohla nezeptat: „Jak víte, Maroko, Bahrajn, Súdán a Spojené arabské emiráty uznaly Izrael – a mají s Izraelem vztahy. A uvádí se, že Saúdská Arábie také přímo jedná s Izraelem. Zajímá mě, jestli to chcete komentovat.“

Prezident Raísí: „Jestliže nějaký stát podá ruku sionistickému režimu, stává se spoluviníkem jeho zločinů. Oni (představitelé zemí normalizujících vztahy s Izraelem – LS) vrážejí nůž do zad samotné palestinské myšlence.“

Holocaust zpochybňuje, právo Izraele na existenci neuznává, přátelské a mírové vztahy mezi zeměmi regionu znevažuje. Dá se s tím člověkem o něčem racionálně jednat? Dá se s ním racionálně jednat o něčem tak vážném, jako je jaderný program?

Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jaroslav Červenka
Jaroslav Červenka(@jaroslavcervenka)
2 měsíců před

Dobrý den, pane Stejskale. Jsem spíš překvapen dost defenzivními odpověďmi Raísího. Čekal bych od něj daleko radikálnější postoje. Z celého režimu začínám mít dojem, že se tak trochu začíná topit v sobě. Palestinci a národ? Směšné. Uměle vytvořená skupina lidí, které okolní arabské státy odmítly asimilovat, aby konflikt s Izraelem udržely žhavý. Přesto bych řekl, že dění v Íránu, podrobně ho sleduji, nazančuje že přestárlí Ájatolláhové ztrácí vůli vládnout a silně pociťují vůli mladých generací po změnách. Potřebují zrušit embargo.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial