Tomio Okamura je proti válce

Alespoň tak hlásá předvolební plakát SPD u příležitosti komunálních voleb v Ostravě. Na plakátu je ještě  jeho velká podobizna a nic víc.

Z principiálního hlediska nelze tomuto prohlášení vytknout zhola nic. Neumím si představit, že by kdokoli, kdo má jen pár funkčních neuronů, napsal opak, pokud nejde zrovna o současného  kremelského cara a jeho kliku. Mohlo by tam být napsáno ve stejném smyslu, že je proti povodním nebo tornádům na jižní Moravě. I zde by nalezl všeobecný souhlas.

Nabízí se v této souvislosti několik otázek, které jsou možná zajímavější, než samotné tvrzení.

Tak kupříkladu téma války a komunální volby. Pokud je mi známo, nastávající volby jsou do místních samospráv, kde je podstatné, jací lidé zasednou na radnicích či obecních úřadech, kde se rozhoduje o místních investicích, zlepšení infrastruktury a ulehčení života obyvatel obce. Téma války je v tomto smyslu poněkud zbytné, pokud nejde o rafinovaný jinotaj volebního boje jeho strany a tím pádem jakási smířlivá nabídka koaliční kohabitace.

Další zajímavostí je samotné sdělení, neboť dle vyjádření představitelů Ruské federace nejde na Ukrajině  v současnosti o válku, ale jen o speciální vojenskou operaci. Ani Ukrajinci válku Rusku nevyhlásili. Mám obavy, že pokud by pan Okamura odjel na nějakou misi do Ruska, mohl by čelit vážnému obvinění tamních soudů se sazbou 15 let natvrdo. I když je pověstný svou výřečností, nemusela by u ruského soudu stačit.

Pokud však pan Okamura opravdu myslí současný konflikt, který je dán ruským útokem na svrchovaný stát, je třeba se jej ptát, co svým heslem vlastně myslí. Média přinášejí další informace o nálezech hromadných hrobů, odkud jsou exhumována těla popravených civilistů, která nesou známky mučení. Pokud si najde čas, zjistí, že ruská armáda cíleně ničí důležitou infrastrukturu jako elektrárny, zdroje pitné vody atd. Na okupovaných územích jsou děti ve škole násilně nuceny mluvit jiným než mateřským jazykem. Je bytostným právem každé země proti podobným útokům rozhodně vystoupit a za každou cenu zvrátit podobné způsoby, patřící do středověku. Upírá-li pan Okamura Ukrajincům právo na obranu, měl by být na svých předvolebních plakátech více konkrétní. Případně poradit, jak jinak by se měli bránit než zbraněmi, které – jak se poslední dobou zdá – mají docela rázný účinek proti okupantům.

Kandidát za SPD na post presidenta pan Jaroslav Bašta minulý týden v OVM velmi důrazně varoval před zlobou Ruska, které by mohlo podporu Ukrajiny brát jako útok na svou zem a tím pádem nám ztížit ekonomickou situaci. Přimlouval se za smířlivý postoj vůči současné ruské vládě, což by naší zemi přineslo zklidnění a prosperitu.

Jelikož byl pan Bašta jednohlasně zvolen všemi 250 hlasujícimi členy SPD, je silně pravděpodobné, že jde o názor celé SPD a samozřejmě pana Okamury.

Z tohoto pohledu je tedy prohlášení na předvolebním plakátu SPD jasným vzkazem voličům, jaký je smysl sdělení že  SPD je „proti válce“ .

Bylo by tedy srozumitelnější napsat, že SPD je pro kolaboraci s Ruskem.

Subscribe
Upozornit na
guest

1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Jaroslav Červenka
1 rok před

A hned jsou na idnes v diskuzi dva relativizátoři. Nepochybně někdo přijde s argumentem, že Ukrajinci zakázali ruštinu první.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial