Být 3. září na „Václavským Václaváku“, měl bych problém

Ne, až na výjimky, s těmi, kdo stáli „pod pódiem“ a o nichž ministr Blažek řekl, že jsou to „lidé obávající se budoucnosti. Berme je vážně.“ Už proto ne, že jsem jedním z těch, kdo má stejné obavy. Problém bych měl s některými tvářemi „na pódiu“. A to ani na skutečném pódiu „u koně“ nositelé těchto tváří stát nemuseli.

Slovo „tváře“ jsou použil záměrně. Na webu pořádající iniciativy „ČR na 1. místě“ je uveden seznam podporovatelů z řad známých osobností. Jméno, stručná vizitka, portrét. Mezi nimi „kovaný“ komunistický politik Josef Skála, poslanec Jaroslav Foldyna (představovat jistě netřeba), Petr Hájek (vydavatel politického fantasmagorického webu Protiproud) nebo Michal Semín, netolerantní stoupenec tradičního (předkoncilního) katolicismu.

Co tyto lidi ideově spojuje? Nevím, nerozumím tomu. Je to stejné, jako kdybych já – sionista a přítel Izraele – stál na nějaké demonstraci spolu s lidmi, kteří by měli na hlavě čelenku vyjadřující podporu teroristickému hnutí Hamas. Absurdní.

Zkusil jsem si představit, že bych 3. září na Václaváku stál – přijel bych proto, abych vyjádřil legitimní obavy z budoucnosti kvůli aktuální situaci kolem cen energií a s tím souvisejícími ekonomickými dopady na náš rodinný rozpočet – a poslouchal řeči o návratu do ruské sféry vlivu (přes plyn), slyšel skandovat „Hovado! Hovado!“ na adresu premiéra Fialy, sledoval výklady „parlamentního bijce“ Lubomíra Volného, s úžasem se dozvěděl, že ČR by měla nastoupit cestu vojenské neutrality a odejít z NATO, EU, WHO a dokonce OSN (!) nebo slyšel výzvy, abychom nechali oběť brutální ruské agrese na holičkách, musel bych se sám sebe zeptat: CO TADY VLASTNĚ DĚLÁM? A bez otálení odejít.

Svojí přítomností bych přispěl k vyjádření podpory názorům, s nimiž bytostně nesouhlasím.

Měl jsem kdysi v Kanadě rozhovor s českými emigranty. Byla to reakce na dění v KFC, kde jsme cestou po Ontariu právě konzumovali kuře plukovníka Sanderse. Dovnitř se nahrnuli žáci základní školy v uniformách – šli na oběd. Můj hostitel řekl (volný citát): „A to bylo na komunismu dobré, že děti se stravovaly ve školní jídelně a nemusely chodit do takovéhoto nedravého fast foodu.“ Přátelsky jsem namítl, že na to, aby školní děti v Ontariu měly obědy v jídelně a ne v KFC není třeba mít komunistický režim – jednoduše stačí školní jídelny zavést i v kapitalistické Kanadě.

Chci tím říci, že mám-li být účasten smysluplné demonstrace týkající se současné energetické krize a jejích dopadů do života drtivé většiny prostých lidí, nepotřebuji na ní poslouchat takové řeči, z nichž několik útržků jsem uvedl výše. Proto mé místo mezi demonstranty na Václavském náměstí první zářijovou sobotu nebylo a být nemohlo.

Ad Mračková Vildumetzová

Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny se v neděli 4. září v televizní „Partii“ vyjádřila k výzvě, aby odstoupila kvůli stykům s obviněným podnikatelem Zakaríou Nemrahem. Zopakovala, že se s ním setkávala pouze „na společenské bázi“, vždy jako doprovod svého manžela, politika ODS. (Ona ANO, on ODS. Oheň a voda? Ne tak docela. Jana Vildumetzová byla za svobodna také občanskou demokratkou – 2008 až 2014 – a v té době se s nynějším manželem Janem Mračkem poznali. Svatbu měli v katolickém kostele ve Stanovicích na Karlovarsku v roce 2018; předtím se Jana nechala pokřtít a Jan přijal svátost biřmování. Do Babišova hnutí vstoupila Jana Vildumetzová v roce 2015, Jan Mraček setrval v ODS.)

Nemám jednoznačný názor na to, zda by Jana Mračková Vildumetzová měla kvůli svým nepřímým „společenským“ kontaktům s jedním z aktéru kauzy Dozimetr z vedení sněmovny odejít. Jen si dovolím položit otázku, co by se asi v rámci „politického metání hnoje“ dělo, kdybychom byli svědky opačné situace: Markéta Pekarová Adamová by byla nucena přiznat (po novinářském odhalení), že udržovala na „společenské bázi“ kontakt s jedním z obviněných a vazebně stíhaných v kauze Dozimetr, byť toliko a pouze jen v přítomnosti svého manžela Tomáše Pekary. Přešly by to špičky ANO mávnutím ruky, anebo bychom byli svědky masivní kampaně za její odstoupení?

Subscribe
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Josef Jeřábek
3 měsíců před

Jen k zamyšlení přidám výstřižek s těmi, co tu demonstraci garantovali.
A konstatuji, že pana Vrábela u nás v paneláku nezná nikdo.

Podporují.JPG
Jiljí Záruba
3 měsíců před

Mám tentýž názor. Jen bych byl důslednější, rozhodně bych lidi, kteří jsou křiváky od přírody, nechválil ani za čin, jenž by byl v souladu s mým názorem. Není důležité, co se říká, ale kdo to říká. A pak: že vláda nic nedělá, je proruský narativ, až udivuje, kolik lidí ho převzalo, aniž by zkoumalo, v čem je podstata. Patřím k menšině, která teď stojí za premiérem, ač jsem ho nevolil, nechci aby se zase vrátil socialismus, kdy ceny neurčovala nabídka a poptávka, ale vláda. Howgh.

Tomáš Vodvářka
Admin
3 měsíců před

Souhlasím. Každý by si má dávát pozor, když už, tak kdo za něj mluví. Všichni máme obavy, jak se moc se sníží náš dosavadní životní komfort, o kolik nám budou znehodnoceny úspory, které si děláme na stáří a horší časy. Ale současně bychom si měli být vědomi, že ti na tom „pódiu“, nás rozhodně nespasí.

Jara Rank
Jara Rank
3 měsíců před

Diky za skvely clanek, ceta jsem neco o demonstraci na Expats.cz, vetsinou Americane a Britove zijici v CR, snazi se byt neutralni, ale je to dost tezke, pokud se 70.000 lidi necha obalamutit, je to jako zly sen….dost mi ti pripomina trumpiadu a to je stale zly sen!!

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial