Vinnetou – opravdu poslední výstřel ?

Německá televize ARD, sdružující několik vysílacích kanálů, oznámila, že již nebude vysílat filmy o náčelníkovi Apačů a jeho příteli Old Shatterhandovi. Důvodem je dle nich rasismus.

Německý spisovatel Karl May (1842-1912) napsal m.j. sérii knih o tzv. divokém Západě, Německo- rakouský režisér Harald Reinl (1908-1986) podle jejich předlohy natočil sérii filmů. A děti, dorůstající a koneckonců často i jejich rodiče na celém světě od 60. let 20. století až doposud znovu a znovu usedají před obrazovky, aby se na hodinu a půl nechali přenést do příběhu, který dávno znají a přesto opět nelitují tohoto času.

Důvodem tohoto „maření času“ rozhodně není zvrhlé potěšení z rasismu či nějakého útlaku menšiny, ale naopak příběh, v němž vítězí spravedlnost nad zlem,  Indiáni v těchto filmech až na zcela marginální výjimky jsou líčeni jako lidé stateční, spjatí se svou otčinou a přírodou a chránící svá území před dobyvateli, zločinci typu Forrestera, Santera či Kornella, kteří dychtí po jejich půdě, případně pokladech. Neumím si představit, že by v promítacím sále kdokoli z přihlížejících těmto jmenovaným nějak zásadně fandil.

Naopak. Tyto příběhy mají vedle svého děje i klasický morální akcent, že zlo se nevyplácí a dobro přes všechny peripetie ve finále zvítězí. To je podstatou knih pro mladé čtenáře, kteří se jako ve všech dalších pohádkách uči, že je lépe být poctivý a stát si za svým, než svůj celý život zasvětit chamtivosti. Hledat v nich cosi dalšího, nějaký temný podtext, je známkou poruchy spíše v tomto konkrétním „badateli“, než v příběhu samotném. Zdá se, že 21. století bude v jistém smyslu přelomové, protože dosavadní universální hodnoty budou či již jsou relativizovány a co je horšího – společnost místo důrazného odmítnutí těchto „budovatelů nových pořádků“ – se trpně podvolí a onen přístup akceptuje.

Dojde nejspíše k zákazu dalších děl charakteru „Chaloupky strýčka Toma“ od Harriet Beecher Stoweové, možná i celé řady děl Marka Twaina, kteří si za svůj literární prostor zvolili americký Jih a období otrokářství. U nás bychom mohli ve stejném duchu zakázat filmy z 30. let, kde se to hemží společnenskou „smetánkou“ a na druhé straně jejich – jistě utlačovaným a ponižovaným – služebnictvem.  Nepochybně se najde celá řada dalších děl, kde – pokud se v nich jen okrajově mihne chudý černoch, indián či nějaký podivný Asiat – budou muset být odstraněna.

Pro mne z uvedených faktů vycházejí dva závěry.

1. I v době, kdy Evropa čelí hrozící energetické krizi a kdy se občané oprávněně obávají nadcházející zimy a hospodářského útlumu, se najdou jedinci, kteří se obrazně řečeno rýpají v lejnu tak silně, až ten smrad zahltí celou společnost.

2: Zajdu do antikvariátu a koupím si celou sérii knih o Vinnetouovi, abych pro své vnuky uchoval knihy, které nebudou zahlceny lidskou blbostí, ale které stejně jako já přečtou v určitém věku jedním dechem, třeba i s baterkou pod peřinou, aby posléze usínali s dobrým pocitem, že svět je aspoň v tomto díle takový, jaký by jej v nitru své duše chtěli mít.

 

Subscribe
Upozornit na
guest

13 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Alejandro Azamedo
1 rok před

Stačilo mi, když jsem viděl požadavky na udělování filmových Oscarů. Tohle je jeden z mnoha příkladů ad absurdum hyperkorektnosti, kdy se opravdu společnost řítí totálně do prdele. Lidi samotní, kteří hledají problémy tam kde nejsou a defakto je vytvářejí by měli začít brat nějaký silný léky nebo se nechat hospitalizovat v nějakým útulným polstrovaným pokojíčku.

Jiljí Záruba
1 rok před

Už jsem to sděloval jinde. Informace, že bude Vinnetou zakázaný, vznikla tak, že se jedno malé německé nakladatelství rozhodlo nevydávat některé knihy o Vinnetouovi (nelíbily se aktivistům), zřejmě na základě toho se deník Bild (něco jako u nás Blesk) dotázal veřejnoprávní televize, zda bude vysílat filmy o Vinnetouovi, když jí před dvěma lety na ně vypršela licence. A televize odpověděla, že ne, že nezapadají do její koncepce (pod čímž se může skrývat i to, že se nelíbily aktivistům). Z Bildu to převzal jeden náš webový deník a už z toho tady máme obrovské téma: V Německu zakazují Vinnetoua! Taková hra… Číst vice »

Vladimir Vokoun
Vladimir Vokoun
1 rok před
Reply to  Jiljí Záruba

Ano, cesti novinari se toho chytli aby nakydali dalsi furu hnoje na Nemecko. Podlr mne by tito „novinari“ meli take byt za jejich ruskem placene clanky take platit extra dan.

Viktor Šedivý
Viktor Šedivý
1 rok před

Na Německo není třeba nic kydat, hnojem se zavalují sami.

Vladimír Ludvík
Vladimír Ludvík
1 rok před

Já bych takové zhovadilosti nebral vážně. To máte jako normované zakřivení banánů, zrušení Vánoc v Evropě atd. To, že mezi námi je řada jurodivých jedinců, kteří jsou hotovi prosazovat kde jakou pitomost a např. i na Staroměstském náměstí v Praze buď zlikvidovat opět sloup s pannou Marií nebo pomník Jana Husa, je prostě realita. Naštěstí takových pitomců je menšina a hlavně se ve svých pitomých nápadech nikdy ani neshodnou a zpravidla se mezi sebou ještě poperou. Také jim chybí vzdělání a nadhled. Je třeba být optimista, umět se proti takové pitomosti vymezit a obrazně řečeno věřit, že „každá voda nakonec… Číst vice »

Viktor Šedivý
Viktor Šedivý
1 rok před

Problémem posledních let je skutečnost, že podobným jedincům se dostává sluchu.
CO2 bláznů také nebude moc … a kam nás dostali.

Vladimír Ludvík
Vladimír Ludvík
1 rok před

To je tak, jeden jurodivý pitomec v Evropském parlamentu z jakýchsi osobních důvodů přijde s návrhem zrušit Vánoce a druhý jurodivý pitomec např. na IDnes už píše o nutnosti vystoupit z EU, protože ta chce zrušit Vánoce. Tak to ostatně bylo i s těmi banány, i když tam ten pitomý nápad nevznikl myslím v Evropském parlamentu. Co se týče lidského vlivu na počasí a potažmo používání klasických paliv, tak tam nevím, jestli současné změny počasí jsou zapříčiněny až tak moc lidským faktorem nebo jestli se jedná o cyklické změny v chování naší matičky Země (tak ledovou dobu i tropy už… Číst vice »

Viktor Šedivý
Viktor Šedivý
1 rok před

Ale my nejsme svědky žádné „vědecké revoluce“.
To, co se kolem nás děje, nemá s vědou zhola nic společného – to pevná zelená víra určuje, co je správné.
Měníme věci, které fungují, za jiné, které ještě pořádně nefungují, jsou dražší, méně spolehlivé, hůř dostupné, … a spoléháme se na to, že se stane zázrak a někdo vynalezne cosi co způsobí, že to začne dávat smysl.

Filip Vracovský
Filip Vracovský
1 rok před

Tomáši omlouvám se za expresivní výraz ale…. Cesta do prdele vede po dlažbě z dobrých úmyslů…

Ivan Marek
Ivan Marek
1 rok před

Dobré ráno.
Naprostý souhlas pane Vodvářko.
Protože Vám u „konkurence“ nemohu
udělit zaslouženou karmu, máte ji
zde i s poděkováním a palcem nahoru.

Jan Šik
1 rok před

Nákup těch knih je skvělý nápad. Miluji kresby Zdeňka Buriana, pokusím se taky nějaké výtisky s nimi najít. Píšete naprosto správně Tomáši, že badatel, který se snaží najít špínu na Vinnetouvi, sám nebude v pořádku. Hezký den

Vladimír T. Gottwald
1 rok před

K tomu šílení není co dodat, Tome.
(y)

Snad jen to, že ze strany ARD vlastně jde jen o další variaci na téma Ezopovy lišky a hroznů. – ARD by totiž momentálně tyhle filmy vysílat nemohla, i kdyby chtěla, nemá na ně totiž vysílací práva. Ta práva na filmové mayovky má ZDF, která v reakci na ty vymatlance z ARD ohlásila, že je bude vysílat i v příštích letech.
😀

Jana Melišová
1 rok před

Načo potom robia vyhlásenia, že nebudú vysielať niečo čo vysielať vlastne nemôžu?

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial