IZRAEL: Předvolební postřehy

Koho zajímá izraelská demokracie a s ní související listopadové předčasné hlasování do parlamentu země, nemůže pominout jeden významný milník. Volby lídrů stran a primární volby, které spoluurčují podobu kandidátních listin.

Tento proces se ovšem týká jen menšiny kandidujících partají, hnutí a aliancí – ve většině z nich sestavují kandidátní listiny „stranické sekretariáty“ (ať už toto sousloví znamená v praxi cokoli).

Primární volby měly nebo budou mít všechny tři arabské partaje, které jsou součástí aliance Sjednocená kandidátka – Balad, Hadaš a Taal; uspořádala je i arabská Spojená kandidátka (Raam, součást nynější vládní koalice).

Dále budou primární volby organizovat pravicoví Náboženští sionisté a krajně levicový Meretz. Největší pozornost ovšem poutaly v minulých dnech volby lídra u labouristů a především – primárky v největší izraelské straně Likud, v jejímž cele stojí Benjamin Netanjahu.

LABOURISTÉ

Primárky vedení se konaly už 18. července 2022. Nic nového nepřinesly, předsedkyně strany Merav Michaeliová porazila generálního tajemníka partaje Erana Hermoniho a bude stát v čele kandidátní listiny. O té rozhodovali členové 9. srpna a jejich hlasy přinesly jisté překvapení. Jako dvojka se na listinu dostala „mladá krev“, 36letá poslankyně Naama Lazimiová, zatímco ostřílení bardi byli odsunuti na horší, ba nevolitelná místa. Konkrétně ministr vnitra Omer Bar Lev (z druhé pozice na osmé místo na listině) a ministr pro záležitosti diaspory Nachman Šai (který je dokonce šestnáctý, na seznamu pro předchozí volby byl osmý).

K sestavování listiny je nutné uvést, že labouristé praktikují metodu „genderového zipu“, to znamená, že na kandidátce se střídají muži a ženy, čímž může docházet k jistým korekcím. Neméně důležitý je pohled na předvolební průzkumy, které izraelské Labour předpovídají v měsíci srpnu zisk pěti až sedmi křesel. Pak by ovšem takový Nachman Šai neměl šanci v Knesetu usednout. Kdyby partaj Michaeliové získala v listopadu dejme tomu šest křesel a vstoupila do vládní koalice, pak by měli i někteří kandidáti na místech sedm a níže šanci do sněmovny vstoupit. Princip: za předpokladu, že by se například kandidáti č. 3 a 4 stali ministry, mohli by podle tzv. norského zákona Kneset na dobu výkonu vládní funkce opustit a pak by se na jejich místo posunuli kandidáti ze sedmé a osmé pozice. (Stejný princip se týká samozřejmě všech stran v Knesetu.)

LIKUD

Největší izraelská strana a aktuálně největší strana opoziční pořádat volbu lídra nemusela, protože Benjamin Netanjahu (Bibi) neměl protikandidáta. Původně se mu chtěl postavit Yuli Edelstein, bývalý šéf Knesetu a ministr zdravotnictví, v předchozích volbách dvojka na kandidátce Likudu, ale pak od toho vcelku rozumně upustil. Strana tedy zorganizovala pouze primární volby kandidátů určující pořadí na volebním seznamu – ty se konaly 10. srpna 2022.

Volební listina Likudu je výsledkem mixu čtyř způsobů jejího sestavení. Jsou to především celostátní primární volby, o nichž tu mluvíme, dále jsou některá místa rezervovaná zástupcům regionů a menšin a konečně několik míst obsazují kandidáti navržení předsedou strany.

Výsledek primárek Likudu sotva mohl být překvapením, byť pro některé byl zklamáním, a to nejen pro ty, kdo se umístili na listině níže, ale také pro politiky mimo Likud. Jde o to, že na nejvyšší místa za Netanahuem se dostali lidé jemu politicky nejbližší a nejvěrnější – dvojkou je Bibiho pravá ruka Yariv Levin, dále na listině najdeme jména exministrů Eliho Cohena, Yoava Galanta nebo Davida Amsalema – a tak dále. Naopak Yuli Edelstein, který chtěl kandidovat proti Netanjahuovi v boji o šéfa strany, skončil (ačkoli byl v minulých volbách dvojkou na kandidátce Likudu) na 18. místě. Předseda strany Yisrael Beiteinu a ministr financí Avigdor Lieberman to glosoval na Twitteru slovy: „Výsledky primárek Likudu zveřejněné k svátku Tu Beav: čím více milujete Bibi, tím výše se na kandidátce Likudu dostanete.“ (Tu Beav je menší židovský svátek, svého druhu obdoba našeho Valentýna – letos začal večer 11. srpna.)

Portál The Times of Israel („Rivals blast Likud as misogynist ‘Bibistan’ after primary rewards male loyalists“/12. 8. 2022) si mimoto všímá kritiky, kterou kandidátce Likudu adresovali labouristé. Na prvních deseti místech je totiž pouze jedna žena (exministryně Miri Regevová na pozici 9) a v první dvacítce jsou pouze dvě ženy (vedle Regevové je to na 20. příčce spisovatelka a poslankyně Galit Distel Atbaryanová). Tyto výtky mají ale jednu podstatnou vadu na kráse: jejich autoři neberou v potaz skutečnost, že taková je demokratická volba členů strany. Nejsou-li kvóty v souladu s míněním většiny, čemuž se u pravicové strany nelze divit, pak přednost musí mít vůle voličů.

Pro Likud je podstatnější, že mu srpnové šetření předpovídá 33 až 35 křesel ve 120členném Knesetu. Zůstává tedy nejsilnější stranou a jak uvidíme níže, i se svými spojenci a v koalici s novou stranou Duch sionismu (též Sionistický duch) by mohl mít reálnou šanci vytvořit většinovou vládu. (Byť i to relativní, což potvrdí závěr článku.)

Však také šéfka Ducha sionismu, ministryně Ayelet Šakedová, si odpustila nemístné jízlivé či ironické poznámky a po zveřejnění výsledků primárek Likudu moudře prohlásila: „Duch sionismu vyzývá nové vedení Likudu, aby mluvilo silným hlasem – chceme jednotu a stabilitu.“

VÝZKUM Z 12. SRPNA

Informoval o něm server Arutz Ševa. Zde je zisk křesel, který dává jasnou šanci Netanjahuovi a je zlověstný pro koalici na současném půdorysu.

Nynější pravicová opozice:

Likud … 33

Náboženští sionisté … 10

Ultraortodoxní Šas … 9

Ultraortodoxní UTJ … 7

Celkem … 59

Arabská opozice

Společná kandidátka … 6 (bez koaličního potenciálu)

Nynější široká koalice:

Centristická Yeš Atid … 25

Středopravá aliance Modrobílí + Nová naděje … 10

Labouristé (levice) … 7

Pravicová Yisrael Beiteinu … 5

Pravicový Duch sionismu … 4

Arabský Raam … 4

Ultralevý Meretz … 0

Celkem … 55

Současná dosluhující koalice by tedy na nadpoloviční většinu nedosáhla. Pokud by byl pověřen sestavením vlády Netanjahu, což lze předpokládat – šlo by o vítěze voleb -, pak s 59 mandáty jeho bloku a s připojením Ducha sionismu by získal solidní nadpoloviční většinu 63 křesel. Naděje na vytvoření vlády pod vedením Likudu je za tohoto rozložení sil zcela reálná. Leč pozor: jeden průzkum výsledek voleb netvoří.

Z UNIFORMY DO POLITIKY

Neděle 14. srpna přinesla odpověď na otázku, zda bývalý náčelník generálního štábu izraelské armády (IDF) Gadi Eizenkot vstoupí před listopadovými volbami do politiky a připojí se k některé stranické formaci.

Není to první bývalý šéf štábu IDF, který po skončení aktivní dráhy v armádě sloužil své zemi jako politik. Z dřívější doby jmenujme legendy IDF Mošeho Dajana nebo Jicchaka Rabina, v současnosti například předseda aliance Modrobílí + Nová naděje Benny Gantz, takto ministr obrany, je také bývalým ramatkalem – takto je v Izraeli náčelník GŠ armády označován. Současně je ramatkal držitelem nejvyšší hodnosti rav aluf, v českém ekvivalentu generálporučík. Na výložkách má olivovou ratolest (izraelský národní strom) zkříženou s mečem a dva dubové listy (také dub má v biblické historii Izraele mezi stromy zvláštní postavení).

Výložka izraelského generálporučíka – fotoodkaz  ZDE.

Spíše než zda zněla otázka kdy a hlavně ke komu se Eizenkot přidá. Spekulací bylo více, rozhodující je výsledek. Exramatkal se připojil k nedávno vytvořené formaci dvou stran – Modrobílí ministra obrany Bennyho Gantze a Nové naděje ministra spravedlnosti Gideona Saara. Tyto dvě partaje budou kandidovat spolu a jelikož se k ním přidal Eizenkot (a také Matan Kahana, donedávna ministr za stranu Yamina), došlo ke změně názvu. Nová společná kandidátka se bude prezentovat jako Strana národní jednoty, přičemž pořadí na prvních třech místech je následující. Jako jednička Gantz, dvojka Saar a trojka – posila Eizenkot. Kahana zaujal devátou pozici.

Toto nové postavení figur ve středopravé části spektra se promítlo do čtyř výzkumů preferencí pořádaných hned 14. srpna – a zde jsou výsledky:

PRŮZKUM PRO TELEVIZI CHANNEL 14

Likud 34 + obě ultraortodoxní strany Šas a UTJ celkem 16 + náboženští sionisté 11 … dohromady 61 mandátů ze 120. Tedy nejtěsnější většina pro Netanjahua. S tím, že nová formace Duch sionismu ho podpořit nemůže, protože ani v tomto a a ni v dalších průzkumech nepřekročila volební práh a do Knesetu by se nedostala.

Strany dosluhující vládní koalice:

Yeš Atid … 22

Nová Strana národní jednoty (NUP) … 13

Labouristé … 5

Yisrael Beiteinu … 5

Meretz … 4

Arabský Raam … 5

Duch sionismu … 0

Celkem … 54 mandátů, tedy hluboko pod nadpoloviční většinou.

Do 120 křesel zbývá 5 pro Společnou arabskou kandidátku (alianci tří arabských formací), která je ovšem bez koaličního potenciálu.

PRŮZKUM PRO TELEVIZI CHANNEL 13

Likud 34 + ultraortodoxní 15 + náboženští sionisté 11, dohromady 60. Zde Netanjahuovi chybí do minimální nadpoloviční většiny jeden hlas.

Dosluhující vládní koalice:

Yeš Atid … 23

NUP … 12

Labouristé … 6

Yisrael Beiteinu … 4

Meretz … 4

Raam … 5

Duch sionismu … 0

Celkem … 54, opět hluboko pod nadpoloviční většinou.

Společná arabská kandidátka … 6

PRŮZKUM PRO TELEVIZNÍ ZPRÁVY HAHADAŠOT 12

Likud 34 + ultraortodoxní 15 + náboženští sionisté 10, dohromady 59, tedy bez nadpoloviční většiny.

Dosluhující vládní koalice:

Yeš Atid … 23

NUP … 14

Labouristé … 5

Yisrael Beiteinu … 5

Meretz … 4

Raam … 4

Duch sionismu … 0

Celkem … 55, o jedno místo lepší než výše, ale opět hodně pod nadpoloviční většinou.

Společná arabská kandidátka … 6

PRŮZKUM PRO VEŘEJNOPRÁVNÍ TELEVIZI KAN 11

Likud 35 + ultraortodoxní 15 + náboženští sionisté 9, dohromady 59. I v tomto případě bez nadpoloviční většiny.

Dosluhující vládní koalice:

Yeš Atid … 22

NUP … 14

Labouristé … 5

Yisrael Beiteinu … 5

Meretz … 4

Raam … 5

Duch sionismu … 0

Celkem 55, tedy i v tomto průzkumu hluboko pod nadpoloviční většinou.

Společná arabská kandidátka … 6

Prokoušeme-li se těmito čísly a porovnáme-li je s údaji z průzkumu z 12. srpna (o němž píšu výše), nabízí se dvojí pesimismus. Jako přízrak vystupuje ve většině průzkumů neblahé sousloví volební pat. Druhý pesimismus se týká Ayelet Šakedové. Zdá se, že poté, co se k ní Matan Kahana otočil zády a přiklonil se ke Straně národní jednoty čekají šéfku Ducha sionismu bezesné noci. Co udělat, aby se partaj znovu vrátila do hry. Další průzkumy napoví víc.

Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Vodvářka
Admin
1 měsíc před

Ta situace je v Israeli patová již dlouhu a pokud se nic zásadního nestane, bude tomu tak i nadále. I bravurně zvládnutá situace s likvidací palestinského džihádu v minulých dnech velký posun nezaznamenala. Uvidíme…. a díky za informace.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial