Tak nám zase paliva zlevňují a vláda nic

To bylo řevu když se ceny benzinu a nafty po začátku ruské agrese hnaly do nebeských výšin, že vláda nic nedělá. A co by jako měla dělat? A co má dělat teď když nám letí dolů? Zavést vyšší spotřební daň?

Když ceny obou komodit atakovaly hladinu 50 korun (ze zdola), tak na tlak opozice snížila vláda spotřební daň o asi 1,50 na litr. V dobách, kdy ceny čerpacích stanic na dálnicích a venkově mají rozdíl na litru i 6 korun si toho asi všiml málokdo. Kdyby nebyla masová mediální kampaň, tak by o tom asi nikdo ani nevěděl. Takže jediný výsledek celé hurá akce je zvýšení sekyry státního rozpočtu o několik miliard.

Teď ceny zase letí dolu a obě paliva již překonala psychologickou hranici 40 korun. Kdyby teď vláda zvýšila spotřební daň o 3 koruny, tak by ten schodek dorovnala a taky by nikdo nic nepoznal, kdyby média a opozice nebila na poplach.

Takže schodek zůstal a zůstane a jede se dál. Ostatně při pohledu na množství aut na našich silnicích a i na stálé závodění na dálnicích asi většinu lidí vyšší ceny paliv nijak nevzrušovaly.

S tou spotřební daní to je jen taková úlitba veřejnosti. Ano, měla by se snížit v celé EU (abychom na tom byli jako v Americe kde jsou pohonné hmoty tak o třetinu levnější). Jenže to je běh na dlouhou trať. To se musí naplánovat, řekněme od ledna roku 2024 a zároveň se musí připravit zákony, kde ten výpadek příjmů bude uplatněn. V našich podmínkách mě už napadají jen důchody. Všichni přeci řvou jak mají málo. Takové ty řeči o zeštíhlování a digitalizaci státní zprávy jsou jen pohádky na spaní. Nemůžete nijak výrazně šetřit tam, kde jsou výdaje v řádu jednotek procent z celého rance. Důchody ale dělají těch procent desítky. Je to tvrdé, ale je to tak.

Taky můžete ten výpadek spotřební daně nahradit daněmi jinými. Třeba sektorovými. Nebo kilometrovými, aby se podílely také elektromobily. Jak jich přibývá, tak k tomu stejně jednou dojde. Stát je nenažraný neotesánek.

Ale pojďme zpět k těm křiklounům, že vláda nic nedělá. Představme si, že by na jaře ta cena ropy na světových trzích stoupla tak (a jednou to přijde), že bude benzín za 100, nebo dokonce za 150. Co pak? Křičet na vládu ať úplně zruší spotřební daň? Fajn, tak nám cena spadne na 130. A co dál? Co budete po vládě chtít? Aby vám dotovala tankování?

Takže se jen ukazuje to varování vztyčeným prstem. Teď to ještě prošlo. Ale do budoucna se té závislosti na palivech, které sami nemáme, zbavme. Byl jsem vždy proti větrníkům a solárům. Ale teď tvrdím – čím více tím lépe. Když se před asi sto lety v krajině začaly objevovat první sloupy elektrického vedení, tak podobně jako dnes odpůrci větrných elektráren, i tenkrát určitě naši předci žehrali, jak to krajinu hyzdí, jak je to nebezpečné a čert ví co ještě. Nakonec jsme si všichni zvykli.

Podpořme to jádrem a rozvojem vodíkového hospodářství a mohou nám pak být výkyvy cen komodit na světových trzích úplně ukradené.

Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Vodvářka
Admin
1 měsíc před

Vidím to podobně jako Ty, Tomáši.

Jan Šik
Jan Šik(@jansik)
1 měsíc před

Palec nahoru pane Flaško. Hezký večer

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial