Na okraj mítinků hnutí Ano

Vždycky jsem byl toho mínění, že jakoukoliv předvolební kampaň je nutné pokud možno bez úhony na těle i duši přežít. A nevěřit slibům těch ani oněch. K volbám pak samozřejmě jít a řídit se zdravým rozumem.

Chodit na mítinky politiků? Nepotřebuji. Dokážu se rozhodnout i bez nich, podpisy osobností nesbírám, jako introvertní jezevec nejsem příznivcem davu.

Chápu, že takoví nejsou všichni. Proto máme místa setkávání politiků s občany více či méně plná. Jsou tací mezi námi, kteří na toho Babiše (Fialu, Okamuru, Perarovou Adamovou, Rakušana či Jurečku) jít prostě musí.

V televizi jsem zaslechl názor – není důležité, kdo ho vyslovil -, že svolavatel politického setkání občany, který si řádně zajistí všechny formality, má právo na to, aby osobnosti promlouvající k lidem byly dobře slyšet, nebyly rušeny. S tím souhlasím, je to ovšem do jisté míry iluze. Většina mítinků (jako nyní ty Babišovy) se koná ve veřejném prostoru, kam může přijít kdokoli, sympatizanti i odpůrci toho kterého politika.

Budeme-li si nárokovat, aby antibabišovci nenarušovali setkání ANO s občany, máme stejné právo nárokovat si, aby babišovci příště stejným způsobem nenarušovali setkání stran současné koalice s veřejností. Je to reálné? Není.

Dojde-li k nepřístojnostem, hrozí-li narušení veřejného pořádku nebo dochází-li k excesům (typu ukradené a ovšem záhy vrácené reprobedny jako v Borovanech), má podle mého názoru zasahovat primárně uniformovaná policie, nikoli neoznačení muži, u nichž v první fázi incidentu není zřejmé, že se jedná o policisty („tři týpci, kteří vypadají jako banda jdoucí pro výpalné“, jak se trefně vyjádřil 5. srpna v komentáři Martin Fendrych na Aktuálně.cz).

Šokující je razance zásahu vůči zloději reprobedny, kterým byl školák – kluk, který před prázdninami chodil do osmé třídy. Co spáchal? Klukovinu. Jistě bylo zapotřebí ho nějak „řešit“, to nerozporuji, ale přiměřeně, nikoli způsobem připomínajícím rčení „vylili s vaničkou i dítě“. V reportáži Respektu z místa se sice píše o „odrostlém dítěti“, ale způsob jeho zajištění, který „znechutil“ i policejního prezidenta a v ničem si nezadá se zatýkáním mafiánských bossů, byl hodně za hranou. Upřímně: je každého věc, jestli se nechá či nenechá okérkovat „jako zločinec“ na běžně viditelné části těla, ale v případě policistů něco takového příliš velkou důvěru nevyvolává.

Chyb v Borovanech ovšem bylo víc. Proč neuniformovaní policisté nezohlednili tvrzení matky, že jde o autistu? (Otázka Babiše ve večerních televizních rozhovorech 5. 8., proč na jeho mítinky chodí matka se synem trpícím autismem není na místě: do toho mu prostě nic není. Je to jako kdyby se sympatizanti pětikoalice ptali, proč na jeho mítinky chodí důchodci, kteří se nechají „opít koblihou“, a podle toho pak volí: také jim, sympatizantům Fialy a spol., do toho nic není, každý si může chodit kam chce.)

Dále: Proč nebylo umožněno matce nezletilého syna doprovodit ho na policejní služebnu? A jak rozumět tomu, že člověk, z něhož se posléze vyklube neuniformovaný policista, nosí část oděvu propagující jednu politickou formaci, když má být policie přísně apolitická? Dlužno dodat, že mi starší, kdo máme za sebou komunistický policejní stát, jsme na podobné chování mimořádně citliví.

Ano, v obou táborech najdeme osoby, které se nevyjadřují a nepočínají si v souladu se zásadami slušného chování. Politici by měli svá „stádečka“ krotit – apelovat na ně, aby místo vyřvávání na mítincích konkurence vyjádřili svůj postoj ve volbách. Čeho jsme ale svědky? Když samotný expremiér označí voliče nynější koalice – s jakýmsi podivným odkazem na článek v Právu – slovy „fašisti a nacisti“ (mítink ANO v Táboře), pak tím jednak ke zklidnění situace nepřispívá a jednak dokazuje, že si občas nevidí do úst. Opičit se v rétorice po putinovské propagandě snad nemá zapotřebí.

Jasný závěr tento článek nemá. Hodně napoví výsledky šetření policejní generální inspekce ke kauze Borovany. Do té doby můžeme sledovat, jak se ve veřejnosti polarizovaná atmosféra promítne do dalších návštěv Andreje Babiše a jeho týmu po republice, aktuálně na Karlovarsku.

Subscribe
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jiljí Záruba
10 dní před

Je to zvláštní. Babišův PR tým nechce, aby tam byli uniformovaní policisté, protože to nepůsobí pozitivně. A police mu vyhoví. Zda se, že má tento oligarcha příznivce i tam, kde bychom to nečekali. Ale člověk si říká, že na tom musíme být s vyšetřováním trestných činů velmi dobře, když dva či tři kriminalisté mohou celé dny trávit s řadovým poslancem při jeho soukromých mítincích. A policejní prezident? Tvářil se znechuceně, pro veřejnost, jenže on musí stát za policisty, od toho je jejich šéf, takže se vsadím, že se to všechno tak nějak zašumluje, a vlastně bylo všechno v pořádku. Ostatně,… Číst vice »

Tomáš Vodvářka
Admin
10 dní před

K tématu samotnému. Je jisté, že osoba Andreje Babiše bude vždy vyvolávat kontroverse, jichž si on sám musí být nutně vědom. Politika je tvrdé řemeslo a pokud někdo táhne za sebou svou (eufemisticky řečeno) podivnou minulost, je dopředu jasné, že se cosi semele. Jeho projevy jsou navíc primitivní (jiné být ani nemohou při stupni jeho inteligence), jak píše níže Radka dokonce i podněcují k násilí, takže je nasnadě, že vedle jeho přívrženců se najdou i ti, kteří mu jdou vyslovit svůj nesouhlas. To, že kluka skočili tři polcajti v civilu, je prostě nepřípustné, stejně jako jeho předvedení bez matky (u… Číst vice »

Radomira Kielbergerova
Radomira Kielbergerova(@radomirakielbergerova)
10 dní před

Dobrý den. Vše je jasné. Souhlas na 99procent. Jen dvě věci. První z nich, že dítě ‚s sebou‘ na demonstracích a mítincích vidím vždycky jako předstupeň rodičovské ješitnosti, manipulativnosti, není to zapotřebí, vychovávám.li k hodnotám. Vpodstatě to jako jediné chápu, když se u nás lámaly dějiny a i hlídači dětí chtěli toho Havla v té euforii vidět;)). A ta druhá věc? Nejdůležitější roli…vsaďme se, v tom budou donekonečna hrát roli tvrzení o krádeži oněch reprobeden. A tady si říkám…fajn. Ale proč policie nezasáhne v momentě, kdy se z nich ozývá hromadné obvinění že ti a ti jsou nacisti a fašisti?… Číst vice »

Ivan Marek
Ivan Marek
10 dní před

Dobrý den pane Stejskale.
 
Dík za tento blog. „Událost“ na jihu Čech mi připomíná jinou, která se pro změnu stala před časem na východě Moravy. Tehdejší „populární a špičkový“ politik Feri navštívil nedalekou obec Boršice. Jak jeho spanilá jízda skončila, si jistě pamatuje kde kdo. Okamžitě se vyrojily ve všech médiích komentáře typu „Považte, neslýchané, na Moravě zbili špičkového politika“. Mnozí žádali exemplární tresty pro násilníky. Za pár dní celá, médii uměle nafouknutá rádoby – kauza zmizela v nenávratnu, stejně tak jako onen „populární politik“.

Tomáš Flaška
Tomáš Flaška(@tomasflaska)
10 dní před
Reply to  Ivan Marek

Pane Marku, uvádíte: „Považte, neslýchané, na Moravě zbili špičkového politika“.
Jelikož je to v uvozovkách, tak předpokládám, že je to citát. Můžete prosím tedy uvést zdroj svého tvrzení?

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial