Co na ceny paliv říká Evropská komise?

Ropa na světových trzích zlevnila zase pod 100 dolarů za barel a na čerpacích stanicích to není vidět.

Kde je tedy zakopaný pes? Náš ministr financí tvrdí, že benzínové stanice nemají nepřiměřené marže. Nevím, co si pod tím pojmem představit, ale dne 02.08. jsem viděl například ceny za litr Naturalu od 41,90 (Tank ONO) až po 47,50 u dálnic. Takže někdo tu marži nějak našponovanou má. Nicméně i ta nejlevnější cena je pořád hodně nad cenou před vpádem Rusů na Ukrajinu, kdy cena ropy na světových trzích byla podobná jako je už zase dnes.

Tak kde je problém?

Pak už mi zbývají jen rafinérie, které neskutečně rejžují. U nás je vlastní polský Orlen a maďarský MOL. A myslím si, že v celé Evropě bude počet vlastníků rafinérií tak do deseti firem. Dostatečně malý počet na možnost se „dohodnout“. A jelikož ten problém s předraženými palivy je po celé Evropské Unii, tak to kartelovou dohodou smrdí na sto honů.

Chápu že příslušné orgány nevytrubují do světa případné vyšetřování před jeho dokončením. Ale pevně věřím, že Evropská komise takovéto vyšetřování vede a brzy se dozvíme výsledky. Ale hlavně že se co nejdříve trh vrátí tam, kam patří. Není důvodu, aby ceny nebyly na úrovni přelomu roku.

Subscribe
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jana Melišová
Jana Melišová(@janamelisova)
12 dní před

No a potraviny ani nehovorím, cena masla sa u nás šplhá takmer na päť eur.

Tomáš Vodvářka
Admin
13 dní před

Přesně. Taky mne to napadlo, že někdo v tuto chvíli pohádkově bohatne a to na úkor všech občanů EU. Vždy se mi líbí, že při jakékoli turbulenci cena nafty/benzínu vylétne během 2-3 dní, ale návrat k původní hodnotě po odeznění trvá 5-6 měsíců.

Jara Rank
Jara Rank
9 dní před

Je to skutecne ve vsech zemich stejne, cena domu mi stoupla z puvodnich 500.000 pred 9 lety na 1.057.000.–, ale vse ostatni je take dvojnasobek, pokud nechci prodat dum, tak ta cena nema vyznam, platim pouze vetsi dane. Benzin jde dolu temer kazdy den o par centu, ale to co nutne potrebujeme – ovoce a zelenina, vejce a maslo jsou stale na mnohem vyssi cene. Lide kupuji to co „dnes prochazi datum – best before“, takze ted vsichni nakupujeme opatrne, jsme vsichni na stejne lodi……

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial