Je tak těžké zjistit, jaká je pravda?

Proč si lidé, než zveřejní ve veřejném prostoru nějakou „moudrost“, nejprve neověří fakta? Publikují své omyly na internetu, který sám o sobě dává unikátní možnost v relativně krátkém čase zjistit, jak se věci mají.

V době předinternetové to bylo nesrovnatelně složitější. Když člověk potřeboval nějaký encyklopedický údaj, musel se buď obrátit na vlastní knihovnu, případně na knihovnu veřejnou. Ne vždy byl úspěšný, nemluvě o čase, který jsme museli hledání určitého údaje věnovat.

Jak snadné je to dnes! Jediné, co musíme udělat, je „správně“ klikat.

Abychom si rozuměli: nejde o úhel pohledu na tu či onu událost či osobnost, o názor. Jde o holá fakta.

Jako příklad, který mě ostatně přiměl k napsání této glosy, uvedu nesmysly, které se šíří o novinářce Jitce Obzinové.

Ve středu 27. července 2022 se objevila na Novinkách.cz pro mnohé smutná zpráva, že moderátorka Linda Bartošová odchází z České televize. V následné diskusi (jejíž „logice“, přiznám se, ne zcela rozumím) byla připomenuta i novinářka Jitka Obzinová. Jistá občanka Miroslava B. uvedla:

„No, jo, na Primě je vedoucí zpráv Jitka Obzinová, dcera komunistického ministra vnitra za normalizace, hm, hm.“

Hm, hm, hned dva nesprávné údaje v jedné větě. Kdyby se Miroslava B. obtěžovala a navštívila web iPrima.cz, zjistila by v sekci „Management společnosti“, že šéfredaktorem zpravodajství a publicistiky je Pavel Štrunc (takto šéf CNN Prima News). Jitka Obzinová je bývalou šéfredaktorkou zpravodajství na Primě.

Budiž, je možné, že dotyčné pisatelce změna na tomto postu unikla. Nechť je jí odpuštěno.

Horší je to ovšem s často šířeným nesmyslem, že Jitka Obzinová je dcerou bývalého komunistického ministra vnitra a místopředsedy vlády totalitního režimu Jaromíra Obziny. Opět platí: než budu někoho kádrovat a při nejbližší příležitosti výsledek svého kádrování (agentura JPP – Jedna paní povídala) prezentovat na internetu, raději si třikrát zjistím fakta.

Takže pro pisatelku Miroslavu B a jí podobným, kteří slepě uvěřili tomu, že Jitka Obzinová je dcerou Jaromíra Obziny, jednou pro vždy: není to pravda. Jitka Obzinová není dcerou Jaromíra Obziny. Vzala si jeho syna (proto to příjmení), v manželství s ním byla rok, narodil se jim syn, který měl jisté zdravotní problémy, a sama novinářka v rozhovoru pro magazín Ona vydávaný serverem iDNES.cz (publikován byl 17. 8. 2009) k tomuto vztahu řekla:

„Jeho otec byl největší omyl mého života. Roční manželství s ním byl takový zážitek, že už jsem ho raději nikdy nezopakovala. Františka jsem vychovávala sama, bez alimentů, bez sebemenšího zájmu z otcovy strany.“

Je vskutku tak těžké zjistit si fakta, skutečnosti, pravdu?

 

Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Vodvářka
Admin
19 dní před

A to jsou jen „malé“ věci, daleko horší a sofistikovanější odkazy jsou více v popředí.
A tak nějak zcela mimo téma. Paní Jitka Obzinová si ještě za svobodna musela být vědoma, kdo bude jejím tchánem. Nijak ji tímto nekritizuji, jen konstatuji jistý fakt.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial