Kapela, která se prý bojí vlastního stínu

Big Thief je čtyřčlenná indie rocková formace z Brooklynu. Vystupuje sedm let, na kontě má dvě nominace na cenu Grammy (2020 a 2021) a aktuálně také jedno velké zklamání, které fanouškům připravila. Zklamání, které nemá nic společného s muzikou, ale s politikou.

Skupinu tvoří tři Američané – zpěvačka a kytaristka Adrianne Lenkerová, kytarista a zpěvák Buck Meek a hráč na bicí James Krivchenia. Čtveřici doplňuje izraelský baskytarista Max Oleartchik, rodák z Tel Avivu, kde také žije.

Abychom dobře porozuměli tomu, o čem tento článek pojednává, je nutné předeslat, že Big Thief koncertovali v Tel Avivu, tedy v Izraeli, v roce 2017. Proč to uvádím, vyplyne z dalších řádků.

Letos 3. června kapela na sociálních sítích „se vzrušením“ oznámila, že vystoupí na dvou koncertech v bydlišti svého člena Maxe – v Tel Avivu. V klubu Barby  6. a 7. července.

Zpráva, která by za normálních okolností nestála za pozornost, pokud nebydlíme v Izraeli a nejsme skalními fanoušky této skupiny. Prostě jedna alternativní hudební formace pořádá vystoupení. A co má být?

Vlastně nic – nebýt toho, že se 9. června na Instagramu skupiny objevilo oznámení začínající větou: RUŠÍME OBĚ NAŠE VYSTOUPENÍ V TEL AVIVU.

Nemoc? Náhlé rodinné důvody? Odřekl snad pořadatel? Samá voda.

Důvodem je politika.

Kapela v prvním vyjádření předvedla nechutný tanec mezi vejci. Chtěla sedět na dvou židlích: hrát v Izraeli a současně proti sobě nepopudit BDS, antiizraelské hnutí usilující o totální bojkot židovského státu včetně kulturního. Ukázalo se, že obojí možné není.

Nestačilo, co kapela v prvním oznámení (3. 6.) napsala: že její členové jsou si „dobře vědomi kulturního aspektu hnutí BDS a zoufalé reality palestinského lidu“ a že „profit z vystoupení bude věnován nevládním organizacím, které poskytují lékařskou a humanitární pomoc palestinským dětem“ a také těm, kdo jsou zapojeni do společného úsilí Palestinců a Izraelců spolupracujících pro lepší budoucnost.

Následovala masivní kampaň proti vystoupení kapely v Izraeli. Otec baskytaristy Maxe, Alon Oleartchik, sám izraelský rocker, zakladatel formace Kaveret, řekl podle serveru The Times of Israel („Indie band with Israeli bassist cancels Tel Aviv shows after BDS pressure“/9. 6. 2022), že dostali tisíce výhrůžek, přičemž reakce na oznámení o vystoupení v Izraeli byly děsivé a strašné. „Byli z toho zdrceni.“

Antiizraelský fanatismus aktivistů a sympatizantů hnutí BDS se ukázal v plné nahotě. Nenávist triumfovala.

Nicméně druhé vyjádření kapely Big Thief (9. 6.), v němž oznamovala zrušení koncertů, nás nemůže nechat na pochybách, kam ji politicky zařadit: „Aby bylo jasno, jsme proti nezákonné okupaci a systematickému útlaku palestinského lidu. Věříme v plnou svobodu a sebeurčení pro všechny Palestince.“

Odmítnutím v Izraeli vystoupit se Big Thief zařadili do množiny těch, kdo jako užiteční idioti slouží hanebné propagandě BDS. Jak řekl Ari Ingel, ředitel Creative Community For Peace, aktivistické skupiny stojící v opozici proti BDS (její filozofie: Ne bojkot, ale budování mostů), všechno, čeho Big Thief zrušením telavivského vystoupení dosáhli je ještě větší nepřátelství a ještě větší rozdělení – tím, že se podvolili hnutí, „které otevřeně odmítá koexistenci a usiluje o zničení Izraele“.

Ještě tvrdšího odsouzení se kapele dostalo od vedení klubu Bardy, které na svém Facebooku uvedlo, že to nebyli oni, kdo oslovil skupinu, ale naopak skupina vyvinula iniciativu s cílem u nich koncertovat. V prohlášení je dále připomenuto, že Big Thief hráli v Izraeli v roce 2017, přičemž BDS existuje bezmála dvě desetiletí a od posledního návštěvy kapely se v Izraeli nic nezměnilo (aby museli zrušit vystoupení). Proto je drsně nazvali „bandou bezpáteřních muzikantů, kteří se bojí vlastního stínu“.

Ano, je to také záležitost osobní odvahy a hodnotového žebříčku. Přátelství vs nenávist, mosty vs bojkot, spolupráce vs destrukce. Existují umělci, kteří nátlaku BDS podlehli a svoji show v Izraeli odřekli. V minulých letech novozélandská zpěvačka Lorde (2017) nebo Američanka Lana Del Rey (2018), nyní také Big Thief.

Jsou ale jiní, kteří stojí na opačném pólu. Madonna jako host Eurovize 2019, minulý měsíc kapela Maroon 5, v červenci má do Izraele přijet rapper 50 Cent, na podzim skupina One Republic. Ve středu 8. června zpíval v Tel Avivu Andrea Bocelli.

Každá z populárních osobností si může vybrat. Mezi budováním mostů jako symbolem přátelství a bojkotem, symbolem nenávisti. Dlužno dodat, že bojkot jako cesta k míru nefunguje. Byť jsou o tom aktivisté BDS pošetile přesvědčeni.

 

Subscribe
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vladimír T. Gottwald
Vladimír T. Gottwald(@vladimirgottwald)
18 dní před

Vcelku Big Thief chápu. V roce 2017 situace nebyla tak naprosto striktně rozpolcená a tak dominantní mainstreamovou převahou ještě nevládla progresivistická levice, hlásající (mimo socialengineeringu, greendealismu, genderismu, meetoismu, veganismu…) také intenzivní palestinismus. O pět let později už se však progresivisté od boje proti jiným názorům posunuli až k urputnému ostrakismu a odmítání všech, kteří si drze dovolují málo podporovat jejich ideologickou linii. A když se po svém přechodu pod křídla britské 4AD (2019) Big Thief snaží prosazovat i v obdobně ideologicky profilované západní Evropě, tak si holt vybrali. Prostě chtějí hrát a vydělávat, a tak tomu holt obětovali nezávislost na ideologii.… Číst vice »

Tomáš Vodvářka
Admin
19 dní před

Předposlední věta, Lubomíre, shrnuje vše. Nevyhrál nikdo. na kapele zůstává sliz předposranosti, BDS si pomateně myslí, že vyhrálo, i když opak je pravdou. Už asi 2 roky pravidelně dostávám z israelských osad jednou měsíčně balík s jejich výrobky (předplacené přes Paypal), Jde o produkty z osad, jež jsou blokovány právě těmi pomatenci. Funguje to bezvadně a vždy se těšíme, co dostaneme (olivový olej, různá koření, a nesmírně kvalitní ženskou kosmetiku. A sem tam i keramiku, publikace o jejich zemi atd.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial