Tomáš Etzler – „Novinářem v Číně“ (recenze)

„Co jsem to proboha udělal? “ zní podtitul této knihy, kterou vřele doporučuji všem, kteří se chtějí dozvědět cosi více o zemi, která je poslední desetiletí světovým hegemonem. Cena za to je ale příliš vysoká.

Tomáš Etzler začínal dle vlastních slov ve Spojených státech jako pomocná síla, pracoval u pásu, aby se časem vypracoval jako špičkový novinář v jedné nejprestižnější světové agentuře – CNN. Za tuto činnost byl jako první Čech oceněněn cenou Emmy, což lze přirovnat například k Pulitzerově ceně  za literaturu. Mohl za těchto okolností prožít svůj život celkem spokojeně, nicméně se jednoho dne rozhodl, že se stane zpravodajem v Číně. V zemi, kterou do svého příjezdu znal stejně, jako kdokoliv z nás.

Ve své knize zachycuje období let 2006-2013, kdy byly v Pekingu olympijské hry, protesty v Tibetu, zemětřesní v Se-chuanu i katastrofání sněhová kalamita na severu země. Díky svému „drajvu“ se velmi často dostal na místo jako jeden z prvních novinářů, dříve, než čínská moc stačila zasáhnout a všechny světové agentury z místa vyhnat. Jsme svědky konspirativních schůzek s jedinci, kteří chtěli cosi sdělit o své zemi, avšak jen pod zárukou absolutní anonymity.

Dennodenní boj s čínskou státní bezpečností, která si i u pracovníků zahraničních agentur nebere žádné servítky, která je schopna vniknout za bílého dne do hotelového pokoje a provést vpravdě gestapáckou prohlídku veškerého majetku, natočených materiálů a rovněž fysického napadení, když se novinář logicky brání.

Tomáš Etzler nabízí pohled na Čínu „z druhé strany“. Čína se ráda ukazuje jako země, která zažila za poslední dvě – tři desetiletí obrovský rozmach. Dokladuje to rozvojem hospodářství, stavbami měst a komunikací a ekonomickými ukazateli.

Za tím vším stojí násilné zabírání půdy rolníkům, kteří jsou stěhování do panelových domů, kde není tekoucí voda a kde zcela ztratili svůj staletý způsob obživy. Likvidace domů, které stály v cestě developerům (ráno odejdete do práce a večer je na místě, kde stál, jen zbořeniště a bagry). Kopírování zahraničních výrobků bez jakéhokoliv studu či platbě za patent a jejich následná masová produkce, která zlikviduje originálního autora atd.

Celá země je prolezlá fízlováním. Bez ohledu na prohlášení vlády, že se pracovníci zahraničních agentur mohou pohybovat po zemi, jsou pronásledováni na každém kroku, vyhazováni z míst, kde by snad mohli natočit něco choulostivého (například krajinu, zcela zničenou průmyslovou produkcí, kde lidé umírají na rakovinu, protože nemají čistou vodu a vzduch je zamořen smogem a uhelným prachem).

Popisuje však i dojemná setkání, kde lidé, kteří nemají prakticky vůbec nic, jsou schopni se rozdělit doslova o poslední sousto, s lidmi, kteří ztratili své děti jen proto, že při zemětřesení spadl jediný dům – a to škola plná dětí – jen proto, že byl postaven nedbale, neboť peníze na pořádnou stavbu byly rozkradeny místními funkcionáři komunistické strany, která určuje prakticky vše v životě lidí a proti nimž není žádné odvolání.

Autor často do textu vkládá své osobní prožitky, emoce, což knihu obohacuje a přibližuje náročnou práci novináře v zemi, v níž by po přečtení nechtěl žít žádný z příčetných čtenářů. Komunistům, kteří se holedbají starostí o pracujícího člověka, je ve skutečnosti zcela ukradený, lidský život ve světle počtu miliardy a cosi obyvatel pro ně neznamená vůbec nic, jen „pracovní položku“, která při selhání (nemoc, úraz) je ihned vyřazena a nahrazena další.

Knihu považuji za skvělý dokument o zemi, o níž máme v Evropě jen velmi matnou představu.

Vydal Vyšehrad 2021, cena 399,- Kč, náklad neuveden.

Subscribe
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jan Šik
Jan Šik(@jansik)
23 dní před

Viděl jsem rozhovor s panem Etzlerem a oslovila mě jeho cílevědomost a pracovní nasazení, aby se dostal do CNN. Cena Emmy se nedává jen tak někomu. Jeho reportáže pro ČT byly vždy zajímavé, určitě i z důvodu jeho charisma a hezké spisovné výslovnosti českého jazyka a nádherného hlasu. Kolegyně se účastnila besedy s ním a byla nadšena. Hezký den

Sona Bulbeck
Sona Bulbeck(@sonabulbeck)
25 dní před

Neviem sa vyjadriť k predchádzajúcim komentárom, ale blog ma zaujal a knihu si asi zadovážim, keďže mi to pripomína moje písanie o Saudskej Arábii, ktoré ináč je tiež možné považovať za niečo, čo sa nemusí každému páčiť…o Číne som čítala Ziburov cestopis Pešky medzi buddhisty a komunisty a to bolo asi z trochu iného uhla pohľadu…

Radomira Kielbergerova
Radomira Kielbergerova(@radomirakielbergerova)
25 dní před

Ještě si neodpustím jeden vstup. Je tohle zcela stejné, jako kdyby kdokoli vyprávěl lidem u nás z panelákú před nimž stojí jejich skodovky… jako ti bezproblémoví dostali moznost si koupit škodovku…múžou jet na dovolenou do Tater a do Bulharska…že někde ve stejný čas někomu zmlátili tátu u výslechu nebo že sotva vyvětrali vzduch po vraždách stylem nechat chcípnouz bez lékarské pomoci v našich maličkych po zemi rozesetých asi 36 socialistickývh koncentrácích..jak se tohle lze dizvědět z videa pana Hrušky, politického vězně, na jeho zahradě věnované obrtem komunistické zlovůle. Kniha to bude jistě adekvátní v info…jen si to připustit, že V.… Číst vice »

Radomira Kielbergerova
Radomira Kielbergerova(@radomirakielbergerova)
25 dní před

Obětem…mobil;))

Radomira Kielbergerova
Radomira Kielbergerova(@radomirakielbergerova)
25 dní před

Zdravím. A udělám hned nepříjemnost. Četla jsem i v jiném prostoru. Že je paní Pantlíková paní doopravdy k nesnesení hloupá až blbá na kvadrát, se ví… at otevře pusu u čehokoli, to je vpodstatě pohrdání životy jiných osoravedlněno trudným žitímkterým prošla. Za komunistú:)))!Smutek shledat se v svém věku tak zoufale zpozdile…Že tam kdosi operuje s nějakým viděním paní Krumpálové…je asi jako bychom porovnávali literaturu Stanislava Rudolfa z prostředí mládeźe, která řeší své období lásek a škol bez přibírání vhledu do podstaty toho, v které zemi má Metráček své místo narození …a to s dílnou pohledu té podstaty v díle Petra… Číst vice »

Radomira Kielbergerova
Radomira Kielbergerova(@radomirakielbergerova)
25 dní před

Múj švára je cubano. Kuba je jistě úžasná. O to nic. Ale jsou zóny kde by turista zabloudilý nevěřill. Mozná dnes jinak…Tohle je zkratka zkouska inteligence. A už vúbec nehodlám brousit k těm maličkostem, jak tohle vnímá dnes v totalitní zemi madam věku cet…která je zamilovaná až po uši a vše je zvlástní a nějsk tak hezké a já to prijímám. Paní Moore bude značně podivná a na hraně intrligentních rozlišení pokud má za to, že Etzler vyhledává senzace…píše senzace….což paní zamilovaná nedělá. Tady se mi chce i ríct vulgarismus. Pokud není schopná pobrat že reportàž o likvidacích životú téch… Číst vice »

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial