Sto dnů agrese

Na sklonku 3. června 2022 jsem nadepsal titulek článku – a pak seděl nad prázdnou stránkou a přemítal, co k tomu šílenství, které Putin na Ukrajině rozpoutal, lze ještě dodat. Slova mizela kdesi v marnosti.

Pociťuji bezmoc nad zoufalou situací ukrajinských obránců – a současně vyjadřuji obdiv jejich hrdinství. Totéž cítím k jejich prezidentovi. O kolik výšek dubajského mrakodrapu Burdž Chalífa morálně převyšuje Volodymyr Zelenskyj Vladimira Putina!

Mnozí posměváčci řeknou: Herec. Ano, i Ronald Reagan byl herec. A stal se ikonou svobodného světa. Zelenskyj je ikonou této doby. Pro ty, kdo stojí na straně oběti. Za sebe mohu říci, že s drtivou většinou toho, co dosud řekl jsem souhlasil. V situaci, do níž jeho zemi dostal brutální agresor, ani nemůže mluvit jinak. Jeho volání po větším přísunu zbraní a větších sankcích proti útočníkovi je správné, potřebné, důležité a přitom vlastně velice prosté. Žádné bezobsažné fráze, ale jasná logika: Ukrajina se brání a aby se ubránila, potřebuje vojenskou pomoc.

Je to podobné jako situace Izraele v roce 1948. Právě ustavený židovský stát byl přepaden několika arabskými zeměmi a to, co potřeboval v první řadě byly zbraně, aby mohl svoji nezávislost uhájit. (Uhájil ji díky významné pomoci z Československa.)

Bez masivní vojenské pomoci sotva dokáže Ukrajina dlouhodobě čelit ruské expanzi. A protože skutečně jde o ruskou imperiální expanzi, pak je zřejmé, že je i v našem zájmu, aby Ukrajina neprohrála. Jak by se asi vyvíjela druhá světová válka, kdyby se v roce 1940 Francie ubránila a Německo porazila?

V jednom ze svých předchozích článků jsem napsal: „Mohu mít vůči ukrajinské politice tisíc a jednu dílčí výhradu, ale v tom podstatném má jako oběť nevyprovokované agrese moji plnou podporu.“

Tím budiž řečeno, že ne se vším v ukrajinské politice či veřejném životě souhlasím, přičemž záležitosti kolem Bandery apod. sem bezpochyby patří. Na druhou stranu: ne všichni v dnešním Rusku mají negativní vztah ke komunistickým zločincům Leninovi a Stalinovi, ne všechno v dnešním Rusku je z hlediska lidských práv, demokracie a práva národů na sebeurčení v pořádku – a přece nikoho z vládnoucích politiků svobodného světa ani nenapadne, aby kvůli tomu Ruskou federaci vojensky napadl. A o to tady jde.

To co se dělo na Ukrajině v posledních letech, zejména po roce 2013, byla primárně vnitřní záležitost této země. Nemusíme se vším souhlasit, ale vývoj na Ukrajině v žádném případě neopravňuje kohokoli tvrdit, že Moskva byla k agresi vyprovokována. To je pseudoargument kremelské propagandy, nikoli pravda.

Rusko nebylo a není nikým vojensky ohroženo. Ani Severoatlantickou aliancí, ani sousedy stojícími (zatím) mimo alianci, a už vůbec ne Ukrajinou. Nesouhlas s tím, co se v sousední zemi děje nedává nikomu právo k tomu, aby do té země vtrhl a vedl s ní a v ní brutální válku.

Jistě: dějiny Ukrajiny a vše, co s nimi souvisí – včetně vztahu k Rusům – není ani černobílé, ani přímočaré. Rusko, pokud jsem správně pochopil Putinovu argumentaci, provedlo invazi na Ukrajinu proto, aby ochránilo ruskou menšinu a zbavilo zemi jha nacismu (denacifikace); Moskva hovořila také o demilitarizaci Ukrajiny. Zásadní otázka: Jak s těmito cíli souvisí vraždění ukrajinských civilistů a barbarské ničení země, kterou Rusové přijeli – dle své propagandy – zachránit?

Když jsem se seznámil s projevem prezidenta Putina z 21. února 2022, nabyl jsem dojmu, že – zjednodušeně řečeno – kdyby na Ukrajině nestál ani jeden Banderův pomník, našel by si Putin jiný důvod, proč zemi přepadnout. Proč si to myslím?

Putin řekl v prosinci 2021 v TV Rossija 1, že rozpad SSSR byla katastrofa. Vždyť „ … koneckonců, co je rozpad Sovětského svazu? To je rozpad historického Ruska pod názvem Sovětský svaz.“

Víc říkat nemusel. Pak už nezbývalo než čekat, kdy s obnovou ruského impéria na úkor Ukrajiny začne. Server Čtidoma.cz 23. prosince 2021 zmínil názor Jiřího Šedivého, bývalého náčelníka generálního štábu AČR. Podle něj Rusko určitě masivně nezaútočí v lednu na Ukrajinu tak, jak to někteří politici, ale i vojáci předávají do sdělovacích prostředků.

Generál měl pravdu. Zaútočilo v únoru.

Třetího června 2022 trval tento ruský zločin agrese sto dní. Kolik stodenních cyklů Putinova barbarství a ničení ukrajinského státu nás ještě čeká?

Subscribe
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vladimír T. Gottwald
Vladimír T. Gottwald(@vladimirgottwald)
24 dní před

comment image

Tomáš Vodvářka
Admin
26 dní před

Už jsem psal na blogu idnes, ale rád to píšu ještě jednou. Skvěle napsáno, nemusím dodávat nic. Rusko je agresor, země, která je zaostalá v průmyslu (jen těžce zaostalé země vyvážejí jen suroviny a nic jiného), je zaostalá i v myšleních lidí, kterým je mozek vymýván a kteří nemají či nechtějí mít kritické myšlení.

Jara Rank
Jara Rank
20 dní před

Dobre napsano, jen mne mrzi, ze minimum lidi v CR skutecne neco o V. Zelenskem vi, je to ve spouste blogu a i prispevku v diskusich – sasek, klaun, komediant…..skoda, on i dobry „stand up comedian“ musi byt inteligentni – na Zapade se velice dobre uzivi, ale malo lidi se snazilo zjistit neco vice. Nam zde ve zpravach od jeho pocatku zadne informace nechybely, to ze studoval pravo asi moc Cechu nevi. „Born to a Jewish family, Zelenskyy grew up as a native Russian speaker in Kryvyi Rih, a major city of Dnipropetrovsk Oblast in central Ukraine. Prior to his… Číst vice »

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial