O jednom skandálním pokusu o cenzurní zásah

Každý, kdo se chová k Tchaj-wanu jinak, než si mocipáni v Pekingu představují, stane se obětí jejich nenávisti a vyhrožování. Své o tom víme my, jiné země a nejnověji redakce izraelských novin The Jerusalem Post.

Jejich webová aplikace JPost.com zveřejnila v pondělí 30. května report o on-line rozhovoru, který s tchajwanským ministrem zahraničí Josephem Wu vedl z izraelského hlavního města šéfredaktor Yaakov Katz.

Nejprve několik myšlenek, které z Tchaj-peje zazněly.

Ministr Wu je toho mínění, že Čína (ČLR) je autoritářská země. „Oni dělají byznys podle velmi odlišné filozofie. Někdy používají obchod jako zbraň a viděli jsme, jak ji praktikují jako nástroj zahraniční politiky vůči řadě zemí.“

V této souvislosti jmenoval také naši zemi: „Udělali to Litvě, udělali to České republice a udělali to také Austrálii. Někdy se o to pokoušejí i vůči Tchaj-wanu. Takže, když obchodujeme s autoritářskou zemí, musíme být velmi opatrní. Neměli bychom dovolit, aby tyto druhy obchodních vztahů ohrozily naši národní bezpečnost. A docela dobře chápu, že také Izrael klade svou národní bezpečnost ve vládní agendě velmi vysoko.“

Ministr připomněl množící se provokace vojenského letectva a námořnictva ČLR vůči Tchaj-wanu: přelety stíhaček nad vodami výlučné ekonomické zóny Tchaj-wanu a bojové lety v identifikační zóně tchajwanské protivzdušné obrany nebo umístění letadlových lodí ČLR na východě ostrova. Dodal, že Tchaj-wan je cílem číslo jedna v rámci čínských dezinformační snah a kybernetických útoků.

Joseph Wu se netají z obavami, že Čína by se mohla inspirovat ruskou agresí proti Ukrajině a ostrov napadnout. A pokud by k tomu došlo? „Máme povinnost se bránit. Doufáme, že se USA zapojí do větší bezpečnostní spolupráce s Tchaj-wanem, vycvičí naši armádu a poskytnou nám adekvátní prostředky obrany, abychom se mohli účinně bránit. “

Kromě toho, uvedl ministr, se Tchaj-wan snaží rozšířit přátelství se zeměmi východní Evropy a s pobaltskými státy, a také usilují o posílení vztahů s Kanadou, Austrálií, Japonskem a dalšími státy.

Pokud jde o vztah k Izraeli, Joseph Wu konstatoval: „Když mluvíme o schopnostech sebeobrany nebo odhodlání bránit se, Izrael byl v posledních několika desetiletích naším vzorem a my jsme Izrael sledovali s úžasem kvůli schopnosti bránit se a vyvinout pro sebe různé zbraně k vlastní obraně. Tento příklad chceme následovat.“

Ministr připomněl: „Sdílíme stejnou víru ve svobodu, demokracii a ochranu lidských práv. A protože jsme stejného smýšlení, měli bychom více spolupracovat.“ A ačkoli jsou podle něj kvůli kontaktům Izraele a ČLR vzájemné vztahy omezené, stále je možné pro posílení vazeb mezi Tchaj-pejí a Jeruzalémem udělat víc.

RADA NEJEN PRO IZRAEL

Tachjwanský představitel udělil Izraeli také přátelskou radu. „Při jednání s Čínou byste nikdy neměli přijímat předběžné podmínky, protože jakmile tyto podmínky přijmete, už jste prohráli. Pokud se z obav, že se Čína na vás naštve podvolíte, když jí ustoupíte, Čína vyhrála. Jeden velmi významný americký diplomat mi řekl, že když se Čína rozčiluje, znamená to, že je něco děláno správně. Tak se nebojte, že se na vás Čína naštve. Znamená to, že si počínáte správně.“

REAKCE PEKINGU

Zatímco informace o rozhovoru s tchajwanským ministrem zahraničí byla na webu JPost.com zveřejněna v pondělí 30. května večer (17:59 SELČ), úplné znění bylo naplánováno k otištění v papírovém vydání The Jerusalem Postu na úterý 31. května. Nedlouho poté, co na JPostu článek vyšel, ozval se šéfredaktorovi Katzovi nejvyšší diplomat ambasády ČLR v Tel Avivu a žádal jeho stažení. A pro případ, že by nebylo nehoráznému čínskému požadavku vyhověno, uchýlil se ke klasické hrozbě. Čína přeruší vztahy s The Jerusalem Postem a mimoto dojde ke zhoršení vztahů se Státem Izrael.

V civilizovaném světě se tomu říká vydírání.

Šéfredaktor Katz poděkoval za telefonát a čínskou žádost zdvořile odmítl. Pondělní článek nejenže nebyl smazán, ale v úterý vyšel rozhovor s Josephem Wu dle redakčního plánu.

Představa, že ve svobodné zemi by svobodné noviny vyhověly cenzuře tohoto druhu, je absurdní. Zdá se, že čínští diplomaté občas zapomínají, v jaké části světa svou zemi zastupují.

Subscribe
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vladimír T. Gottwald
Vladimír T. Gottwald(@vladimirgottwald)
24 dní před

Dobrá práce!

comment image

A kéž by si víc lidí uvědomilo, že svoboda je nedělitelná a kde není svoboda, je otroctví — ať nazývané sebehonosněji a líbezně nalakované na růžovo (anebo na rudo či na modro).

Hana
Hana
26 dní před

Jak příkladné! 😊 Asi to slovo nebude zcela vyhovovat milovníkům češtiny, ale moje babička tímto slovem vždy označovala chování či jednání, které bychom měli následovat.😊

Vladimír T. Gottwald
Vladimír T. Gottwald(@vladimirgottwald)
24 dní před
Reply to  Hana

Za milovníka češtiny se pokládám, a to slovo se mi líbí. — V této souvislosti velice.
comment image

Tomáš Flaška
Tomáš Flaška(@tomasflaska)
27 dní před

Tohle by si měly přečíst všichni ti, co kritizovali předsedu Senátu za cestu na Tajwan. A nejlepší je, že jsou ve své většině ti, co kritizují vypnutí proruských serverů. Mají to v hlavě prostě pomotané ty Kremrole.

Tomáš Flaška
Tomáš Flaška(@tomasflaska)
27 dní před

…měli….

Vladimír T. Gottwald
Vladimír T. Gottwald(@vladimirgottwald)
24 dní před

Tak, jako jsem kladně ocenil Fialovu cestu do Kyjeva, ocenil jsem i Vystrčilovu cestu do Čínské republiky.
A pokud orgány Ruska a Číny zakazují jim nepohodlné názory, v údajném veřejném zájmu a pod záminkou, že jde o lži a dezinformace, pak takovou cenzuru kritizuji a odmítám i kdekoli jinde. I nadále jsem přesvědčen, že proti lži se musí bojovat, ale bojovat pravdou, ne umlčováním.

Tomáš Vodvářka
Admin
28 dní před

Pevně věřím, že odchodem Miloše Zemana z postu hlavy státu dojde k normalizaci (zcela bez ironického podtextu) vztahu naší země s Čínou. Osobně si myslím, že vládce Číny musel mít pana Zemana za obzvláště povedeného šaška.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial