Propuštěna „císařovna teroru“

V pondělí 30. května tomu bylo přesně 50 let, co došlo na letišti v izraelském Lodu (dnes Ben Gurionovo letiště) k mimořádně brutálnímu teroristickému masakru, při němž přišlo o život 26 lidí a zraněno jich bylo osm desítek.

Dva dny před tímto výročím – 28. května 2022 – opustila vězeňskou nemocnici v Tokiu 76letá Fusako Šigenobu. Odsouzena byla na dvacet let ztráty svobody.

Jak spolu jedno s druhým souvisí? Šigenobu byla spoluzakladatelkou komunistické teroristické organizace JRA – Japonská rudá armáda, která spolupracovala s jednou buňkou palestinskoarabské teroristické organizace PFLP – Lidová fronta pro osvobození Palestiny. Obě organizace mají na svědomí řadu teroristických útoků; kromě masakru v Lodu také únosy letadel nebo přepadení francouzské ambasády v nizozemském Haagu (1974).

Úzké spojení Šigenobu jako japonské teroristky s teroristy arabskými dokládá mimo jiné skutečnost, že otcem její dcery Mei (*1973) je někdejší vysoký představitel PFLP (ve zprávách nejmenovaný).

Ačkoli se masakru v Lodu osobně nezúčastnila, jako lídr JRA nesla plnou odpovědnost za vraždění nevinných. Odsouzena v Japonsku byla za jiné delikty: padělání pasů a spiknutí za účelem již zmíněného útoku na francouzský zastupitelský úřad v Haagu. Poněkud to připomíná Al Caponeho a jeho odsouzení za daňové úniky, ačkoli byl strůjcem mafiánských vražd.

Japonská agentura Kyodo News v reportu o propuštění teroristky („Japanese Red Army militant leader released after 20-yr prison stint“/28. 5. 2022) uvádí, že se Šigenobu omluvila „za škody způsobené lidem, které neznala“. Připustila, že došlo k „chybám“, nicméně vyjádřila vděčnost za to, že „žila podle své touhy změnit svět k lepšímu“.

Typické komunistické uvažování. Páchání dobra, i kdyby to mělo znamenat potoky krve a miliony zmařených životů. Konečným cílem JRA byla celosvětová socialistická revoluce. Spojení s PFLP bylo logické: tato teroristická formace vyznává vedle palestinského nacionalismu a antisionismu také ideologii marxismu-leninismu a revolučního socialismu.

Šigenobu má ovšem handicap. Trpí rakovinou střev a v současné době se chce věnovat léčbě a také studiu. Její dcera řekla, že matku už násilí nezajímá a chce komunikovat se světem prostřednictvím sociálních sítí (rozumějme nikoli pomocí teroru). Abychom si ale nedělali iluze: hodlá pokračovat v psaní o utrpení Palestinců pod izraelskou okupací.

A Palestinci (názvoslovně správně palestinští Arabové) jsou nadšeni. Jmenovitě aktivisté neziskových organizací. V neděli 29. května napsal web novin The Jerusalem Post („Palestinian NGOs laud release of Japan terror head with Lod massacre role“), že si propuštění japonské teroristky pochvalují.

Palestinské mládežnické hnutí se vyjádřilo jasně: „Palestinci všude vzdávají poctu a oslavují Fusako Šigenobu za její mimořádnou oddanost našemu národnímu boji a její přátelství s naším lidem.“

Aktivistická síť Samidoun – Palestinian Prisoner Solidarity Network zase uvedla, že „zdraví japonskou internacionalistku a revolucionářku Fusako Šigenobu – v den jejího osvobození v Tokiu – spolu s její dcerou Mei a všemi soudruhy a přáteli, kteří stáli po boku této odvážné bojovnice za svobodu po dobu jejího pobytu v japonských věznicích“.

Je-li podle palestinských Arabů šéfka komunistické teroristické organizace bojovnicí za svobodu, pak je zřejmé, že mír mezi nimi a Izraelci je víc než na hony vzdálený Na dvou židlích sedět nelze: na jedné straně velebit teroristy a na druhé usilovat o mír, který je od samého počátku založen na závazku zřeknutí se teroru.

Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Vodvářka
Admin
30 dní před

Na světě budou vždy podobní lidé, jako je zmíněná Japonka. Pocit, že musí své vidění světa vnutit těm ostatním a to i přes jejich odpor, který – již od dob soudruha Uljanova – je nutno potlačit třeba i masovými popravami.
Patří do lidského odpadu, spolu s podobnými, kteří jsou schopni vraždit nevinné a ještě to ideologicky zdůvodnit.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial