Den vítězství 2022: K jedné informaci na webu Úřadu vlády ČR

Vytýkám před závorku: V současné válce na východě Evropy stojím plně na straně Ukrajinců. Tzv. speciální vojenskou operaci, jak ji nazývá Moskva, považuji za čistokrevnou agresi Ruska vůči suverénnímu státu. Uvádím to proto, aby nedošlo k nedorozumění.

Za situace, kdy na Ukrajině pokračuje brutální ruská agrese, jsme se v kalendáři dostali ke dvěma datům, v nichž si připomínáme vítězství Spojenců nad nacistickým Německem 1945. Ať už je to 8. květen (ČR a bezpočet dalších zemí) nebo 9. květen (Ruská federace, Izrael a jiné státy).

V souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině má ovšem (u nás) letošní 8. květen zvláštní příchuť. Mnozí mohou řešit jakési vnitřní dilema. Jak plnohodnotně slavit vítězství Sovětského svazu nad Velkoněmeckou říší, když nástupnický stát vítěze – Ruská federace – drtí prostřednictvím svých vojsk část Ukrajiny stejně, jako wehrmacht drtil po červnu 1941 část teritoria Sovětského svazu.

Ačkoli obě války formálně nesouvisí, onen podivný pocit mnozí z mysli jen tak nevytěsníme. Co s tím? To si každý musí vyřešit po svém. Ostatně podobné rozporuplné pocity jsme měli v souvislosti s 21. srpnem 1968.

Zajímavým způsobem to vyřešili na Úřadu vlády ČR, kde jsme se v rubrice Očekávané události mohli 5. května dočíst následující:

Předseda vlády Petr Fiala se v neděli 8. května 2022 zúčastní pietního aktu na pražském Vítkově, který se koná u příležitosti 77. výročí konce bojů 2. světové války v Evropě. Předseda vlády v tento den také uctí památku padlých ukrajinských vojáků Rudé armády a oběti Pražského povstání.

Rozumím tomu tak, že premiér jednak uctí všechny spojenecké oběti všech osvoboditelských armád a kromě toho (proto příslovce „také“), jaksi zvlášť, památku ukrajinských vojáků Rudé armády (vedle obětí Pražského povstání).

Proč věnuje zvláštní pozornost ukrajinským vojákům Rudé armády?

Abychom to dali do správných souvislostí, musíme se vrátit k loňským oslavám Dne vítězství. Na nich ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis, aniž by mohl tušit, že jeho země bude brutálně přepadena Ruskem (podobně jako byl brutálně přepaden Německem Sovětský svaz), řekl tato slova k zamyšlení:

„Existuje takový stereotyp. Rudá armáda rovná se ruská armáda nebo Rusové. Samozřejmě, že Rusové měli velkou úlohu během druhé světové války, ale osvobození Československa se účastnily tři ukrajinské fronty – 1., 2. a 4., které se zformovaly na území dnešní Ukrajiny, a velkou část zejména pěších útvarů tvořili Ukrajinci. (…) „A chceme dostat do českého povědomí, že Ukrajinci byli ti, kdož osvobozovali Československo od nacistů.“

Velvyslanec dodal, že v těchto jednotkách bylo až osmdesát procent Ukrajinců. Především prostých vojínů. V Rudé armádě sloužilo přes 3,7 milionu Ukrajinců.

Je pravda, že dřívějších letech nebyl ukrajinský podíl na osvobození Československa příliš zdůrazňován, ostatně k tomu ani nebyl důvod, pakliže jsme se drželi pravdy, která nás učí, že Československo osvobodili (kromě jiných a především) sovětští vojáci. (Nikoli, že nás osvobodili Rusové, což je nepřesné, jak ambasador Perebyjnis správně připomněl.)

Zdá se, že nyní nastal ten správný okamžik, abychom kromě poděkování za osvobození Sovětskému svazu a sovětským vojákům vyzdvihli roli ukrajinských příslušníků Rudé armády. To nemá a nesmí mít nic společného se snižováním úlohy neukrajinských osvoboditelů, ale jde o zasazení heroického osvoboditelského úsilí tehdejšího Spojence na východě do správného rámce.

Ostatně ani tak gigantická dějinná událost, jakou bylo osvobození Československa od nacismu, nebyla záležitostí černobílou. Kromě Sovětského svazu se na osvobození republiky podíleli Američané, Rumuni, Poláci a Belgičané a na osvobození Prahy kontroverzně vnímaná Ruská osvobozenecká armáda. To ale není tématem tohoto článku.

Subscribe
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Radomira Kielbergerova
Radomira Kielbergerova(@radomirakielbergerova)
8 dní před

Dobrý den. Jsem generací, kterou coby dítě nejvíc masírovali pravdami, které se nikdo netroufnul rozebírat na podrobnosti, a té, která se naučila netušit proč být v modu zvídavosti nějakych větších upřesnění. Jednotnými souslovími se upevňoval pocit odvěké spojitosti Ruska – Sovrtského svazu, na základě prý všemi témi spojenými tam v prožívání štěstí, že to tak je. Leccos víme už 33 let dávno. Ale ve spojitosti s událostmi na Ukrajině nám všem dochází víc ku zpocení, jak hrozivé v ideologii to bylo celé zmáknuté. Pedagogický obor Ruština nikdy nebyl jinak než s dějepisem!!! nebo občankou. A bylo tedy i nutno získat… Číst vice »

Tomáš Vodvářka
Admin
8 dní před

Za běžných okolností by člověk ponechal to, o čem píšete, Rudé armádě, ať jsou některé konotace kontroversní a dříve zcela pomíjené (mám na mysli chování vojáků RA, kteří mnohdy nerozlišovali obyvatele, jde-li o Němce či Čechy.
V současné době je však opravdu problém, jak se stavět k národu, který se chová prakticky stejně, jako se chovali nacisté při útoku na SSSR. Možná je nejlépe mlčet.

Martin Přibyl
Martin Přibyl
8 dní před

Podle mě by se měli připomínat všichni účastníci osvobození, a to ve skutečných proporcích, které se mohou místně velmi lišit. Nejvíce se pohybuji v Brně a v Praze, takže mě zajímají zejména tato dvě místa. Brno osvobodily 2. ukrajinský front Rudé armády a rumunská armáda. Prahu osvobodily český odboj, Ruská osvobozenecká armáda a 1. ukrajinský front Rudé armády.

Vladimír T. Gottwald
Vladimír T. Gottwald(@vladimirgottwald)
8 dní před
Reply to  Martin Přibyl

Asi tak.
comment image
A tady Volyni 4. obrněná divize americké armády (6. května 1945 okolo jedné hodiny odpolední).

Last edited 8 dní před by Vladimír T. Gottwald
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial