Milión třistatisíc kroků do Santiaga de Compostela -část I.

Fakt půjdeš? A sám? A celou z Francie? To byly dotazy mých přátel, kterým jsem se svěřil se svým bláznivým nápadem to zkusit ještě napotřetí, samozřejmě odjinud a poprvé jako osamělý poutník. Tak pojďte se mnou v tomhle blogu.

Vím, že existují různé poutě, ale tahle do Galicie k hrobu apoštola Jakuba má své kouzlo, odér věkovitosti a jednoznačný pocit originality pro každého, kdo vstoupí na stezku označenou mušlí či jen žlutou šipkou, která jej vede cestou, kterou před ním šly jistě už desítky miliónů poutníků. Po první s dcerou Adélkou v roce 2012, severním směrem tzv. Camino norte (zde) a druhé s kamarádem Honzou v roce 2019 z Porta Camino portugese (zde), jsem svého švába na mozku nemohl vypudit. Camino francés se začátkem v Pyrenejském městečku Saint Jean Pied du Port se svými cca 820 kilometry je ta nejznámější, tím pádem i nejvíce prošlapaná. Dalším faktorem byla únava z práce, pocit, že začínám vyhořívat a že potřebuji být nějakou dobu sám, bez nutnosti zvedat telefon a řešit problémy, kterých po době covidové přibylo měrou vrchovatou. A v neposlední řadě si dokázat, že ještě nepatřím do second handu, že na to mám a že to dám.

V přípravě jsem nachodil od ledna do konce března více jak 1200 kilometrů, zvykal jsem si na samotu na cestě, abych zvládal mlčet a více naslouchat. Co jsem podcenil, či spíše nezaregistroval, byla nadmořská výška, která byla v průměru téměř celou cestu okolo 700-800 metrů nad mořem. Moje výbava byla spíše letní a tak nákup trika a kalhot merino na poslední chvíli (na radu dcery a ženy) jsem považoval za zbytečnost. Že mi to zachránilo když už ne život, tak jistě zdraví, bylo nepochybně řízením shůry, za což jsem mnohokrát děkoval všem okolo a nade mnou.

Camino francés začíná v bráně apoštola Jakuba na citadele v Saint Jean. Odtud se vycházelo již před mnoha staletími a tak nebyl důvod se tam nepostavit také a udělat si fotku „před použitím“.

Že se něco děje a dít bude, bylo jasné z pohledu na oblohu. Týden předtím byly Pyreneje holé s možností jít tzv. Napoleonovou stezkou přes hory. Dne 2.4.2022 byla cesta uzavřena pro sněhovou bouři a tak jednou možností byla štrapáce po asfaltce, kterou pravidelně prohrnovaly sněžné pluhy.

Takhle to vypadalo večer, kdy bylo jasné, že se něco bude dít.

Cesta na vrchol průsmyku měří celkem 27 kilometrů. Stále do kopce.

Měla to být letní cesta. Naštěstí jsou kluci v Pyrenejích na podobné přívaly připravení

Odpočinek tak nějak nepřicházel v úvahu. Ono v mínus 8 stupních to dlouho nejde.

Takže do cíle cesty už to bude jen samá pohoda.

Pouť k hrobu apoštola Jakuba má svá specifika. Tím podstatným je potkávat lidi z celého světa, naslouchat jejich příběhům, motivacím k cestě a životním postojům.

Tak třeba trojice mladých kluků z Brazílie na kolech. Když jsem se s nimi bavil, řekli, že jedou čtyři. Na můj údiv pak jeden z  nich vytáhl z boční tašky urnu s popelem, protože se jejich kamarád krátce před poutí zabil a oni ho vzali takhle sebou.  Korejský pár, kde muž nesl celý náklad a žena cupitala (velmi pomalu) vedle něj bez zátěže. Vysvětlil mi, že je nemocná, nemůže moc chodit a tak vždy denně ujdou jen cca 10 kilometrů a zbytek dojedou taxíkem. Mladý chlap, který měl místo lýtka kovovou protézu a přesto slézal prudké kopce. A nakonec i 80 letý Yves z Francie. Muž s noblesní tváří a chováním, který – jak mi sdělil – od života už nic nečeká, všechno prožil a ukončil a teď jde prosebnou pouť, aby skončila válka na Ukrajině. Dodnes si myslím, že jsem v něm potkal anděla a jen díky své slepotě jsem neviděl jeho křídla a svatozář.

To be continued…..

 

 

Subscribe
Upozornit na
guest

26 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Flaška
1 rok před

Tomáši, jestli to dobře počítám, tak 800 km za 30 dnů? Tedy v průměru 27 km denně? Bez dnů odpočinku? To je teda výkon nejen meditační, ale především fyzický. Klobouk dolů!

Tomáš Flaška
1 rok před

No tak to je pro mě nepředstavitelné. Všechna čest!

Bohumil Michal
Bohumil Michal
1 rok před

Ti brazilští kluci mi připomněli film The Way – https://www.imdb.com/title/tt1441912/

Filip Vracovský
Filip Vracovský
1 rok před

Vítejte doma poutníče 🙂 Těšíme se na pokračování… a slepotou k andělům občas trpíme všichni…

Hana
Hana
1 rok před

Skvělé. Těším se, že jste o své cestě začal psát.

Sona Bulbeck
1 rok před

Ach,Tome,najprv Coelho a teraz vy…😍

Vladimír T. Gottwald
1 rok před

Díky, už se těším na pokračování!
🙂

Alice
Alice
1 rok před

Hned začátek – paráda. 🙏Těším se na pokračování a „bojím“ 😊, že budu chtít vyrazit. 🤷‍♀️

Michaela Klímová
1 rok před

Úžasné! Tuhle svobodu chlapům závidím a přeji. 🙂

Vladimír T. Gottwald
1 rok před

Potvrzuju, že Tomáš nekecá, moje neteř šla pouť do Santiaga před třemi roky taky. A taky sama.

Michaela Klímová
1 rok před

🙂 Netvrdím, že to nejde. Pár dobrodružství na vlastní pěst mám za sebou. Měla jsem štěstí a už ho raději nechci pokoušet.

Vladimír T. Gottwald
1 rok před

Takže tu svobodnou volbu ovšem taky máte. 😉

Jara Rank
Jara Rank
1 rok před

Blahopreji, muj nejsilnejsi zazitek! Ja jsem se rozhodla pro Camino po precteni knihy „A joureny of the Spirit“ od Shiirley MacLaine. Tady ve Victorii jiz v te dobe byla skupina asi 200 clenu, kteri se vzdy na jare schazeli aby nam novackum podali infoermace a navic jsem se musely ve Vancouveru prihlasit a zaplatit. Sla jsem v roce 2007 s kamaradkou Tanyou, posledni tyden v dubnu a zacinaly jsme jako Vy v Saint Jean Pied du Port, ten prvni usek byl des, nahore snezilo a ja si vymkla kotnik, dopajdala jsem do herbergue v Roncesvalles, kde uz Tanye masazovali nohy… Číst vice »

Jara Rank
Jara Rank
1 rok před

Rekla bych, ze se clovek ma moznost seznamit s vice lidmi, pokud jde sam, velkou cast jsem sla sama.

Vladimír T. Gottwald
1 rok před
Reply to  Jara Rank

Tak neteř Jana o tom napsala knížku česky, jmenuje se Bez návodu. 😉

Jana Melišová
1 rok před

Kde sa dá kúpiř?

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial