Nestydatě nahý císař

Ono se řekne – jiný kraj, jiný mrav. Někdy ale vyvolává úzkost, hrůzný pocit nespravedlnosti a z ní vyplývající bezbřehou beznaděj.

Na jedné straně lidé, v tomto případě cizinci, u nichž úřady najdou v zavazadle drogy. Na druhé straně široká paleta trestů, která je důkazem, že děje-li se v nějaké oblasti cosi hodně nefér, pak bezesporu v oblasti trestání za převoz drog – viděno globální optikou.

Abych předešel nedorozumění: každý stát může trestat nalezení drogy v zavazadle cestujícího jak uzná za vhodné. To nezpochybňuji: nedá se s tím nic dělat, musíme se s touto realitou smířit. Byť třeba se skřípěním zubů. To nám ovšem nemůže bránit v tom, abychom ty nejkřiklavější případy komentovali, psali o nich. Proč? Protože někdy je císař až nestydatě nahý.

PŘÍBĚH PRVNÍ

Duben 2019. Na letišti v Moskvě byla při přestupu na cestě z Indie do Izraele zadržena izraelská občanka Naama Issacharová. V jejím zavazadle bylo nalezeno necelých 10 gramů. Odsouzena byla na 7 a půl roku žaláře. V lednu 2020 jí prezident Putin udělil milost (po intenzivním úsilí nejvyšších izraelských představitelů).

10 gramů marihuany … 7 a půl roku vězení.

PŘÍBĚH DRUHÝ

V ČR ho všichni dobře známe. Stačí říci jméno Tereza Hlůšková. Jen připomeňme. V roce 2018 bylo v jejím zavazadle objeveno na letišti v pákistánském Láhauru 9 kg (9 tisíc gramů) heroinu. Odsouzena na 8 let a 8měsíců ztráty svobody, v listopadu 2021 osvobozena. Podle posledních zpráv je už v ČR.

9 tisíc gramů heroinu … původně 8 roků a 8 měsíců vězení, posléze osvobozena (ačkoli se drogy v jejím zavazadle prokazatelně našly).

PŘÍBĚH TŘETÍ

V roce 2009 byl v Singapuru zadržen občan Malajsie Nagaenthran Dharmalingam se 43 gramy heroinu (209krát méně, než kolik bylo nalezeno u Hlůškové). Odsouzen k trestu smrti – a ve středu 27. dubna 2022 popraven. Podle zpráv světových serverů měl IQ 69 (lehká mentální retardace).

43 gramů heroinu … smrt.

Inu – jiný kraj, jiný mrav. Jen z toho někdy běhá mráz po zádech.

Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Hana
Hana
17 dní před

Z toho vašeho srovnání běhá mráz po zádech. A také se mi dere do hlavy otázka, co všechno stojí za propuštěním pašeračky Terezy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial