Modlitba za Putinovo zdraví

„Zbombardoval, rozšmelcoval a roztřískal tam ty laboratoře, a tak způsobil, že možná žádná podzimní vlna ničeho nebude,“ říká Soňa Peková, a prosí o modlitbičku za nemocného Putina, aby stihl zdárně dokončit své dílo na Ukrajině.Vladimir Vladimirovič zjevně choří. Judistickou pružnost vystřídala určitá topornost a postava bohatýra doznala jisté odulosti. Jaké chorobné procesy probíhají „pod papachou“, o tom se v řadách odborné veřejnosti stále spekuluje. Bude to jistě něco dotýkajícího se molekulární biologie, respektive genetiky, protože se v této věci aktivně angažuje hvězda tohoto oboru Soňa Peková, která ve zdánlivém rozporu se svou specializací tentokrát nedoporučuje žádnou převratnou terapii, ani nový lék, ale prostou přímluvnou modlitbičku za zdraví velkého státníka.

Asi bych mohl v této sarkastické ironii pokračovat, ale jen bych v tomto duchu převyprávěl to, na co velmi zdařile reaguje ve svém článku Jiří X. Doležal. Článek doporučuji, ale podstatné je to, co Doležala k jeho napsání přimělo. Je to jeden z řady rozhovorů, který Peková poskytla Svobodnému rádiu (jmenovitě tento), ve kterém molekulární bioložka vysvětluje, že Putin bombardováním Ukrajiny zachraňuje svět před produkty ukrajinských tajných laboratoří, ze kterých by se mohly různé „covidy“ šířit a ohrožovat lidstvo. Informace o aktivitách Pekové přineslo i Zpravodajství iDnes. Ono to vypadá jako ironie, ale nenechte se mýlit, takto to bylo Pekovou skutečně prezentováno. Zde jen krátká citace z výše odkazovaného rozhovoru:

„Na Ukrajině bylo množství biohazard laboratoří, kdy se pracovalo s nebezpečnými patogeny. Bombardování na počátku korelovalo s místy, kde byly ty laboratoře umístěny. Chci tady říct, poprosit, jestli byste se každý nepomodlili za zdraví pana Putina. Protože možná tím, že zbombardoval, rozšmelcoval a roztřískal tam ty laboratoře, tak způsobil, že možná žádná podzimní vlna ničeho nebude. Protože tam byly různorodé věci, které by takovouhle vlnu způsobit mohly. On o tom věděl a asi se mu nelíbilo, že to má na prahu vlastního domova. Věnujte mu jednu modlitbu za to, že to tam roztřískal. Amerika tam měla ty laboratoře proto, že nemohla mít ty věci na svém území.“

Problém s takovým vyjádřením je zjevný. Paní Peková se neobtěžovala existenci takových „biohazard laboratoří“ nějak doložit, respektive je vcelku pravděpodobné, že mnohé státy, tedy i Ukrajina, má nějaké laboratoře s nebezpečnými patogeny, ale je přinejmenším spekulativní v tom vidět riziko, tím spíše záměr použít takové patogeny jako biologické zbraně, a souvislost s covidem už bez důkazů působí jako úplná fantasmagorie. Ale budiž. Jak se ale vypořádat s tím, že někdo na základě takové spekulace obhajuje devastaci měst, civilních objektů, nemocnic a škol, vraždění civilistů, znásilňování, rabování a násilné deportace. Jak někdo může mít tu drzost chtít po lidech, aby se modlili za strůjce utrpení miliónů lidí, za válečného zločince a kreaturu, jaká od dob Adolfa Hitlera neměla v Evropě obdobu?

Co si myslet o vzdělané ženě, kterou z těžko pochopitelných důvodů covid přeměnil nejprve v šiřitelku nepotvrzených teorií, později manipulátorku a propagátorku vyslovených dezinformací, a nakonec proputinovskou aktivistku spolupracující s hnutím Svoboda a přímá demokracie a Dělnickou stranou sociální spravedlnosti. Mohl by to být smutný příběh určité deviace, nebo naopak trochu legrační ukázka toho, jak někdo může na základě medializace své osoby úplně zblbnout, protože do vypuknutí pandemie se paní Peková asi nijak významně neangažovala, respektive bez zjevných kontroverzí „dělala vědu“ a pracovala na manažerských postech.

Celé by to mohlo být přes tragickou podstatu událostí vlastně směšné, kdyby bylo patrné, že Soňa Peková oslovuje svými bludy jen nějakou bezvýznamnou skupinku pomatenců nebo lidí, kteří mají z šíření dezinformací nějaký prospěch. Konzumenti takových informací, kteří z toho však nemají prospěch vůbec žádný, nejsou asi až tak malou skupinou obyvatel, respektive jen tušíme, o jak velkou komunitu se jedná. Vidíme milionovou sledovanost na YouTube, obrovský fanklub na Facebooku a další atributy mediální frekventovanosti odpovídající rockové hvězdě. Jistě všichni započtení nejsou jejími přívrženci a sympatizanty, ale i tak z toho jde trochu strach.

Nejsem zastánce cílených restrikcí, ale vůbec mě nenapadá, jak se může společnost působení takových Pekových bránit. Řeklo by se, že je to prosté, stačí přeci jen prezentovat ověřené a seriózní informace a moudrá společnost si je vezme za své a dezinformátory zavrhne. No jo, ale co když velká část (těžko říci jak velká) té „moudré“ společnosti považuje seriózní informace za propagandu a dezinformace za šíření té pravé pravdy? Kdo přesvědčí ty, kteří si nechtějí nic ověřovat a kriticky přemýšlet, co pravda je, a co pravda není?

Doktorka Peková svým posledním vystoupením dost možná porušila zákon a bude za to třeba i trestně stíhána. Možná bude na základě tohoto a podobných interview i „vypnuto“ Svobodné rádio, ale co se tím vyřeší? Peková dostane po třech letech tahanic podmínku, přičemž po celou dobu šetření a soudních procesů bude v centru pozornosti jako mučednice. Posluchači Svobodného rádia budou křičet o cenzuře a porušování svobody slova, přičemž se k nim z principiálních důvodů přidají i ti, kteří zmíněné dezinformace považují za bláboly.

V jakési katastrofické variantě dalšího vývoje nastíněných událostí, a nakonec i na základě ekonomických dopadů časem padne naše proevropsky, proukrajinsky a protirusky orientovaná vláda a nahradí ji vláda neutrální, nebo dokonce proruská. NATO, USA, EU a Ukrajina budou označeny za viníky války a Rusko se opět stane osvoboditelem a vítězem nad nacismem. Rozhádaná EU neschopná se domluvit, jestli upřednostní ekonomické zájmy, či principiální stanoviska, se stane zcela nefunkční a my se na rozdíl od Ukrajiny staneme postupně opět dobrovolnou ruskou gubernií. To je možná příliš utopický a příliš černý scénář, ale i těch z mého pohledu méně utopických, ale dostatečně blbých scénářů se nabízí mnoho.

Subscribe
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hana Rybnická
Hana Rybnická
25 dní před

Já se spíše pokusím vyhledat nějaké to středověké zaklínadlo. Aby ho vzal čert, pokud možno okamžitě.

Hana
Hana
26 dní před

Napsal jste to moc hezky. Dnes jsme s manželem celý den chodili přes hory a přes doly, ale naše myšlenky se vracely právě k tomuto tématu. Draly se nahoru do hlavy proti naší vůli, kolem nás voněl les a ptáci švitořili a my jsme probírali, jak se to vúbec může přihodit, že vzdělaný člověk burcuje davy k modlitbě za toho, kdo vypustil krakena a rozpoutal peklo. Člověku se chce křičet a brečet současně. Les nás sice nakonec přikryl milosrdnou peřinou klidu, ale co bude zítra ?

Martin Přibyl
Martin Přibyl
26 dní před

Paní Peková má ve své úvaze chybu. Kdyby Putin roztřískal laboratoře s nebezpečnými patogeny, tyto nebezpečné patogeny by se mohly volně šířit a byl by to tedy naopak pro nás velký průšvih.

Jan Šik
Jan Šik(@jansik)
26 dní před

Děkoval jsem Vám už na iDNES a s dovolením to udělám i tady. Děkuji a hezký den

Vladimír Ludvík
Vladimír Ludvík
26 dní před

Tak já se za Putina pomodlím:
Apage satanas Putin. Anathema sit! Amen!

Jara Rank
Jara Rank
25 dní před

Mohu jen souhlasit, nekdy mam pocit, ze pres Aljasku a Beringuv jsem bliz te zrudne vlade, nez Ovecka a jeho ded.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial