Zahrajte si s přáteli Wiki Wars!

Na univerzitě jsme si v období zkouškovém s několika přáteli oblíbili hru, kterou vám chci nyní představit. Je rychlá, zábavná, je minimálně pro dva hráče, horní hranice počtu hráčů není omezena. Každý hráč potřebuje jenom počítač s internetem.

Pravidla hry jsou následující:

V ideálním případě někdo nestranný (někdo, kdo nehraje hru), vymyslí dvě hesla. Taková hesla, která určitě musí mít svou stránku na wikipedii. Česká Wikipedie má asi půl milionu článků, takže fantazii se meze nekladou. První z těchto hesel je heslo startovací, to bude stránka, ze které všichni začínají; ta může být opravdu i celkem bizarní, nabízí se například Svatý Ignác z Loyoly, Camera Obscura nebo kvadratura kruhu. Pro inspiraci ke startovacímu heslu se nebojte využít možnosti „náhodný článek“ v levém menu Wikipedie.

Všichni hráči si tedy najdou tuto konkrétní stránku. Principem hry je dostat se pouze klikáním na odkazy v článku, tedy přes další články, na cílovou stránku, tedy na stránku s heslem, které bylo také předem stanoveno. Oznámením tohoto cílového hesla v podstatě začíná hra a pak už je to každý sám za sebe.

Zatímco u počátečního hesla na tom zas tolik nezáleží, u cílového hesla je důležité, aby nebylo příliš obecné (například Francie), jinak hra končí příliš brzy. Také musí každý účastník hry alespoň matně tušit, co cílové heslo znamená, protože jinak hra končí patovou situací, kdy všichni vyčerpaně klikají na nesmysly. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit například Věru Čáslavskou, methanol nebo tymián obecný.

Vyhrává ten, kdo se postupně klikáním dostane jako první na cílový článek. Posléze obvykle šipkou „zpět“ provede celou cestu zpátky ke startovacímu článku, aby ostatním dokázal svou intelektuální nadřazenost.

Tuhle hru mám ráda proto, že nevyhrává zpravidla ten, kdo zběsile kliká, ale spíše lidé s širokým rozhledem… a také ti, kdo jsou v této hře zkušení. Taky si můžete dát koleček právě tolik, na kolik budete mít náladu, a jít zpátky do práce.

Přeji skvělou zábavu!

Subscribe
Upozornit na
guest

3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
jana melišová
1 rok před

Zaujímavé, nepoznala som to.

Vlasta Fišrová
Vlasta Fišrová
1 rok před

Dobrý tip, svého času jsem i pár článku na wiki napsala, abych zanechala stopu po lidech, kterých si vážím, a kteří nemají příliš promo, neb jsou od nás z regionu. A když jsem nedávno hledala ilustrační fotku k článku do školy o akad. malíři Kamilu Sopkovi z Chomutova, tak jsem našla svojí fotku právě na wiki. Čili zafungovalo to jako takový spolehlivý archiv informací (v domácím počítači jsem uložené neměla).

Jara Rank
Jara Rank
1 rok před

Diky za nesmirne zajimavy clanek!!

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial