Izrael: Napětí na začátku ramadánu

Tři útoky v Izraeli, které předcházely letošnímu ramadánu, vyvolaly zásadní otázku. Byl teror v Beerševě, Hadeře a Bnej Braku předehrou něčeho podstatně děsivějšího, co obyvatele Izraele v tomto měsíci čeká?

Ukazuje se, že ano. A jen díky brilantní operaci izraelských bezpečnostní sil – protiteroristické jednotky Pohraniční policie Yamam, vnitřní tajné služby Šin Bet a armády – nedošlo k dalšímu krveprolití v řadách civilistů. Jedním dechem ale dodejme, že vyhráno není, protože boj proti zákeřnému teroru je totéž co boj proti lidské hlouposti. Úkol: trvalý. A i operace, které věnuji tento článek, má na izraelské straně své oběti.

Pro oživení paměti nejprve stručný přehled:

– úterý 22. března: útok v Beerševě … 4 zavraždění

– neděle 27. března: útok v Hadeře … 4 zavraždění

– úterý 29. března: útok v Bnej Braku … 5 zavražděných

Izraelské bezpečnostní síly byly uvedeny do stavu zvýšené pohotovosti – a zahájily sérii akcí v rámci protiteroristické operace „Breakwater“. Zaměřily se na osoby, které mohly být zapojený do výše zmíněných útoků, stejně tak jako na jednotlivce podezřelé z plánování dalšího teroru.

Už ve čtvrtek 31. března byli zlikvidováni dva ozbrojenci v Jeninu (Džanínu – městě v Samaří, součást Palestinskoarabské autonomie).

Skvělou práci odvedli Izraelci nad ránem v sobotu 2. dubna. Jak napsal server The Times of Israel („3 gunmen killed en route to attack, police say; 4 Israeli troops hurt in clash“/2. dubna 2022), ve vesnici Arraba jihozápadně od Jeninu se střeli policisté z jednotky Yamam s tříčlenným komandem mířícím podle všech indicií spáchat další teroristický čin. Během pokusu o zadržení reagovali teroristé střelbou, načež byli zlikvidováni. V jejich vozidle se našly zbraně včetně útočné pušky M16, granáty a závěť jednoho z teroristů, v níž vyzývá k dalšímu vraždění Izraelců.

O několik hodin později teroristická skupina Palestinský islámský džihád (PIJ) oznámila, že všichni tři zabití Arabové byli členy jejího vojenského křídla, brigád Al Quds.

Během střetu byli bohužel zraněni čtyři policisté z jednotky Yamam, z toho jeden vážně. Odvezen byl do nemocnice v Haifě; jeho stav je stabilizovaný.

A to je teprve začátek ramadánu …

REAKCE TERORISTŮ

Nevěstí nic dobrého, Izraelci musí být i nadále maximálně ve střehu. Důkaz přinesl 2. dubna server novin The Jerusalem Post („Palestinians vow to avenge three gunmen killed near Jenin“)

Palestinský islámský džihád v prohlášení uvedl, že „sionistický nepřítel spáchal agresivní zločin proti našim třem hrdinným mudžahedínům během prvního dne svatého měsíce ramadánu“. A dále: „Jelikož považujeme nepřítele za plně odpovědného za tento zločin, prohlašujeme, že krev našich dětí nebyla prolita nadarmo. Mudžahedíni budou pokračovat v džihádu, odporu a boji proti nepříteli bez ohledu na oběti.“

Čteno mezi řádky: z textu je patrná frustrace z toho, že Izraelci zmařili další krveprolití.

Hamas: „Politika nepřítele spočívající v zabíjení a atentátech proti našim lidem na Západním břehu Jordánu a v okupovaném Jeruzalémě mu nezajistí bezpečí, které hledá, a nezajistí mu ani legitimitu v naší zemi.“ A slíbil odvetu.

Výbory lidového odporu, což je aliance různých ozbrojených skupin v Pásmu Gazy, prohlásily, že „krev hrdinských mučedníků se stane pochodní revoluce a odporu proti uzurpujícímu sionistickému nepříteli až do vítězství, osvobození a návratu (palestinských uprchlíků a jejich potomků do bývalých domovů v Izraeli). Zabíjení nezabrání Palestincům pokračovat v boji proti Izraeli.“

Palestinské hnutí mudžahedínů, další teroristická formace v Pásmu Gazy, prohlásila, že „atentát na bojovníky odporu v Jeninu je sionistickým zločinem, který nezůstane bez odezvy. Krev mučedníků se stane palivem, které zvýší odolnost proti tomuto zločinnému nepříteli.“

Své přidala i samotná Palestinskoarabská samospráva: Uvedla, že odsuzuje a odmítá nebezpečnou izraelskou eskalaci, která se shoduje se začátkem svatého měsíce ramadánu. Opět v Ramalláhu zaměňují příčinu a následek, opět se, falešnými slovy o „izraelské eskalaci“, staví na stranu teroristů.

Jak je zřejmé, nepřátel má Izrael víc než dost. A zřejmé je také to, že letošní ramadán rozhodně nebude pouze svatým měsícem míru a pokojného rozjímání či požehnaným obdobím půstu. Čekejme další erupci zla.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial