Historický význam písmen „V“, „Z“ a „T“

Události v dějinách se chovají jako nezvedené děti. Sedí vedle sebe ve školních lavicích a natahují krky, aby zahlédly, co napsal jejich starší spolužák. Berou do ruky tužku a opisují věci, které se kdysi staly.

Victory je anglický výraz pro vítězství. V průběhu druhé světové války byl poprvé zmíněn 14. ledna 1941 v rozhlasovém vysílání BBC, v kterém Belgičan Victor de Laveleye vyzval krajany ve své okupované zemi, aby symbolem písmena „V“ vyjadřovali svou víru ve vítězství Spojenců. Kampaň se rychle ujala a veřejně ji podpořil britský ministerský předseda Winston Churchill. „V“ nosil na klopě saka a v řadě historických dokumentů je vidět, že často vztyčoval dva prsty do véčka.

Podobný ohlas symbol vzbudil v protektorátu, kde ho zprvu pro český odboj podpořil z Londýna šéf českých zpravodajců plukovník Moravec. Říšský ministr propagandy Josef Goebbels však dokázal písmeno „V“ šikovně využít v prospěch nacistů, přestože v němčině vítězství znamená slovo Sieg. Ze znaku odporu dokázal velmi rychle udělat symbol nacistické propagandy. Jako jeden z prvních měl písmeno na své limuzíně K. H. Frank.

Do akce Viktoria, jak byla kampaň oficiálně nazvána, se museli zapojit majitelé obchodů, hotelů, firem a úřadů. Písmena byla vidět téměř všude: v novinách, na tramvajích, vlacích, vlajkách a vojenské technice či uniformách. Do véčka byly vysazovány dokonce městské záhony s květinovou výzdobou.

Nacistický plán nakonec nevyšel a přispěla k tomu skutečnost, že v samotném Německu se mu nedostalo velké pozornosti. Přestože českým občanům hrozilo zatčení gestapem a vysoké tresty, řada z nich véčka ničila, přemalovávala nebo karikovala. Nechuť obyvatel a reakce odboje vedla nakonec k tomu, že 20. ledna 1942 vydaly protektorátní úřady výnos o nepoužívání a odstranění těchto symbolů.

Oficiální výklad propagandy převážně znamenal:

V je symbolem

Víry

Ve

Vítězství

Velkoněmecké říše.

Češi, jako smějící se bestie, dokázali okamžitě zareagovat výklady vlastními:

Pravda Vítězí

Němečtí Voli

Na Vítězství Říše, Vysral jsem se Výše

Vyžírkové Vyžrali Vepřové

Vůdce je Velký Vůl

Přehlídka Hitlerjugend v roce 1937. Zdroj: YouTube.cz

V současném válečném konfliktu na Ukrajině používají Rusové písmeno „Z“, prý původně určené pro odlišení vlastních bojových vozidel od protivníkových. Odborníci na svastiku v něm vidí podobnost s hákovým křížem nacistického Německa.

Stejně jako Goebelsova propaganda i ta Putinova dokázala rychle zareagovat. Najednou se vyrojila řada videí, na kterých mladí ruští lidé zpívají písně nebo tančí se zetkem na oblečení. Písmeno na sobě mají také někteří vojáci na uniformách. Objevuje se tedy jak přímo ve válečném konfliktu, tak  mimo něj. Nesl ho třeba na svém dresu i gymnasta Ivan Kuljak na Světovém poháru v Dauhá při přebírání bronzové medaile.

Zajímavé je, že samotné písmeno „Z“ v ruské azbuce neexistuje, což debatu a spekulace o možném významu zesiluje.

Výklad by mohl znamenat:

Za pobědu (za vítězství)

Za Rossiju (za Rusko)

Za našich

Západ

Za mír

České smějící se bestie mají ve svých výkladech také jasno:

Zlo

Zrůdy

Zmrdi

Zbabělci

Ruská mládež zpívá propagandistickou píseň „Strýčku Vovo, jsme s tebou!“. Zdroj: YouTube.cz

Oba symboly mají něco společného. Spojuje je válka, nenávist a propaganda. Jsou důkazem, že lidským bytostem se v hlavách rodí stále dokola stejně hloupé a zvrhlé myšlenky. Je možné, že i pravěký muž si, při útoku své tlupy na jinou, maloval na svou chlupatou hruď krví z mamuta nějaký symbol. Musel být na něj velmi hrdý do doby, než dostal od protivníka dřevěným kyjem po šišce.

Možná by Ukrajinci mohli na své domy malovat bílou barvou jiné písmeno. Alespoň by se do nich Rusové, jak sami tvrdí, omylem netrefovali. Tento symbol zdaleka neznamená nic originálního. Tak jako podobné události v dějinách, by byl opsán od události starší. V Československu roku 1968 naše obyvatelstvo sice žádné písmeno na svoje domy nemalovalo, ale používalo jednu větu na transparentech a zdech, které začínalo písmenem „T“. Téčko by znamenalo jediné:

„Táhni domů, Ivane!“

Psáno pro iDNES.cz

Zdroje:

Heydrich-konečné řešení: Noc nad protektorátem 1. díl. Česká televize:

https://www.youtube.com/watch?v=uvVrz66LEo4

České dráhy:

https://www.cd.cz/100-let-spolu/pribehy/-30730/

Fronta.cz:

https://www.fronta.cz/akce-victoria-a-jeji-ohlas-v-protektorate

Deník.cz:

https://www.denik.cz/staty-mimo-eu/pismeno-z-rusko-svastika.html

Zprávy aktuálně.cz:

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/pismeno-z-jako-svastika-policie-ma-stihat-za-symbol-podpory/r~8d90b7f89efe11eca89f0cc47ab5f122/

Náhledový obrázek použitý z Pixabay.com:

https://pixabay.com/cs/photos/ukrajina-vlajka-chlape%c4%8dek-zni%c4%8den%c3%ad-7068221/

Subscribe
Upozornit na
guest

2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
jana melišová
1 rok před

Ďakujem za blog. Len keby sa už konečne naplnila posledná veta, čo Ste napísal, aby bol v Európe aspoň relatívny pokoj.

Filip Vracovský
Filip Vracovský
1 rok před

Tenhle výklad má moje sympatie 🙂

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial