Je nejvyšší čas eliminovat dezinformátory a začít brát věc vážně

Ztotožňuji se se slovy Františka Vrábela, ředitele Semantic Visions, který loni přestal spolupracovat s českým státem, jenž dlouhodobě nereflektoval dopady dezinformací a nereagoval na varování.  Žádné Stop dezinformacím ohledně covidu ani práce páté kolony.

Několik let se podceňoval systém cíleného ataku formou dezinformování, nejlepším machrům se ze strany nejvyšších politiků házely klacky pod nohy. Nikdo nevěřil. Lépe řečeno, věřit závažným varováním nikomu nahoře (a těm hloupějším dole) z nejrůznějších důvodů nevyhovovalo. Pátá kolona i po zrušení proruských webů funguje  bohužel dál. I po zakázání webů jednoznačně proruských, se podle některých expertů přesunula jinam, třeba na Slovensko, funguje bez větších trhlin, a to na sociálních sítích. Nehledě na to, že se systémy pěšáků typu větvičků, jednoznačně krmených materiály – ví se, že to pošleš dál – dodnes opět čím dál směleji producírují na stránkách, které jim tohle dovolí. Jednoznačnými šiřiteli se tak stávají paltformy, pro které i dezinformace znamenají byznys, zisk, jak říká František Vrábel. Koho tu například napadá jakoby pod hlavní tah šikulácky schovaný a ošetřený: my za názory neneseme zodpovědnost  – blogerská základna IDNES, s nemalým dosahem čtenosti, ten vyhrává… Reklama je prvořadá, prošpikovaná texty, protože výnos. Obsah je víceméně lhostejný, nebo se hledá ona únosná hranice, která by věc právně ošetřila, moralitu nehledat.

Vidět to lze na příkladu začátku války, kdy oblíbení a čtení konzervativci a konzervativkyně, nacionalisté v bodrém ošacení jazyka, zastánci pravých hodnot i nevzdělaní učitelé a patetické pobožné učitelky opatrně nepublikovali (Lhotská se sice stala ikonou platformy v nevkusu přispěchavší s tranparentem na perón k pomyslným vlakům lidí odsouzených na smrt), ale jak nám válka všední a jsme unavení – roste tu chuť lézt na povrch a prostor pozvolna zahlcovat odváděním pozornosti od podstaty války, jako by se nekonala: Naveďme pozornosti jinam, a to k oblíbenému pojmu  komunistické čistky, když se (svobodně) ukáže na ty, kteří léta Putinovo Rusko podporovali – no a pojem čistka a kádrování – tohle jistě emočně zabere. Jejich články stále získávají na intenzitě, aby pozvolna přicházeli s novými pravdami, kdy se třeba časem dozvíme, že ona to vlastně opravdu jednostranná válka není…na té ruské invazi něco je- viníkem se označí obtočenými argumenty EU a NATO …na rozbory jsou tito šikovní.

Jak říká ředitel Systematic Visions- on sám by zakázal minimálně dvacet třicet webů – budu dneska už doufat, že to bude v prověření i ten zmíněný, vidíme-li, jak se zcela bez uzardění dává prostor některým dál, pravda nepravda, manipulačně podprahově ve zdůrazněné nesvobodě vysvětlováno – pořád snad mám právo na názor.

Přidávám několik článků, kterými František Vrábel vysvětluje, jak a o co je skutečná válka v své modernější formě hlavně dneska opřená. O práci v rukou dezinformátorů. A lidových manipulačních vysvětlování s přesně použitými systémy větné stavby na sociálních sítích. Je to velice zásadní síla s úderem na psychologii. Je to systém nevojenské virtuální síly, která má možnost silně společnost ovlivnit. A dezinformací ovoněnou atmosférou nebezpečně posouvat ku zkáze věci, které žijeme -dezinformace kolem covidu i momentálně kolem války.

Čekejme proto dál cokoliv, protože dílo se stále daří… Osočování, že v davu uprchlíků je arabská většina, černošská většina, budeme číst o Ukrajincích s ohrnutým nosem nad jídlem a ubytováním, nad kriminálními činy, co si to sem proboha taháme…budeme psychologickým nátlakem označovaní za kádrováky my někteří, když někdo přistoupí na to svobodně neudělat někomu koncert, a my tohle schválíme…ale nikdy nebude zajímat malý nebo i velký čin malých neznámých lidí. Když napíšete cokoliv o mrtvých v Kyjevě, má ta zpráva už přijatelnost bez průvodního šoku, napíšete zprávu o někom, kdož svou prací Ukrajinu podporují, seč mohou…tyhle zprávy budou určeny k zapadnutí. Zprávy výše popsané, které zavánějí Novou pravdou nahlodají nemalou část obyvatel. A to zvláště, až se bude lámat chleba s našimi vlastními sestupy z žebříčku konformní zóny, budou mít takové Nové pravdy karmu a čtenost nebývalých rozměrů. Dejme si právě na tohle pozor. Přesně tímhle žije prostor sítí čím dál víc a nejhůře se vstřebává fakt, že to zodpovědným administracím nevadí, většinou totiž na text nabalená reklama, na textu jakékoli povahy, vydělává.

Jak říká správně František Vrábel, nikdo neřeší fenomén fejsbuk, který by měl být právě nyní odstaven bez pardonu, přiznám se bez větších omluv i v tomto prostoru – mně neschází.  Vzhledem k tomu, jak nikdo nezasáhne, jaké manipulace se tam právě nyní a bez omezení šíří. Nikdo k tomu nemá odvahu, říká František Vrábel. Fejsbuk by měl být podle něj z mnoha důvodů nyní zablokován, ostatně pod videem lze zaznamenat, jak se ozývá základna, která má na relevanci informací jiné náhledy. Vrábel se svobodně vyjádří a ochráncům svobod to vadí…

Na veškerou liknavost, kdy jsme promrhali, co se dalo – a sklízíme plody své práce, dojedeme totiž záhy. Experti na dezinformační prostor za léta své práce, kdy neúnavně posílali na vládu a k nejpovolanějším rukám dohledatelné a neoddiskutovatelné důkazy a vyjadřovali velmi silné znepokojení nad podceňováním informací,  jsou silně zklamaní, kam se naše vědomí posunulo díky naprosto nijakému zájmu státu a nemorálnímu setrvávání na jakýchkoliv článcích a zprávách, jsou-li za tím dobře tekoucí finance.

Je mi zcela jedno, kdo jak se dívá na mé postoje. Osobně považuji za jediné správné zamezit co nejvíce zprávám, které mohou jak Ukrajině, tak nám v dosahu několika týdnů ublížit.

Redakce a administrace Blog Idnes si nevážím, a to zvláště ne, pokud administrátor do diskuze alibisticky vstoupí. Svůj názor lze vyjádřit legitimními prostředky článek na očích nenechat, než k němu alibisticky vydávat osobní vidění a nechat článek vydělávat… A vyjadřuji to bez skurpulí veřejně.

Věci přestávají být k mávnutí ruky. Pokud všichni slušní přispěvatelé opustí prostor  zmiňovaných stránek aspoň tím, že omezí právě nyní své publikování, bude navýsost jasné, kdo má v prostoru jisté právo veta; je to prodloužená ruka softproputinovského režimu -Trikolora, ruka Hájků, Okamurů, Volných, komunistické základny – tedy těch, kteří jsou našimi experty na informace označování za skupinu, která je nepochybně potvrzenou ruskou prodlouženou rukou.

Pro jakékoliv mělnění o svobodách slova nemám pochopení. A to v momentě, kdy dezinformace hledají stále nové a nové cesty a nevkusně nabourávají práci odvážných, kteří za evropskou svobodu pokládají právě teď životy, což je viditelné a nezpochybnitelné a na což se já bez přímého ohrožení dívám z klidu svého obýváku. Jsem radikální, protože mi to vůči nezměrným lidským obětem přijde jako to jediné slušné.

Jako ryze nevkusné a neslušné, kteří se za své postoje nikdy neuměli v jakémkoli svém novém publikovaném textu omluvit s politováním, tolik charakteru jsem ani v jednom zmiňovaném nenašla –  berte jako příklad můj výše zmíněný  lehce dosaditelný seznam, který podrobněji uvádím v diskuzi článku pana Turnera… seznam, na němž by mělo být uvedeno ještě několik jmen dalších. Za tohle neštěstí nesou svůj nezpochybnitelný procentuální díl. Svými názory, svou příslušností ke stranám a lídrům, kteří podporovali to nezměrné a nepředstavitelné utrpení lidí, viděné dnes a denně od rána do večera v médiích.

 

Prostřední odkaz přesně popisuje, jak se z Ruska daří cílit na prodemokratické konzervativce, kteří vypadají velice objektivně. Rusku tito vytvářeli skutečnou službu…

Situace s českou slušností je složitá. Těch, kteří pomáhají a nemají zapotřebí si na neštěstí ještě vytvářet reklamní body –  těch obyčejných dobrých si neskonale vážím. Všemi patetickými pisálky a muzikanty s plnými pysky vysvětlování, aniž zpytují svědomí, pohrdám. Paradoxně je ten, kdo uměl vyjádřit alespoň politování a uznat, že se mýlil – prezident Zeman. Mnohé jiné to ani nenapadlo.

Jak říká František Vrábel ve videu – ke každé informaci se přidá a odkáže – Podle zdrojů ze zahraničí… (nikdo je zcela očividně nečte, odkazované informace tam enanjdete)…já dávám odkazy, které jsou skutečně zajímavé číst.

Souhlasím po dnešní exkurzi do jednoho otřesného názorového pole na fejsbuku s jeho odstřižením, ovlivněna i  exkurzí do diskuzí Idnesblogu a přeji odvahu některým, aby se tohle právě nyní stalo. Ztotožňuji se s názory pan Vrábela beze zbytku.

https://youtu.be/AhzhNyXf42I

https://www.krajskelisty.cz/praha/23062-co-takhle-je-chvili-neresit-a-dat-do-cajku-vse-co-nefunguje-trable-s-dezinformacemi-precetli-jsme.htm

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-na-dezinformacni-scene-nastal-moment-soku-nekdo-zmenil-nazor-rika-expert-190538

https://www.lupa.cz/aktuality/semantic-visions-se-statem-konci-vlada-dezinformace-nepovazuje-za-vazny-problem-rika-vrabel/

Subscribe
Upozornit na
guest
29 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vladimír Ludvík
Vladimír Ludvík
2 měsíců před

Tak,co se týče té hrozby:
„Český národe, přestaň být zbrojnicí Ukrajiny, jinak se vyplní proroctví moudrých, že Praha bude roznesena na koňských kopytech. Možná se už plní.“

Na to bych měl tuto odpověď:

https://www.cesky-jazyk.cz/citanka/frantisek-halas/praze-torzo-nadeje.html#axzz7Nsb4cmx5

A možná nastal čas zase i pro toto:

https://www.youtube.com/watch?v=SIxOl1EraXA

Asi nastává čas, kdy je potřeba se přestat bát toho, že tady nějaký zločinec haraší jadernými zbraněmi.
Demokracie se musí umět bránit!!!

Tomáš Vodvářka
Admin
2 měsíců před

Já Ti rozumím. Nicméně měly by být dané jasné mantinely co ano a co ne. (vím, že je to nesmírně obtížné, skoro nemožné), ale otázka je KDO rozhodne, co je už za čarou. Ty to vnímáš z jistého svého úhlu pohledu, což děláme každý. A každý můžeme mít tu hranici posunutou na jinou úroveň. To neznamená resignovat na ty, o nichž píšeš a nechat je řádit. Ale Adéla má pravdu v jisté dvousečnosti, protože co se nezdá mně, může se jiným zdát, že je vše OK a vice versa. Jak jsem psal. Odmítám číst Větvičku, Šichtařovou, Lhotskou, Krišofíkovou atd. Mně… Číst vice »

Vladimír T. Gottwald
Vladimír T. Gottwald(@vladimirgottwald)
2 měsíců před

Schválně, Tomáši, jestli víš, které německé propagandistické rozhlasové stanice, v němčině i v angličtině, rušilo Spojené království za druhé světové války, a jak se v Británii trestal jejich poslech?
A třeba i, které propagandistické vysílačky socialistického bloku rušily západní státy za Železné opony, jak bylo tehdy v demokratických zemích trestáno šíření komunistických propagandistických tiskovin?

Last edited 2 měsíců před by Vladimír T. Gottwald
Tomáš Vodvářka
Admin
2 měsíců před

Čekáš-li fundovanou odpověď, tak nevím. Mě spíše zajímá, proč je zrušen Koba tuto sobotu….

Vladimír T. Gottwald
Vladimír T. Gottwald(@vladimirgottwald)
2 měsíců před

Vlastně ani nevím, proč to je zrušeno. Sdělené důvody mi připadaly být vágní. Třeba si někdo myslel, že když je Radzinský Rus, aby to nebyla nějaká proruská propaganda a dezinformace. 😀 Leckteré bimbásky nezajímá, že za bolševického svinstva ho v Rusku i zcenzurovali i z učebnic a že pokud v posledních letech vystupoval v TV, tak v Anglické a Ukrajinské – a v Rusku na TV Echo Moskvy (to je ta, co ji Putin před dvěma týdny zakázal)… Zrovna včera jsem ostatně na Fb postoval jeho stále aktuální: „Пока тело Ленина на Красной площади, наша горькая революция продолжается.“ Náhradní představení… Číst vice »

Tomáš Vodvářka
Admin
2 měsíců před

Tak to mně mrzí, celý duben jem mimo…..

Vladimír T. Gottwald
Vladimír T. Gottwald(@vladimirgottwald)
2 měsíců před

Taky bych Tě rád zas viděl. 🙂

Vladimír Ludvík
Vladimír Ludvík
2 měsíců před

Chápu Vaše postoje, ale pravdu tak docela nemáte (viz Wiki): Organizaci Britská unie fašistů založil roku 1932 dříve labouristický politik Oswald Mosley; inspiroval se přitom politikou Benita Mussoliniho, který se stal jeho politickým vzorem. Zpočátku měla jeho strana poměrně značný úspěch, podporoval ji deník Daily Mail a získala několik prominentních členů, jako byli spisovatel Henry Williamson a vojenský teoretik John Frederick Charles Fuller. Podle vlastních údajů dosáhla až 50 tisíc členů. Po vzoru italských fašistů strana zavedla „černokošiláče“, bojůvky v černých košilích, a po vzoru nacistů se stranická hymna zpívala na melodii Horst-Wessel-Lied. Politika strany se však rychle radikalizovala směrem k antisemitismu a násilným projevům, čímž ztratila sympatie střední třídy. K roku 1936 zbylo… Číst vice »

Vladimír T. Gottwald
Vladimír T. Gottwald(@vladimirgottwald)
2 měsíců před

Mám dojem, že jsem psal o rušení německých rozhlasových stanic a zákazu jejich poslechu, a tedy o omezování svobody slova. Omlouvám se, jestli jsem to nenapsal sdostatek srozumitelně, aby to Vám bylo jasné, takže jste snad jen nedopatřením přešel téma na existenci politických hnutí (v tomto případě BUF, jejíž existence mi utajena nezůstala).. Pravda, trochu to společného má, obé se týče svobody. Leč nejde už o kategorii svobod individuálních, ale svobodu shromažďovací, tedy svobodu politickou. Na to téma by by jistě byla zajímavé rozprava a možná bychom dospěli až k zajímavým otázkám, ale to už by bylo naprosto mimo téma… Číst vice »

Vladimír Ludvík
Vladimír Ludvík
2 měsíců před

Tak já to nechci romazávat, ale pokud píšete o šíření textů (v té době zřejmě hlavně letáků – dne by to byl internet) a o propagandě nacistů a komunistů (tedy politických hnutí existujících v UK a v případě strany fašistů a nacistů v UK dokonce strany zákonem zakázané), pak vás ujišťuji, že toto hlavně souvisí se svobodou politickou a to už není jen osobní (individuální) poslech radiostanic. Možná jste to ale napsal trochu nešikovně a nejasně a ve skutečnosti jste myslel něco jiného, ale to není můj problém. Jistě máte pravdu, co se týče samotného poslechu německý radiostanic v té… Číst vice »

Vladimír T. Gottwald
Vladimír T. Gottwald(@vladimirgottwald)
2 měsíců před

Děkuji, že se v tom podstatném shodujeme.. Pravda, na letáky jsem nepomyslel, ty bych taky přirovnal k onomu často tradovanému dnešnímu šíření rozličných mailů. Jejich existenci připouštím, i když mně takové maily nechodí. Pokud jde o existenci politických subjektů, k nimž mám ideově daleko, pak ani mně se nelíbí, že v Česku mají stále ještě podporu ty, které vycházejí z levicových ideologickch konceptů minulých staletí, ať levice marxistické (KSČM) či nacionalistické (SPD). Ale coby příznivec širšího pojetí svobody jejich zákazy nepodporuj, jakkoli respektuji, že i takové zákazy mohou být legitimní. 🙂 Respektuji, že žádná svoboda nemůže být bezbřehá a bezmezná,… Číst vice »

Vladimír T. Gottwald
Vladimír T. Gottwald(@vladimirgottwald)
2 měsíců před

Kdybys někdy pro změnu chtěla k tématu uvést nějaký argument věcný, rád odpovím. Argumentace ad personam a osobní útoky na mne nemají k tématu svobody slova žádný vztah, vypovídají nanejvýš o Tobě, proto se k tomuto tématu odvádět nenechám. Protože jsem na rozdíl od Tebe příznivcem svobody slova, nezakazuji Ti, abys mne urážela, pomlouvala a lhala, je to Tvoje svoboda, a já Ti to lhaní i urážení odpouštím.
🙂

Vladimír T. Gottwald
Vladimír T. Gottwald(@vladimirgottwald)
2 měsíců před

I tohle lhaní a pomlouvání Ti odpouštím.

Vladimír T. Gottwald
Vladimír T. Gottwald(@vladimirgottwald)
2 měsíců před

O žádných pohnutkách jsem se nezmínil, žádné jsem Ti nevnucoval. Pouze Ti odpouštím, že lžeš a že mne urážíš.

Vladimír T. Gottwald
Vladimír T. Gottwald(@vladimirgottwald)
2 měsíců před

Vždyť jsem Ti zde svůj komentář neadresoval, to až když Když jsi tu Ty oslovila mne, pokládal jsem za slušnost odpovědět.
Ale i tyto urážky Ti odpouštím.
🙂

Vladimír T. Gottwald
Vladimír T. Gottwald(@vladimirgottwald)
2 měsíců před

I tohle hloupoučké pomlouvání Ti odpouštím.

Vladimír T. Gottwald
Vladimír T. Gottwald(@vladimirgottwald)
2 měsíců před

S Vladimírem Ludvíkem i Tomášem Vodvářkou jsme tu diskutovali na téma blogu, tedy o tom, v jaké míře a jakými způsoby je omezování svobody opodstatněné, legitimní a funkční. To pokládám za relevantní k tématu a to mne zajímá. Zatímco bych se dost nerad od tohoto zajímavého tématu nechal zatahovat do zbytečné diskuse o tom, co snad si myslí Radomíra Kielbergerová o mně, jakými způsoby mne uráží a jak mne pomlouvá. To mne nezajímá a do slušné věcné diskuse to nepatří. Proto se o tom bavit nebudu, a klidně Ti to odpouštím.

Adéla Vodvářková
Admin
2 měsíců před

Já nevím, no. Naprosto rozumím Vašemu pohledu, ale na druhou stranu mám trochu obavy z dvojsečnosti takových opatření – myšleno zákaz těchhle proruských kremlinských webů s dezinformacemi. Samozřejmě, že jejich obsah se mi hnusí, jen mě napadá, jestli to neudělá víc škody než užitku, když se zakážou. Zaprvé je to trochu voda na mlýn dezinfo scény a nevím, jestli to nebude mít za následek jejich radikalizaci. Za druhé je dobré vědět, co se jim honí hlavou. Občas si udělám takovou malou exkurzi mezi fandy putina, antivaxxery a ezo magory. (Zajímavé je, že překryv těchhle skupin je skoro 100%.) Každopádně díky… Číst vice »

Michaela Klímová
2 měsíců před

Víc škody, než co se i z jejich přispění právě děje, už zákaz udělat nemůže.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial