Halík a Šaransky: Co mají společného

Muži jako oni, i když se třeba osobně vůbec neznají, jsou ve věci Ukrajiny v názorové shodě. Spojují je hodnoty. Tomáše Halíka představovat netřeba. Natanu Šaranskému věnuji krátkou vizitku.

Patří k osobnostem, k nimž chovám hlubokou úctu. Jeho jméno jsem slýchával v mládí ze svobodných vysílačů – Hlasu Izraele, Svobodné Evropy, BBC, Hlasu Ameriky a dalších. Tehdy Anatolij Ščaranskij, dnes Natan Šaransky.

Sovětský disident, lidskoprávní aktivista, jeden z Vězňů Sionu – Židů odsouzených kremelským režimem kvůli tomu, že usilovali o přestěhování do Izraele. Šaransky (a několik dalších osob) byl nakonec v roce 1986 po mezinárodním tlaku vyměněn, bylo to už za Gorbačova, za východní špiony; patřil k nim i československý vyzvědač Karel Köcher a jeho manželka; oba působili v USA.

Po příchodu do Izraele byl Šaransky politicky a společensky činný, založil stranu (kterou později sloučil s Likudem), byl poslancem Knesetu a zastával několik vládních postů. Řadu let stál v čele Židovské agentury.

V mých očích má obrovský morální kredit a jeho politické názory patří k těm, kterým věnuji pozornost. Proto mě zajímá jeho postoj k ruské agresi na Ukrajině. A nejen proto, že se narodil v Doněcku (*1948).

V pátek 11. března 2022 přinesl web listu The Jerusalem Post článek „The Ukrainian crisis according to Natan Sharansky“. (Ukrajinská krize podle Natana Šaranského). Obsahuje řadu pozoruhodných myšlenek, níže připomenu jednu z nich.

Ještě předtím se ale zastavím u Tomáše Halíka. V sobotu 12. března převzal v reformovaném kostele Grote Kerk v nizozemském Naardenu Cenu J. A. Komenského (udělena mu byla v roce 2020, covid předání opozdil) – jako první Čech. Po Templetonově ceně další prestižní ocenění pro muže patřícího k intelektuální elitě národa.

Profesor Halík – se žlutomodrou stužkou a kravatou – nemohl nehovořit o Ukrajině. Text svého projevu zveřejnil na blogu na serveru Aktuálně.cz. V něm mimo jiné uvedl:

Pokud Západ dovolí Rusku zničit svobodu Ukrajiny, zradí tím základní hodnoty, které jsou pilířem její identity. Tato válka je zápas o morální tvář Evropy, zkouška statečnosti a solidarity.

A jak hodnotí ruský útok proti Ukrajině Natan Šaransky?

Od samého začátku jsem říkal, že toto není boj mezi Ruskem a Ukrajinou o kus země; nejde ani o boj o budoucnost Ukrajiny. Spíše než o to jde o pokus změnit všechny principy, na kterých stojí svobodný svět, zrušit všechna ujednání a dohody, které lidem zaručují, že neztratí svou svobodu, protože  soused je v daném okamžiku silnější.

Oba, Halík i Šaransky, každý jindy, jinde a jinými slovy, kladou důraz na to nejpodstatnější. Ve hře je morální tvář Evropy. Ve hře jsou principy, na nichž stojí západní civilizace, svobodný svět. Je to souboj dvou koncepcí. Bylo tomu tak ve válce s Hitlerem a je tomu tak i dnes ve válce s Putinem.

Poslední věta Halíkova projevu: „Je čas se probudit.“

Ano, 24. února jsme procitli do jiného světa, než jaký jsme znali dosud. Je to stejně drsný milník, jakým pro mnohé z nás bylo ráno 21. srpna 1968 anebo pro Poláky ráno 1. září 1939.

Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Vodvářka
Admin
2 měsíců před

Jsem si jist, že toto řeší nejen dva zmínění pánové. Otázka je jasná: Začít válku s Ruskem, což by nepochybně znamenalo útoky Ruska na celou Evropu, možná i použití jaderných zbraní (krysa zahnaná do kouta je schopna všeho), nebo to tak nějak „uhrát“, tedy předpokládat, že se Rusko na Ukrajině vysílí a dá si pokoj? Stran morálky máme všichni tak nějak jasno, víme, kdo je agresor a kdo oběť. Ale válčit se nikomu nechce, s čím Putin nepochybně počítá…..Rusko nelze nikdy dobýt, velikost této země to vylučuje, nelze je ani „vyhladovět“, i když sankce jsou nyní už asi citelné. Řečeno… Číst vice »

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial