Jizva na rtu Jaromíra Nohavicy

Turbulentní současnost sebou přináší mimo jiné i vyhraněnou polarizaci názorů na leccos a leckoho. My Češi jsme totiž se vším hned hotovi a máme ve všem jasno.

Jedním z bagatelních následků ruské okupace Ukrajiny je zrušení koncertů jednoho z nejpopulárnějších písničkářů naší éry v Polsku, kde je stejně oblíbený jako u nás. Organizace Člověk v tísni odmítla převzít finanční výtěžek z jeho koncertu pro Ukrajinu. Nejspíše bude přibývat podobných kroků i odjinud.

Současně s tím se opět vyrojila řada novodobých hrdinů, kteří mu opět vmetli do obličeje jeho spolupráci s StB. Nikdy se už nedozvíme, jak tomu skutečně bylo, jestli díky jeho „činnosti“ byl někdo perzekvován, souzen či uvězněn. To, že cosi někde podepsal, nemá žádnou výpovědní hodnotu. Ti, co zažili byť jen jediný výslech na StB, případně byli upozorněni sladkým telefonátem o možnosti nehody svých blízkých, jistě potvrdí, že být hrdinou v danou chvíli bylo obtížné, ne-li nemožné. Bohužel se nikdo nezajímá o lidské zrůdy z řad StB, které takto lámaly charaktery a ničily mezilidské vztahy a které spokojeně dožívají své hnusné životy s vysokou zásluhovou pensí.

Tvrdím, že Jaromír Nohavica je geniálním textařem, skutečným mistrem slova, který nemá v současné době konkurenci. Vydal řadu skvělých CD s nadčasovými písněmi, řada z nich již nyní de facto zlidověla a pro mnoho lidí znamenala ve zlých časech minulých i povzbuzení, že to někdo vnímá stejně jako oni a současně je schopen to vložit do jinotajů, kterým však každý bez problémů porozuměl. Jako jeden z mála přežil i rok 1989, kdy řada písničkářů zmizela, zatímco on naopak stále „držel prst na tepu doby“.

Vyprodané koncerty, na které skutečně nebylo možné sehnat lístek, jeho vystoupení na Colours of Ostrava, které autor tohoto blogu osobně zažil a kde Jaromír Nohavica uchvátil zhruba 20 tisíc fanoušků rocku jen sám na jevišti s kytarou a heligonkou, toto a mnohé jiné mu jistě sdělily, kam jej národ právěm řadí.

Pro část jeho příznivců bylo překvapením, že si došel v roce 2017 pro státní vyznamenání, jež převzal z rukou člověka, který vyznamenával mimo jiné exponenty bývalého režimu, který zrovna jemu kladl poměrně značné životní překážky, o nichž jsem psal výše. On opravdu nepotřeboval stát ve stejné zástupu jako morálně plastický Michal David, herecká šmíra Ivan Vyskočil. Ale třeba také Ludvík Karl, ředitel podniku Preciosa Jablonec, kde za nelidských podmínek pracovali vězňové svědomí.

Když o rok později přebíral Puškinovu cenu z rukou exponenta KGB, bylo překvapení ještě větší. Jaromír Nohavica musel dobře vědět, kdo mu ten metál připichuje na klopu. V roce 2018 již v Rusku vládl totalitní režim, tedy takový, který byl trnem v oku jeho velkým vzorům Vysockému a Okudžavovi.

Po opadnutí emocí z jeho kroků byl čas na úvahu proč tak činí. Proč potřebuje svůj nepochybný talent nechat stvrzovat čímsi, co nemá prakticky žádnou hodnotu a za co si slovy hostinského z pohádky Tři veteráni koupí tak akorát prd? Skrývá se pod slupkou skvělého písničkáře a textaře nejistý člověk, který si svůj talent potřebuje posvětit lidskými, tedy pohříchu pomíjivými poctami? U zmíněných pánů Davida či  Vyskočila by to bylo pochopitelné, tam opravdu nic hlubokého není a nebylo. Ale u autora Darmoděje a Divokých koní?

Chyba, lze-li to tak nazvat, byla v nás. Předpokládali jsme, že autor více jak 400 písní musí být jedinec, který má svou hranici etické a morální úrovně postavenu stejně vysoko, jako kvalitu svých textů. A byli jsme nemile překvapeni, že tomu tak není. On je nejspíše stále stejný, se stejnou hranicí, kam až lze zajít, aby si člověk uchoval svou morální integritu, jež však není tak vysoko, jakou bychom u něj rádi viděli. Řečeno ještě jinak, jeho texty ho svým způsobem přesahují, nejdou z jeho skutečného nitra.

Nyní sklízí důsledky svých činů, jsou mu rušeny koncerty, je obviňován z toho, že teatrálně nehodil metál k nohám jak panu Zemanovi, či nově Putinovi. Bylo by to směšné, kdyby tak učinil, gesto, které by nic neřešilo. Možná by stálo za úvahu o tom napsat nějakou píseň, kde by své životní postoje objasnil a všem sdělil, jaký je skutečný Jaromír Nohavica. Protože zatím tak nějak nejde dohromady jeho současný postoj a text již zmíněných písní Darmoděj či Divoké koně.

Jizva na jeho rtu už je a zůstane. Ale třeba už v budoucnu nepřibude další. Což bychom si nejspíše všichni přáli.

 

Subscribe
Upozornit na
guest

29 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří
Jiří
1 rok před

Pan Vodvářka má pravdu, že kdo nezažil metody StB, asi těžko může soudit někoho, že podepsal spolupráci StB. To už říkal Jiří Voskovec po válce o lidech, kteří selhali. Ale vadí, že pan Nohavica dělá mrtvého brouka, jako kdyby to nebyl jeho problém. Mlčí a mlčí. Myslím, že by se měl vyjádřit ke své spolupráci. A projevit trochu pokání. Morálně ho diskvalifikuje také jeho velmi, velmi opatrné a neurčité vyjádření vůči prezidentovi Ruska a jeho válečné eskapádě. Myslím, že kdyby mu medaili vrátil, dal by morální sílu písním, které zpívá. Jeho písničky jsem měl také rád. Ale nyní ho vypínám.… Číst vice »

Last edited 1 rok před by Tomáš Vodvářka
Michael Stanovský
Michael Stanovský
1 rok před

Já bych v nejhorším třeba i skousnul tu medaili od Putina i údajné donášení na Kryla. Ale to, že si Nohavica nechce kebuli trochu poprášit popelem, medaili vrátit a říct – tak Vladimíre Vladimíroviči, tenhle metál si strčte někam, když se neumíte chovat. Nebo kdyby aspoň držel zobák. Ale on je na ocenění od Putina hrdej. Jinak co se týče úpisu STB – vím o řadě čestnejch lidí, kterejm nic jinýho nezbylo (já to unikl jen o vlásek) a kteří nikdy nikoho nepráskli ani nepoškodili. Ideálně to vyřešil jeden kámoš, kterej přispěchal podat hlášení: Slyšeli jste o tom, že v… Číst vice »

Štěpán Votoček
1 rok před

Tomáši, napsal jsi přesně to, co si myslím o Nohavicově tvorbě a Nohavicově osobnosti. Tématu jsem se věnoval už před lety na Psu a Nohavica ho dodnes postuje na svém webu, budeš-li mít chuť, zde: http://www.nohavica.cz/cz/jn/clanky/cl_cz_29.htm

Vladimír T. Gottwald
1 rok před

Dík, Tome, tenhle aspekt jsem si neuvědomil, a přitom sám vím, že touha po pochvale a uznání je u kumštýřů dost silná. A věřím že u někoho i tak, až převýší soudnost.
Dobrej postřeh!

Štěpán Votoček
1 rok před

Popravdě jsem se chystal něco napsat, protože rušení koncertů mi přijde za hranou, ať už si o jeho lpění na Putinově medaili myslím cokoli. Ale po tvém skvělém článku už není co k tomu dodat..

Radka Kielbergerová
1 rok před

Písničkář Jaromír Nohavica nebo legendární ruský hokejový brankář Vladislav Treťjak ve čtvrtek převzali cenu Stříbrný lukostřelec, kterou její organizátoři udělují za rozvoj česko-ruských vztahů. Ceny se letos udílely podruhé. Stejně jako loni je zaštítilo ruské velvyslanectví a prezident Miloš Zeman … psal se rok 2017.. Tento vzkaz je pro ty, kteří mají pocit, že nějaká medaile od Putina je jediná. Aby nemuseli moc hledat:) Pak je zajímavé, proč se ceny narodily zrovna v této době, žeano a proč bylo dobré se ujišťovat o svých činech, zrovna kdy zabírám někomu území – a to jak jinak – osobnostmi ze světa kultury a… Číst vice »

Hana Rybnická
Hana Rybnická
1 rok před

A nikdo se nenajde, kdo pána pozve do redakce televize a důsledně se na jeho chování vyptá?

Vlasta Fišrová
Vlasta Fišrová
1 rok před
Reply to  Hana Rybnická

Zatím je spíš v kurzu se od něj distancovat. Mě to připomíná osudy herců, kteří byli slavní za I republiky a protektorátu, třeba Vlasty Buriana, Nejdřív slavný a oblíbený, poté vláčený lidovými soudy, a skončil protloukáním se po estrádách.

Matějovský
Matějovský
1 rok před

Tak to mě teda nepřipadá vůbec, nikdo Nohavicovi nebere majetek jako Burianovi, nikdo mu nezakazuje vystupovat či vydávat jako Burianovi ba co víc Burian nikoho neudal narozdíl od udavače z Těšína.

Pavel Khail
Pavel Khail
1 rok před
Reply to  Hana Rybnická

Myslíte, že by pozvání přijal? Jednou autor v jakémsi debatním pořadu na výtku diváka, že nezve do debaty politika XY, odpověděl: Zvali jsme ho opakovaně a on opakovaně odmítl (parafrázuji). 🙂

Hana Rybnická
Hana Rybnická
1 rok před
Reply to  Pavel Khail

Nevěřím, že by se nenašla příležitost pána důsledně vyzpovídat.A pokud by se opravdu obdobně zachoval je ještě možnost tuto odpověd prostě zvěřejnit. A to ne až se někdo zeptá. Následně na nějaké vystoupení.

Michael Stanovský
Michael Stanovský
1 rok před
Reply to  Hana Rybnická

Třeba se panáčkovi do TV nechce.

Jan Šik
1 rok před

Cítím to Tomáši stejně. Jeho texty jsou úžasné, ale ne všechny mu jdou od srdce. Hezký večer

Vladimír T. Gottwald
1 rok před

Díky, Tome! Taky jsem v Nohavicových botách nechodil, a nevím, proč a co kdy dělal. Ale svým postojem k té zasrané pacli od Putina mne zklamal. I kdyby ji snad původně za sebelepších mylných domněnek přijal, pak bych čekal, že přinejmenším teď ji strčí do škatule od bot a pošle zpátky do Kremlu. Obzvlášť když mu za to (na rozdíl od statečných Putinových oponentů v Rusku) nic nehrozí. Na té škatuli od bot bych netrval – klidně by tu medajli mohl i spláchnout do hajzlu… Ta škatule byla jen takovou mou reminiscencí na vzpomínku kterou už znáš (viz Medaile pro… Číst vice »

Radomira Kielbergerova

Figura Jaromíra Nohavici je pro mě snílka o ikonách spravedlivým úderem. Právě na něm si člověk uvědomí, jak kvůli mantře nebo aureole zapomíná vidět ty vedle. Včera jsem s láskou, co se fakt nemění, učila bouřliváka Gellnera a hlavně Šrámka. Voják v poli…aktuální… vyrovná se. Šrámek je totiž všechno. Je obyčejnost obyčejností, je o svědomí, je o síle i nesíle, je plný sexu a nestydí se za to…do ničeho to nehalí. Je věčným klukem ve věku, kdy se myslí jen na sex. Je vnímavý k nuancím vztahú. Není pro něj tabu. Je jako Topol a je jako Magor…a já si… Číst vice »

Petr Vaněk
1 rok před

Malá oprava: M. David a I. Vyskočil byli vyznamenáni až v roce 2018 – v roce 2017 Medaili Za zásluhy I. stupně obdrželi kromě J. Nohavici např. Jaroslav Foglar in memoriam, Eliška Hašková-Coolidge, Karel Loprais, Štefan Margita, Martina Sáblíková nebo Eva Urbanová… Odporná společnost, že? Medaili A. S. Puškina založil v roce 1999 u příležitosti 200. výročí Puškinova narození B. Jelcin, po něm ji předával V. Putin, pak D. Medveděv, teď zase V. Putin a kdo ví, kdo ji bude předávat příště. Není to tedy žádný „Putinův metál“, ale ocenění umělce za to, co dělá – za umění, ne za… Číst vice »

Petr Vaněk
1 rok před

Asi stejně nepozorný jsi byl i ty – nikde jsem nepsal, že jej haníš; můj text je o Nohavicovi, ne o tobě…

No, neshodneme se, ale i tak se těším na příští setkání a přeji hezký den. 🙂

Matějovský
Matějovský
1 rok před

Já pro něj pochopení nemám a nikdy si ho vážit nebudu, avšak jsem rád, že jeho písničky tu po něm zůstanou. Vždyt takový Karel Sabina byla nemenší kurva a nikdo tady nezakazuje Prodanou nevěstu. Popravdě bylo by mi jedno i kdyby se oběsil, protože by se dalo říct, že celej život křivě stál, ale ted už aspoň rovně visí.

Vladimír T. Gottwald
1 rok před
Reply to  Matějovský

To je postoj podle mého moudrý. Že teď jeho písničky poslouchat nemohu, je věc jiná. Koneckonců ani Shakespeare nebyl nikterak morálním gigantem, a dnes už je to fuk.
🙂

Michaela Klímová
1 rok před

Tu jizvu… si ale způsobil sám (???)

Radka Kielbergerová
1 rok před

Napsala jsem blog, kde bylo možné vycítit, že mi hnul žlučí. To, že ten člověk něco udělal, něco nepřiznal, něco obešel v době, kdy by se to pochopilo, jedna věc. To že si dokonce vzal dvě ceny od Putina, o něčem svědčí. Podkopal celý disent v Rusku, tak to je. Budiž, stalo se, má pocit nevinného, budiž. Kdy je pro mne ctěný Nohavica srajda májová??? Přesně v tom momentě, kdy ho nevpustili do Polska a on se někde slavnostně v médiích ublíženě obhajuje, jak pomáhá uprchlíkům. Kde to proboha jsme? Pomáhá každý , každá když ne první máma bez peněz… Číst vice »

Petr Vaněk
1 rok před

Ještě chvíli o tom budete psát a těch medailí v Rusku bude deset… 🙂
Abychom si to tedy ujasnili: V roce 2018 převzal od prezidenta Putina Puškinovu medaili za 35 let propagace tvorby Bulata Okudžavy a Vladimíra Vysockého (jen jednu a žádnou více) a o rok dříve, v roce 2017, převzal od prezidenta Zemana Medaili Za zásluhy I. stupně spolu např. s Jaroslavem Foglarem (in memoriam), Karlem Lopraisem, Štefanem Margitou, Martinou Sáblikovou nebo Evou Urbanovou.
Michal David a Ivan Vyskočil byli M. Zemanem vyznamenáni o rok později.

Radomira Kielbergerova
Reply to  Petr Vaněk

:))) abychom si to tedy ujasnili. Připište na ten seznam i svých dvacet známých a člověkem s rotlišovacími schopnostmi to ale vážné nehne. Je to přesné ten důvod, kdy několik lidí hodí státní metál Zemanovi na hlavu, jestliže jim rafička vnitřního nastavení velmi dobře říká…tohle je mé kupování. Asi tak jako musí lítat štěstím Zelenskyj, že mu český chudák nevskusných lží, co jezdil 9 let Putinovi leštit kliky, dává nyní medaili..která popravdě za nic nemůže. Jelcin…Medveděv…Putin. A teď chvilka zamyšlení, s kým se mluvit dalo, kdo byl už podržtaška a kdo je letitá očividná kurva na druhou. Ovšem nikoli dnešní.… Číst vice »

Petr Vaněk
1 rok před

Inu, pletla jste fakta, tak jsem si dovolil vás opravit. Pripitoměle manipulativní? No, na hysterické učitelky nemá cenu vůbec reagovat…

Matějovský
Matějovský
1 rok před
Reply to  Petr Vaněk

Ale ale, to se nám to dostalo do osobní roviny, zajímalo by mě, zda má ta, podle vás hysterická učitelka, vůbec právo reagovat na Vaňka v andropauze s evidentnímí příznaky gynekomastie? 😀 Odpovím si sám, právo určitě ano, ale trpělivost jí k tomu chybí a já se jí fakt nedivím.

Radka Kielbergerová
1 rok před
Reply to  Petr Vaněk

zkuste si opravdu zjistit, kolikrát si podivné ceny náš Jarek vyzvednul. Pane Vaňku, manipulujete a já nejsem hloupá, abych to narozdíl od některých nepoznala, či spíše se poznat zdráhala. Je to každého věc, jak Vaše ctěné napravování faktů vnímá, já si dovolím tvrdit, že je i tak tohle celé faktografické jaksi neucelené, ale to mé tvrzení zůstává tak, jak je. I kdybyste se té ještě jedné ceny nedomáknul- přece zrovna Vás nebudu poučovat a směrovat…:)) prostě Mišík žádné pocty nechce a jsou ti, co si z principu tu cenu nevezmou. Z principu věcí…Zmínění pánové Okudžava a Vysockij by dneska byli… Číst vice »

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial