Nenávist

Je zajímavé, že toto slovo po odstranění předpony ne- nemá opačný ekvivalent. Jakoby mělo zůstat osamoceno ve svém ryzím a nedělitelném významu. Děsivé a nekompromisní.

Náš přední teolog 20. století Josef Zvěřina, který byl za komunismu vězněn 14 let, vždy říkal jednu věc: „Vzdor tomu, co se mi děje nikdy nesmím své věznitele začít nenávidět.“ Nenávist je totiž jako rakovina, která rozežírá toho, kdo je jí zasažen. Pohlcuje jeho mysl, vidění světa a znemožňuje mu naopak prožívat radost a lásku.

Dle Františka Koukolíka, neuropatologa a skvělého popularizátora vědy, je termín nenávist definován jako „trvalý, někdy mohutný případně všepronikající pocit nepřátelství, nechuť, odporu, zuřivosti, antipatie a nelibosti. Lidé, kteří nenávidějí, kromě toho mívají pocit hněvu, někdy vášnivý, někdy je doprovází strach“.

Díky moderní technologii víme, že neuronální síť nenávisti sídlí v oblasti čelního laloku mozku a částmi kůry tzv. insuly (ostrova), která je skryta v rýze mezi čelním a spánkovým lalokem. Tato síť má celkem 7 uzlů a čím je prožitek nenávisti větší, tím je činnost těchto oblastí výraznější. Není překvapením, že okamžiky akutní romantické lásky mají dva společné body z popsaných sedmi.

Nenávist může zahrnovat jedince, kteří na základě pošramocených vztahů přejí druhému subjektu nemoc, poškození nebo i smrt. Je nutné ji odlišit od termínu neláska, kdy ten druhý není z mnoha důvodů vyhledáván, míjen, případně kritizován, nicméně nezasahuje do osobnostní integrity nemilovaného.

V našich dějinách, stejně jako dějinách mnohých národů, se našla období, kdy jeden národ skutečně nenáviděl druhého. Po nacistické okupaci Československa bylo jasné, že nenávist vůči Němcům dostane charakter kolektivní viny a že s Němci bude zacházeno poměrně drsně. Bylo to z jistého úhlu pochopitelné, neboť historie přechozích cca 7 let byla ve znamení vraždění české inteligence, vyhlazování vesnic a masových poprav nevinných lidí během heydrichiády. Trvalo to dlouho, téměř 50 let, kdy se díky vstřícnosti obou národů začaly resentimenty umenšovat do dnešní podoby vzájemné spolupráce a slušných vztahů (asi nejlepších v celých dějinách).

Je jisté, že válka na Ukrajině skončí. Těžko předvídat s jakým výsledkem, nicméně i kdyby to bylo dnes a okupační armáda Ruské federace odtáhla, zůstane za nimi zničená země, zabití civilisté, prchající matky s dětmi a ….nenávist vůči Rusům. Podmíněná navíc i historií, kdy v rámci bolševické revoluce zahynulo v této zemi plné pšeničných polí odhadem asi 5 miliónů lidí hladem.  To je etapa, která se jen těžko maže z mysli.

Ukrajinu nelze zcela ovládnout. Jistá studie říká, že pokud by tomu tak mělo být, muselo by Rusko trvale vázat cca 500.000 lidí na tomto území (vojáky, policisty atd.). Takže je jisté, že bez ohledu na výsledek Rusové odtáhnou. Co zůstane? Rozbitá města a vesnice, nefungující infrastruktura, množství hrobů padlých a to i dětí, které opravdu za nic nemohou. A jistě i nenávist vůči okupantům. Tato nenávist bude mít trvalý ráz, neboť jizvy po barbarském dobývání zůstanou. Zůstanou i v myslích těch, kterým byl někdo takto vzat, aniž by udělal cokoli zlého. Vinen dle ruského měřítka byl jen tím, že byl příslušníkem napadeného národa. Bude třeba hodně času, nejspíše dvě generace, aby se tato nenávist začala umenšovat.

Donutit Ukrajince přetvořit nenávist alespoń v nelásku bude jeden z nějtěžších úkolů. A obávám se, jestli jej lze vůbec někdy splnit.

 

Subscribe
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Alejandro Azamedo
Alejandro Azamedo(@alejandroazamedo)
2 měsíců před

Rusové tu dobu nenávisti moc nezkrátí. Tak jako všude po světě se traduje jací jsou Češi zloději (a že na tom něco bude) tak se setkávám stejně s tím, že Rusáci nesou nálepky lidí co se chovají jako hovada snad ve všech oblastech co si lze předatavit.

Jana Melišová
Jana Melišová(@janamelisova)
2 měsíců před

Ďakujem za Váš článok. Smutné…Čítla som jeden príbeh ako ukrajinský kapitán na tankeri v Mexickom zálive, keď sa dozvedel, že jeho krajina bola napadnutá, okamžite chcel do vlasti, ale stoicky musel zostať v službe.Jeho nadriadený mu za to prejavil veľký obdiv…
Som tu strašne rada s Vami spolu na Blogosfére, viacej sa mi tu otvára srdce. Ďakujem.

Last edited 2 měsíců před by Jana Melišová
radka kielbergerová
radka kielbergerová(@radomirakielbergerova)
2 měsíců před

Zdravím. Nedovedu si teď nic jiného než narůstající nenávist v duších těch vyhnaných představit…, co se jim zhroutily domy, kde byl ukrytý jejich šťastný život u stolu a pospolu, přesně pod tímhle obrázkem a s tímhle hrnkem… a tohle všechno je srovnáno se zemí v městě duchů, bez jídla a vody se zprávou o tátovi, který zemřel při obraně. Nemyslím si ale že jde o nenávist teď. Teď jsou to lapená zvířata, která jsou jako v těžké vodě, jako v těžkém snu v nepředstavitelné frustraci…ale pokud to ještě jde, jediný momnetální úkon emocí je přežít a v rámci toho jít… Číst vice »

radka kielbergerová
radka kielbergerová(@radomirakielbergerova)
2 měsíců před

Tomáši, já vím , že jsem strašně ostrá…že se tu projevuji všelijak. Díky, že to trpíš…Z tohoto příspěvku ale vidíš, jak uvažuju, jak se staršně bojím, jsem lapená nenávistí. Nebo doopravdy zoufalstvím a nechutí k některým… no blby nezakážu. Co to je?…podminovávát maminkám a starým lidem koridor úniku, tím bezpečným je hnát do nějakých ruských zajateckýcc táborů, cílit na vyhladovění…mimochodem včera dávali obléhání Jeruzaléma… hrozná paralela…neštítit se ničeho, já osobně se strašně bojím, co s těmi kluky bude, s těmi hrdiny – co jim kdyby něco , udělá? Popraví? zlikviduje je ? Když vidím – geniálním tahem slova cvičení podporovat… Číst vice »

Stanislav Látal
Stanislav Látal
2 měsíců před

Souhlasím. Jen s tím posledním mám trochu problém … Bolševik využil svých inteligentních lidí k výrobě děsivých zbraní, které dal do rukou těm méně vzdělaným (nebo úplně nevzdělaným) , které vybavil do života lží a nenávistí k sousedům a ty poslal vykonat činy, které by je při „normálním“ vývoji života ani nenapadly. (např Maďarsko, ČR, Afghanistan, Ukrajina) MY to nemůžeme v podstatě moc ovlivnit, MY můžeme pouze své děti vybavit láskou a taky nedůvěrou v to, co se nám předkládá. Prostě naučit je přemýšlet a ne slepě přijímat úplně vše (i od toho, koho mají rády). Děti časem pochopí i… Číst vice »

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial