Honzo, je to tak. Je to svině a ne chlap a těch podobných je víc

Stejně nemůžu spát. Na jedné straně se raduju, jak tu jeden nejmenovaný diskutér poskytnul střelhbitě po výzvě svůj barák maminkám s dětmi a už se o ně stará, na druhé sleduji, místo balení evakuačního zavazadla rovnou, jadernou elektrárnu v Záporoží. A cinty Nohavici.

Kdysi se stalo, že jsem se tak nějak nečekaně, ale hezky seznámila s Honzou Rejžkem. Proseděli jsme asi čtyři hodiny nad vínem a kafem s debatami o politice hlavně, tenkrát o jeho kampani pro pana Drahoše, jako kamarád Mirka Kalouska mě zazásobil hromadou bezvadných fórů, taky vzteky bublal, co pitomostí se o něm dá dočíst na wikině a nelze s tím nic dělat. Ale pozoruhodné bylo, že jak je to chlap radikální v názorech jako nikdo pod sluncem, moje cintání a omlouvání Jarka Nohavici beze slova s upíjením šardoné strpěl. Což si vykládám tak, že jsem se mu zřejmě neuvěřitelně líbila. Neb jak jinak si vysvětlit, že tohleto zrovna On vydržel.

A tak nezapomenu, kdy za měsíc dorazil do našeho města s těmi jeho letitými a nyní trochu obnovovanými poslechovkami. To je teď na hraně, třeba Jirka Černý to už s touhle generací v menších městech balí. Ani Honza neměl nabito, ale prostředí, které si ho pozvalo a které je dílem mých kamarádů či známých, na finance nehledělo, vážilo si, neřešilo. Poslechovka zase dokázala, proč ten chlap může komentovat Grammy jako přehleďák, který ví, o co gou, ač by mohl být frontmenům kapel pradědečkem. Honza je prostě nadmíru vzdělaný a nejen v oboru světa muziky znalý chlap s přehledem, a i když na všechno nadává jako špaček, je takový evryjang.

Proč tohle tak uvádím? Na tom večeru se zkrátka naskytla nějaká spojitost s dobou minulou a na přetřes přišel Jarek Nohavica. Tady si už já nejá nebral servítky vůbec a slovo v titulku patří do těch mírných. Vysvětlil všem podstatu Nohavicovy známé zjišťovací činnosti, následnou neschopnost se za to omluvit a jeho lavírování, jakož jeho neuvěřitelnou stopu dnešní doby v systému nevadí, že je to nejhorší kreatura jaká se daleko široko nevidí. Tehdy jsem byla vykolejená tou palbou… tehdy jsem se s tím jako ta blbá a naivní srovnávala, Honzo, proč jsi takový drsňák…

Právě teď sleduji se strachem, co se děje v Záporoží, kde hoří jaderná elektrárna s hrozbou našeho konce, kdy už tři hodiny nespím, kdy vůbec nevím, co bude… a do toho se plete zpráva, jak se na přepěkné koncertování něžného hlubokého poety Nohavici dívá Polsko se svým pětkrát vám na vaše koncerty kálíme, vstrčte si je zrovna Vy, pane Nohavico, někam, sleduji jeho „S Putinem nesouhlasím“…kdy se z té umírněnosti zvedá žaludek – nesouhlasím… a ceny vracet nebudu – asi se začínám ztotožňovat se slovníkem o kurvách a kreaturách bez svědomí, a že ke sviním zas jedna přibyla. Nebo od nich nikdy neodešla – těžko říct, Honza by to definoval pregnantněji.

Za svá naivní opěvování mistra svými články kdysi se dneska poníženě omlouvám. Nikdy jsem to sice nehnala do takových emočních extrémů jako jedna těžce zamilovaná češtinářka, ale tak nějak pro mne odrážel postoje lidských obyčejností viděných očima Fráni Šrámka a toho mám radá furt. No holt slova. Ráda na jeho slova, toho prý nejlepšího básníka druhé poloviny 20.století české literatury zapomenu. Vyhlásím mu sankce. Je to zase jen ukázka uměleckého básnivého žvanění a v momentě, kdy se láme chleba, jest ukázána podstata. Jen slova, která dojmou kdekoho, slova, která způsobují pocity orgiastického štěstí při vidění Svaté Terezy dívkám, ale pak přijde těžká a doslova krvavá praxe…Velké Nohavicovo prd…

Oč milejší je mi chlap, co mluví odtud, kde má být se svými a ne proti nim…A ne, že ho neskřípli. Skřípli ho strašně a tvůj nějaký chlast mě, Nohavico, navěky nezajímá…Tenhle v zeleném tričku s vlajkou pole a čistého nebe nad ním místo vzletných slov říká uplně obyčejně lidsky naléhavě doopravdy – do nějakých očí, co by je rád viděl –  a nepěje o nich jako lála, Nohavico … Pojď, promluvme si, co chceš, jsem člověk jako ty, mluv se mnou… zastavme to…

Zkrátka, Jarku, napravuje to, kdy se umělcům lidi tak trochu smějou, co komedianti maj co kafrat do politiky. A kdy tys měl játinevimproč furt nějakou zvláštní výjimku umělce, co něco umí, a tedy hájení… Prezident Ukrajiny napravuje obraz, kdy jde umění stranou a kdy jde umělci doopravdy o lidi.

Honza Rejžek měl pravdu. Kreatura, nezřízená svině, které takové přinášely svému hlavnímu architektovi v Kremlu cihlu po cihle a on dostal tolik sebvědomí, že nejenže začal katastrofu, nejenže střílí děti a civilisty jako na běžícím pásu. ale kdy si jako první v historii troufnul ostřelovat jednu největší evropskou jadernou elektrárnu. Jarku, jak fakt čtu poctivě – ty s ním nesouhlasíš. Když vidím, jak jsi něžný, asi aby sis ho nerozházel, tak mu to, kurva ty jeho kamaráde, aspoň řekni, jeslti už neni pro všechny z nás pozdě…

Odstavit od slušných lidí vás takové přicmrndavače do jednoho. Všechny!

Je jich stále dost:

https://kielbergerova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=784350

Subscribe
Upozornit na
guest
13 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jan Šik
Jan Šik(@jansik)
2 měsíců před

Dneska jsem mluvil s kamarádkou na Slovensku. Říkala mi taky, že nespí několik nocí a prý v jejich městě je několikahodinová fronta na pasovém, aby lidi měli doklady, kdyby potřebovali emigrovat a prý houfně skupují tablety proti jódu. Na iDNES zase byl rozhovor se šéfem firmy co staví podzemní kryty, má několikanásobný počet požadavků než před měsícem. Měli bychom se zklidnit. Co když o to právě jde? Zničit Evropu práškama na deprese, když už to nejde převálcovat je tanky? Nevím. V každém případě dnes končím se zprávami, začnu si pouštět Rosamunde Pilcher a mentálně se od všeho odříznu. I když… Číst vice »

jana melišová
jana melišová(@janamelisova)
2 měsíců před
Reply to  Jan Šik

Áno, je to tak u nás, tabletky s jódom sú skúpené, tiež sa predtým skúpil condrosulf, a na pasy sú skutočne dlhé fronty…. Tiež si púšťavam Rosamnde Pilcher. Pekné dni želám.

Jara Rank
Jara Rank
2 měsíců před
Reply to  Jan Šik

Kanada urychluje viza pro Ukrajince, kteri se dostali do Polska, zdejsi muzi se take hlasi dobrovolne. Dekuji za clanek a dekuji, ze ho zde smim cist.

Tomáš Vodvářka
Admin
2 měsíců před

Ahoj Radko, pan Rejžek bývá dost ostrý, to vím, koneckonců Ty taky. Z Tvého blogu vyberu Jaromíra Nohavicu. Jsi učitelka a pokud odhlédneš od toho, kdo texty psal, jistě připustíš, že jsou prostě skvělé. Neotřelé obraty, verše, které jinde neuslyšíš, aranžmá atd. Vždycky jsem tvrdil, že on má v jedné písni tolik krásných podstatných slov, co jiný na celém svém CD a to ještě jen někteří. Považuji jej za jednoho z nejlepších textařů moderního věku naší země. Samozřejmě nevím, jestli donášel za komunistů a pokud ano, co řekl. Znám jedince, kteří byli u výslechu a byli to silní chlapi. Vrátili… Číst vice »

Pavel Jeřábek
Pavel Jeřábek(@paveljerabek)
2 měsíců před

Paradoxně „naštěstí“ už ji obsadili, což znamená, že už na ni aspoň nebudou střílet. Dalo by se hádat, že polovina těch vojáků možná ani nevěděla, co to bylo za objekt, prostě jim řekli, je to nějaká elektrárna, skoro nikdo tam není, střílejte. Viz svědectví od zajatých vojáků, kteří se cítí podvedeni a říkají, že většina z nich by šla domů. Snad, chci věřit… Elektrárna by vydržela pád letadla nebo zemětřesení, ovšem jak dlouho by ten plášť tankům odolával, těžko říct.  https://www.euronews.com/my-europe/2016/04/22/a-ukrainian-nuclear-power-plant-and-the-containment-of-a-disaster Snad je to zažehnáno, ale je to samozřejmě další ze strategických kroků.  Jinak pro odlehčení: VZ je zjevně opravdu… Číst vice »

Pavel Jeřábek
Pavel Jeřábek(@paveljerabek)
2 měsíců před

Copak já tomu rozumím a samozřejmě nejde o nějaké zlehčování nebo tak. Ale snažím se kromě emocí to vidět i z jejich pohledu – tedy jako chladnou (a šílenou) šachovou partii. Jaderné strašení je samozřejmě součástí vojenské strategie, ale těmhle nacionalistickým psychopatům jde o expanzi, ne o vyhlazení vlastní – už tak ekonomicky naprosto zdevastované – země, kteréžto by muselo následovat. Možná jsem trochu moc optimistický, ale… Každopádně těch červených tlačítek (pojistek) je tam víc, navíc kdyby mělo dojít na nejhorší, bezpochyby by intervenovala Čína (dnes víme, že žádala Putina, ať to nechá až po olympijských hrách), která si tu… Číst vice »

Jara Rank
Jara Rank
2 měsíců před

Diky valce na Ukraine prave Elon Musk prisel o sve misto v klubu „$ 200 billion“ https://www.business-standard.com. Jiz nekolik let jsem ( a nejenom ja, ale i mi kanadsti pratele) prekvapeni, nenavisti k G. Sorosovi, pritom kazdy cesky krritik prebira konspiraci trousenou po celou tu dobu z Telegram, kde skupiny z Ruska pouzivaji terminologii tak oblibenou na iDnes „Western reptiloids“ a vymysli so o Sorosovi, ze financoval snahu u svych „protege“, Trumpovi se povedlo to same , poustel tythle konspirace denne na svych cirkus „rallies“ do sveta a v CR se nikdo nesnazil hledat pravdu. Na Ukraine ma novou website… Číst vice »

Pavel Jeřábek
Pavel Jeřábek(@paveljerabek)
2 měsíců před
Reply to  Jara Rank

Copak z Trumpa jsem měl vždycky legraci.  Pak mi úsměv začal trochu tuhnout, když jsem zjistil, že ho spousta lidí bere vážně.  Dneska už se mu zase směju. Někdo něco podobného zmínil v nějakém blogu: je třeba nejprve se dostatečně historicky znemožnit. (Což se vztahuje na všechny ty kašpary.) Někdy to tvá dlouho a hodně lidí to odnese.  Jak se zpívá:  Přišel a zase odešel A nikdo se kvůli tomu nevěšel  A po něm tu zbyly samý volný zóny  Když umřel Jakeš, dal jsem na svůj FB toto:  „Do věčných lovišť brojlerů se jako kůl v plotě odebral kdysi slovutný… Číst vice »

jana melišová
jana melišová(@janamelisova)
2 měsíců před

Tak neverím, že nevedeli, že je to jadrová elektráreň, veď už od pohľadu je jasné, aká to je stavba a na čo slúži. Iste sa dočkáme ďalších správ a zostáva dúfať, že ju naozaj celú neobsadili.

Jara Rank
Jara Rank
2 měsíců před

K posledni otazce – Gurtovskeho by potrebovalo krome nas Cechu, cely Trumpuv kult a ten je v CR take dost rozsireny, bohuzel

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial