Proruští trollové a trotlové

Bylo zablokováno osm proruských webů. Informace je zbraň, a kdo s touto zbraní neumí zacházet, nebo jí užívá k tomu, aby jiné ohrožoval a škodil, musí být zbaven práva ji používat, a to i v míru, natož pak ve válce.

Čtu výkřiky o cenzuře, o nesvobodě projevu a o snaze umlčet lidi s jiným názorem, jenomže dezinformace není projevem svobodného vyjádření, a ne každý názor je systém povinen akceptovat a nechat beztrestně šířit. Docela mě také děsí, že v dílčích anketách je tento akt daleko více kritizován, než podporován.

Je obecně známo, že cenzura, filtrování informací, dezinformace a klamavá propaganda jsou atributy totalitních režimů. Díky tomu možná dost velká část ruského národa vůbec nechápe realitu tohoto světa, neumí kriticky hodnotit vlastní politický režim a nerozumí historickým ani aktuálním souvislostem. Hrozí však něco takového u nás?

Hrozí to jen těm z nás, kteří relevantní informace vnímat nechtějí, obecně se ale v takové situaci nenacházíme. Přijde mi, že daleko větším problémem je zahlcenost obrovským množstvím informací tak širokého spektra a s takovým množstvím alternativních pohledů, že ten, kdo neumí efektivně informace selektovat, může přijmout za své takové postoje a názory, že se to zdá skoro až neuvěřitelné.

Míra zásahu systému do svobody slova a do svobody jakéhokoli vyjádření je pochopitelně velice citlivým a komplikovaným problémem. Zcela zásadním způsobem to souvisí s úrovní společnosti, na kterou informace cílí a s aktuální společenskou situací. Vysoce kultivovaná a vzdělaná společnost by v podstatě žádné restrikce trollů ze strany systému nepotřebovala, což je ovšem nedostižný ideál. Také v časech klidu a pohody je nutnost různých zásahů mnohem menší než v časech turbulentních.

Připomeňme si, kolik škody napáchaly (a možná stále pášou) dezinformace a zcela protichůdné názory obecně důvěryhodných (natož těch pouze mediálně frekventovaných) osob v „době covidové“. V době války o Ukrajinu, jejíž přesah je evidentně globální, je to ještě markantnější. Vedle války fyzické probíhá válka virtuální, která může zcela zásadně ovlivnit konečné důsledky té reálné.

V této souvislosti je třeba rozlišit mezi válečnou propagandou, kterou vždy, a tudíž i v této válce používají obě válčící strany, a dezinformacemi které se šíří mimo válečnou zónu. V prvním případě jde často o udržení bojové morálky, o odhodlání a víru v úspěch. V druhém případě jde o ovlivňování veřejného mínění společnosti, která není přímo válkou zasažena, a v takovém případě se lze legitimně ptát, co je tím záměrem.

Nechci a vlastně ani neumím detekovat záměr a pohnutky lidí provozujících proruské weby, jen se dohaduji o pohnutkách jejich přispívatelů, diskutérů i pasivních čtenářů. Vedle lidí duševně nemocných a morálně zvrhlých mají provozovatelé těchto webů také pohnutky ekonomické. Jsou financováni těmi, v jejichž zájmu vystupují, a dokonce některé prý dotují i samotní čtenáři. Co se přispívatelů týče (mnohé známe i z jiných platforem; třeba té, na které právě čtete tento článek), myslím si, že velmi mnoho z nich je posedlých touhou jít proti proudu, což se symbolicky promítlo i do názvu jednoho z webů.

Nelze si nevšimnout, že všechny významné události i jakákoli hojně veřejně diskutovaná problematika vyvolávají jakési alternativní, kontroverzní a často i šokující hodnocení a reakce. Za většinou z nich se skrývá asi pouze exhibicionismus a touha zviditelnit se nějakými dostatečně senzačními informacemi, názory a postoji. Míra toho se takto prezentovat i toto konzumovat je v podstatě jen otázkou vkusu, ale existuje bezpochyby hranice etiky, obecné slušnosti, škodlivosti i zákonnosti. Tyto hranice by měli ctít autoři, producenti, ale také konzumenti a diskutéři. Ty dvě poslední kategorie pak musí reflektovat i systém.

Schopnost jít si svou vlastní nezávislou cestou je jistě správné a často i obdivuhodné. Být za každou cenu a bez ohledu na realitu v opozici proti jakémukoli většinovému, protěžovanému nebo obecně přijímanému stanovisku, je však spíše symptomem určitého duševního strádání, což se týká jak autorů, tak i jejich čtenářů. U těch pak lze uvažovat i o projevech toho, co je tím druhým pojmem v názvu tohoto článku, tedy o docela normální lidské pitomosti pramenící z nevzdělanosti (respektive z neochoty se vzdělávat), morálního úpadku či z neschopnosti se vyrovnat s různými osobními problémy.

Má-li někdo pocit, že jsme zablokováním příslušných webů přišli o možnost dozvědět se pravdu o aktuálním konfliktu na Ukrajině a ovšem, co s těmito smutnými událostmi souvisí, stejně jako o potřebnou názorovou pluralitu, doporučuji obětovat trochu času „surfováním“ ve virtuálním prostředí, a to i cizojazyčném. Existuje velké množství informačních a názorových zdrojů, které po náležitém ověření a kritickém zhodnocení mohou sloužit k vytvoření si vlastního autentického pohledu na věc.

Přiznávám, že na pozadí událostí na Ukrajině je i pro mě osobně velmi těžké nesmýšlet předpojatě. V jisté rovině je to dokonce asi nemožné, ale nestydím se za to. Na druhou stranu je jistě dobré pro pochopení všech historických i aktuálních souvislostí hledat relevantní zdroje a přemýšlet o jejich obsahu. To může vést i k poměrně nekonformním názorům, ale nikdy, opakuji nikdy a za žádných okolností to nemůže ovlivnit oblast etiky, morálky a zcela obyčejné lidskosti v pohledu na probíhající válku.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_dezinforma%C4%8Dn%C3%ADch_web%C5%AF_v_%C4%8De%C5%A1tin%C4%9B

Subscribe
Upozornit na
guest

22 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vladimír T. Gottwald
1 rok před

Jenže nebyly žel zablokovány jen weby „proruské“ ale i třeba i web, který naopak podporoval Ukrajinu, odsuzoval Putina a kritizoval EU za to, že se někteří její politici na stranu Ukrajiny staví liknavě a sankce proti Rusku změkčují. Jak nahlížíte na to, Jiří? Platí spíš klasické „Když se kácí les, lítaj třísky,“ anebo ještě klasičtější „Vylévat s vaničkou i dítě“? Asi je namístě se opět ptát (ještě klasičtěji): „Quis custodiet ipsos custodes?“ Jsem tak starej, že v minulosti jsem se mnohokrát střetl s cenzurou, zákazy a omezováním svobody. A vždy, bez výjimky, byly zaváděny pod záminkami veřejných zájmů, ochrany před… Číst vice »

Vladimír Ludvík
Vladimír Ludvík
1 rok před

Já vám rozumím, ale bohužel tady opravdu dochází k tomu, že na iDnes byl zlikvidován např. pan Ábelovský, zatímco tento zjev tam řádí jak černá ruka: https://frantisek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=784200 Tak co myslíte, utrpí svoboda názoru, když se takového zjeva zbavíme. A to je tam řada mnohem více sofistikovaných trollů. Ona demokracie musí také občas ukázet zuby. V mém případě mám v rodině 2 pratety, které zemřely v německých koncentrácích, strejdu, který strávil 10 let v padesátých letech na uranu za stávku v JZD a to nemluví o problémech, které měl můj otec. Je mi líto, demokracie a svoboda se musí umět ve… Číst vice »

Vladimír Ludvík
Vladimír Ludvík
1 rok před

A tady máte toho sofistikovaného trolla:

https://kristofikova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=784204

Ke zhodnocení této paní si dovolím použít vyjádření pana lašky k této věci:
„Stejně je neuvěřitelné jak hluboko dokážete klesnout. Vždyť tam není ani jedna věta o napadení Ruskem. Jenom jaká je EU, jaká je Leyenová, co vše způsobila, chudáčci ukrajinské matky jsou tak nesvéprávné, že žádají Západ, aby to přepadení ukončil.
Tam už chybí jen doplnit, že Západ Ukrajinu vlastně napadl a bude to dokonalé.
Tenhle článek je úplné dno.“

Vladimír T. Gottwald
1 rok před

Děkuji za faktickou podporu toho, co jsem výše napsal! Nebudu číst výblitky pana Františka ani paní Krištofíkové, blogy iDNES jsem ostatně opustil už před lety, a tím paradoxněji působí, že mezitím byl zablokován web, který ruskou agresi nepodpořil a Putina neadoroval, naopak tam byly texty podporující Ukrajinu a odsuzující Putina.
Vypadá to, že jsem jsem položil správnou otázku: „Quis custodiet ipsos custodes?“ a Vámi uvedené informace beru jako potvrzení mé obavy, že údajný boj proti ruské propagandě slouží jako záminka k umlčování těch, kteří ruskou propagandu nešíří, ale jsou nepohodlní cenzorům.

Quod erat demonstrandum..

Jan Šik
1 rok před

Víte Vladimíre, v našich rodinách máme spoustu podobných zkušeností skoro všichni. V každém zanechal minulý režim nějakou stopu v ohledu potlačení svobody slova, proto zákazy vnímáme tak citlivě. Jenže situace se změnila, před agresí Putina byla jiná. Teď je válka a my ve válce jsme, i když nad Českem stihačky nad hlavou nesviští. Zatím nám tam létají jenom slova. Jestli na ně nepoužijeme protivzdušnou obranu, rozbombardují nás tak, že nás už nikdo nedá dohromady. A ano, ani obránci se občas netrefí a ano, když se kácí les, létají i třísky. Bohužel. Jenže ve válce máte jen dvě možnosti. Buď budeme… Číst vice »

Tomáš Vodvářka
Admin
1 rok před
Reply to  Jan Šik

Přesně. Proto jsem pro to, aby v tento válečný čas byli upozaděni ti, kteří de facto bojují proti vlastním. Protože svět je díky této válce vyhraněn. Díky Putinovi.

Vladimír T. Gottwald
1 rok před
Reply to  Jan Šik

Jestli tato blogerka publikuje, a byl zakázán web, který Putina nepodporoval a ruskou agresi proti Ukrajině odsuzoval, pak jsme opravdu prohráli, protože zas jednou soudruzi cenzoři pod záminkou dobra likvidují politicky nepohodlné a páchají zlo.

Tomáš Vodvářka
Admin
1 rok před

Dnes jem ji poprvé otevřel. Je střelená.

Vladimír T. Gottwald
1 rok před

Nemusím doufám číst kdejaké zvratky, abych pokládal za lidský odpad nejen Putina, ale i každého, kdo podporuje ruskou agresi proti Ukrajině.
Skutečnost, že ona publikuje, ale zablokován byl web, který nešířil ruskou propagandu a odsuzoval Putina, beru jako potvrzení svých obav, že údajný boj proti proruské propagandě byl opravdu zneužit k likvidaci cenzorům nepohodlných názorů.
Smutné.

Vladimír T. Gottwald
1 rok před

Mohu se mýlit, ale jsem přesvědčen, že jedním z předpokladů pro onu masovost Hitlerjugend i zaslepenost jejích členů bylo naopak právě to, že i soudruzi nacisté taky zakazovali šíření odlišných názorů, takže té mládeži mohli nalévat do hlav ten „jediný správný“ nacionální socialismus. A velice podobné to bylo i u komunistů a jejich obdobného vymývání mozků v Leninském Komsomolu (v ČSR zvaném ČSM, v ČSSR pak SSM). Tím beru za praxí ověřeno, že právě tento způsob vynucení důvěry výhradně v povolené informační zdroje vedl spolehlivě k zakrnění schopností kritického myšlení, vymývání mozků a výchovu poslušného tupého stáda. Proto nepředpokládám, že… Číst vice »

Vladimír T. Gottwald
1 rok před

S tím, kdo je ochoten diskutovat a polemizovat věcně, mohu rád diskutovat. Nemohla by ses o to prosím pro změnu pokusit? Tématem přece je svoboda slova a v jaké míře se omezování svobody slova podílí na degradaci společnosti. – Kdyby bylo tématem, co si Ty myslíš o mně, pak by ovšem Tvé osobní útoky nebyly irelevantní.
Hezký den!

Vladimír T. Gottwald
1 rok před

Beru, nebudu tedy na této adrese svou láskou k lidem plýtvat.

Vladimír Ludvík
Vladimír Ludvík
1 rok před

E-mail poslaný na iDnes: Vážení,   tento můj požadavek se týká blogů na iDnes. Byli jste paní Radkou Kielbergerovou ohledně evidentních proputinovských trollů k něčemu vyzváni a místo toho, abyste v době ohrožení světového míru zločincem Putinem zamezili šíření názorů proputinský trollů, tak likvidujete na blogu lidi, kteří psali vždy kvalitně a podporovali demokracii. Jasným dokladem tohoto mého tvrzení je to, že se na blogu stále objevují názory zvrhlých zjevů jako jsou Staněk, Veverka, Větvička (vulgo Olšák), předsedkyně KSČM atd. Naproti této vaší evidentní podpoře proputinovských provokací zamezujete možnost psát blogy řadě lidí, kteří vždy podporovali svobodu a demokracii (např.… Číst vice »

Michaela Klímová
1 rok před

No hurá… 🙂

Tomáš Flaška
1 rok před

Já se k tomu připojuji. Když vidím ve svém okolí, jak ty weby vymyly některým našim lidem mozek (jeden sem občas do diskuse i něco přispěje) tak je to krok správným směrem. To je součást hybridní války. A tu bitvu Rusové vyhráli. Snad nevyhrají celou válku.

A jen tak mimochodem povolili amíci za války japonské vysílání? Britové německé? A pokud to tu čte nějaká Kremrole, tak povolil Stalin za války německé vysílání? Jo a jen tak mimochodem – povolil ho aspoň po válce 😊❔

Tomáš Vodvářka
Admin
1 rok před

Pakliže vedeme diskusi a máme zaujmout stanovisko k vypnutí proruských desinformačních webů, jsem pro, aby tomu tak bylo. Jiří popsal situaci dokonale a je zbytečné cokoli dodávat. Čtenáři a autoři Blogosféry jsou lidé vzdělaní a moudří a umí rozlišit propagandu (z ruské strany lživou a manipulativní) od informací, které mají váhu. Bohužel tomu tak není jinde, kdy lidé, kteří nemají tolik možností hledat alternativu (či ji hledat nechtějí), snadno a někteří rádi podlehnou ruskému pohledu a tento názor začnou šířit dále. Jsme ve válce, nejde o žerty. Proruské weby jistě začnou šířit paniku, která může být nakažlivá. Nemyslím si, že… Číst vice »

Last edited 1 rok před by Tomáš Vodvářka
Vladimír T. Gottwald
1 rok před

Zatímco já mám názor odlišný. A vede mne k tomu několik důvodů. Jednak si o lidech, nemyslím, že jsou vesměs slabomyslní a naprosto neschopní přemýšlet a odlišit propagandu od informací. Nakolik jsem, například na Fb, zaznamenal šiřitele proruských žvástů, mám dojem, že se jedná buď o ty, kteří v putinovském Rusku shledávají své byvší bolševické idoly, anebo o věčné kverulanty. Tací málokoho přesvědčí, spíše se ve své bublině navzájem ubezpečují o své jediné levicové pravdě. Ano, dělají to i sdílením sraček z Aeronetu (apod.), ale i kdyby těch fekálií nebylo, přitakávali by si stejně. A jejich podíl v populaci je… Číst vice »

Tomáš Vodvářka
Admin
1 rok před

Rozumím Tvému postoji a Tvým obavám. Nicméně soudím, že srovnáváš nesrovnatelné. V době komunistických cenzorů nešlo o válku v pravém smyslu slova anóbrž o fízlování a zacpávání úst těm, kteří byli „neškodní“. Doba pokročila, za našich let, o kterých píšeš, nebyl internet, nebyly centra pro hybridní válku, která může napáchat mnohem více škody, než kdejaká ruská raketa. Předpokládám, že vše tohle děsivé skončí, že Putin skončí buď tradičně rusky (tedy odjede na daču a tam uklouzne v umývárně), případně jej cosi dožene a skončí to sám. Ideálně bych jej viděl v Haagu vedle Mladiče. A v nastalých časech nechť se… Číst vice »

Vladimír T. Gottwald
1 rok před

Už jsem příliš starej na to, abych věřil, že cenzorským pachatelům Dibra jde o dobro. A pokud, tak leda vlastní. Uvedl jsem Ti ostatně i tristní příkladz posledních dnů, kdy pod záminkou boje proti proruským a proputinovským dezinformacím byl zlikvidován server, který se jednoznačně stavěl za Ukrajinu a proti Putinovi. A že já vím jen o jednom takovém případu, neznamená, že je jen jediný.
Takže i nadále se já budu radši držet toho, co chtěl Havel.

Vladimír T. Gottwald
1 rok před

Ohledně Putinova konce jsou ovšem naše tužby blízké, ba v slabších chvílích připouštím, že bych byl ještě krutější než Ty.
😀
Á propos, Od svých disidentských přátel z Ruska mám na tohle téma krásnej novej fór, jak odstranit Putina. Ale ten nezveřejním, ten si schovám, až se potkáme.
😉

Bohumil Michal
Bohumil Michal
1 rok před

Pokud jde o zdravý rozum, jsem skeptický. Asi proto, že to mám v rodině – napřed antivax, teď „o čem se nemluví“ – a když se podívám, tak skryté pravdy a půlku jmen znám z antiwax a kremlobotské scény. To je pak těžký.

Vladimír T. Gottwald
1 rok před
Reply to  Bohumil Michal

Máte naprostou pravdu, Bohumile, že existují lidé argumentačně inertní a logicky nedotknutelní. Jsem ale přesvědčen, že tací byli a budou vždy, a na všech stranách názorových sporů. Jen vinou internetu jsou pro nás teď lépe viditelní – není jich příliš, ale jsou halasní a svárliví. Navíc pak u nás v Česku má podstatná část populace ještě zkušenosti s mediální propagandou bolševického odpadu lidství a je na takovou propagandu velmi citlivá a vnímavá. A podle akce zákona akce a reakce, který nplatí jen ve fyzice, je vůči mainstreamovému propagandistickém nátlaku odtažitá. Když jste zmínil otázku antivaxerů, tak s nimi jsem se… Číst vice »

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial