foto

Múzy mlčte, je válka. Cenu má reakce na dění, faktická pomoc, apelování na správce sítí a jednota. Všechna naše ješitnost psát počká.

Zatímco se lze brodit mužnými články nebo je sepisovat, jak se co nezvládlo, co se mělo a co bude – všichni mi promiňte – a jak jsme to byli chabí v sankcích, lze udělat fakt mnohem víc.  A nebýt tedy chabí zcela stejně, o čem skuhráme.

Včera se během dne na vládách Evropy, a hlavně té naší, konečně dostalo na přetřes téma chapadel slov v mediálním internetovém prostoru a konečně se uzavřely všechny výrazné dezinformační weby. Je to též výrazný vrstevnatý signál! byť pozdní, byť se na upozorňování expertů kálelo mocně léta – kdo by si taky v době kamarádění Zemana s Putinem dělal násilí. Dojeli jsme na tuto nevšímavost v době covidu, jak tato expertní skupina na vyhodnocení dezinformací  důrazně připomíná, a tak tedy je to odstřižení kromě jiného právě jako jistý garant, že kdo jako majitel či správce webu narazí na pokusy v rétorice pokračovat, neměl by mít jakékoli skurpule brodit se něžnými úvažováními o pojmech jako svoboda slova a demokracie, či  v naprostém nesmyslu něžnit, že jde o pluralitu názorů. Tahle móda se právě přestala nosit.

Co můžu jako obyčejný člověk udělat? Pomoci nejen finančně, ale i tím, že kdekoli naleznu článek, který veškeré úsilí Ukrajiny či Euroaliance devalvuje a poupravuje – vyjádřím důrazný prostest a budu žádat pádné zdůvodnění správců, proč někde článek svobodomyslně právě visí.

Pokud se považuji za letitého kritika pozůstatků ruského vlivu na našem území a ukápne mi slza nad absencí morálky Václava Havla, je i mojí vizitkou se snažit způsoby, kterými  – a i třeba malými, můžu, tuto léty předkládanou osobní roli právě reálně v činech dotahovat.

Předkládám tu ještě jeden moment.

Nepodařilo se mi bohužel dohledat včerejší videohovor s Jaromírem Bosákem z včerejší čt24, kde se vyjadřuje k sankcím Ruska a sportovců za porušení příměří – protože rozmezí olympiády bylo narušeno.

Jaromír Bosák jako jedn z mála bez pardonu před OH v Pekingu říká, že konání her v Pekingu je obrovská morální tragédie. Včera jsem jeho slova nemohla minout. Navzdory naprostému despektu k MOV za přidělení her Číně uznává, že tyto odsouhlasené a zamýšlené a deklarované sankce jsou konečně po dlouhé době morálním postojem MOV. Sport je součástí dění a je mocným nástrojem. Nedovolit nic a ani starty ruských sportovců jako základ – naprosto nic proti nim jako lidem Jaromír Bosák nemá. Ale není jiné cesty. Je to postoj, který se nemělní, aby sankce cenu měla. A pozor, kdokoli bude věci měkčit a předhazovat mi uplatňování kolektivní viny, říká – je tu pádný dotaz – jak v kolektivní vině obstojí obhajoba bombardování objektu, v němž byly malé děti, které z podstaty svého věku vůbec za nic nemohou.

Jakákoli podpora a mělnění věcí, nevkusné rozbory, které čtenářsky gramotný vyhodnotí jako slizké manipulování ve prospěch hráčů druhé strany, nelze tolerovat. Jedině v hromadně vyjádřených bojkotech postojů vůči správcům sítí, admnistrací, je možné v neodbytných apelech zeštíhlit sílu a pozůstatky slov, která se léta bez povšimnutí a s berličkou demokracie podílela na situaci, kde právě jako v pasti jsme.

V závěru vyjádřím objektivitu a vyjádřím ji nesmírně ráda.

Děkuji Tomáši Vodvářkovi za prosotr Blogoséry, kde víme, že nic takového se tady díky jeho nastavení řešit nemusí.

Děkuji za Vaše občanské postoje a práci, kterou si země, kde se hraje právě nemálo i o nás, velice zaslouží.

Těším se, až si v opravdovém klidu vychutnám vaše články, teď bych právě a akutně napřímila své schopnosti jinam a múzy našich literárních talentů nechala oproti reálným snahám upozaděné. Válka je nad rámec očekávání bohužel velice rychlá.

Děkuji za Vaše čtení

Radka Kielbergerová

předchozí článek:

https://www.blogosfera.cz/wp-admin/post.php?post=9788&action=edit

Subscribe
Upozornit na
guest

8 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jiljí Záruba
1 rok před

Všiml jsem si, že zde v Blogosféře se smí autor jen chválit, přesto si dovoluju s vámi tak úplně nesouhlasit. Zablokovat weby, které šíří dezinformace a devastující propagandu, ano, tam se nelze bránit, oni vás mezi sebe nepustí, ale zakázat blogy na otevřené platformě? Nebylo by lepší s „hráči druhé strany“ bojovat týmiž zbraněmi, leč lepším střelivem? Nekontaminovaným dezinformacemi? Majitel platformy by určitě nebyl proti… 

Tomáš Vodvářka
Admin
1 rok před
Reply to  Jiljí Záruba

Pane Zárubo, ohrazuji se proti Vašemu tvrzení, že se na „Blogosféře smí autor jenom chválit“. Pokud byste se začetl do všech diskusí, existují zde i poměrně ostré spory, nicméně jsou vedeny v poněkud jiném duchu než na jiných servrech. navíc je zde zapovězen přístup osobám, které nedělají nic jiného, než urážejí a napadají autory. To, že se zde nevyskytuje podobný styl, je dáno i tím, že zde píší kvalitní lidé kvalitní články. Pokud Vám chybí onen kolot nadávek a stupidních výpadů, musíte jinam.

Jiljí Záruba
1 rok před

Pane Vodvářko, pokud jste můj text vyhodnotil jako „kolot nadávek a stupidních výpadů“, pak mě to mrzí a omlouvám se. Chtěl jsem jen autorce naznačit, že když nefunguje jedna metoda (požadování zákazu), mohla by být účinná jiná (vysvětlování, v čem jsou to dezinformace), nic víc. Jakou jinou zbraň by měl bloger mít než slovo. Když už je tedy donucen bojovat.  Následující je mimo téma, tak to klidně smázněte: Blogosféru sleduju od začátku, znám její historii, fandím jí, jsem téměř ve stejné bublině. Jsou tu zajímavé příspěvky i postřehy, jakož i názory. Když mám občas k něčemu výhrady, konkrétní ke konkrétnímu,… Číst vice »

Tomáš Vodvářka
Admin
1 rok před
Reply to  Jiljí Záruba

Nikoli, pane Zárubo. Váš příspěvek jsem samozřejmě nehodnotil jako ty, které se objevují na Novinkách atd. Jen jsem reagoval na větu, že se zde smí autor jen chválit, což samozřejmě není pravda. Jsem naopak velmi rád, že jste příznivce Blogosféry a klidně pište i nesouhlasné příspěvky,pokud budou k věci a nebudou urážet protistranu. Pak jsou vítané.
Přeji klidnou neděli.

Tomáš Vodvářka
Admin
1 rok před

Souhlasím s Tebou. A děkuji za Tvoje články, které šířím dále na FB.

Jara Rank
Jara Rank
1 rok před

Jsem rada, ze sem smim a jsem rada, ze jste zde Radko. Obcas nakouknu na iDnes a mam pocit, ze jsem trochu pomohla dostat silenou Boskovou z iDnes, psala jsem jim po kazdem jejim prispevku na Covid-19, vzdy mi slusne odpovedeli ze jsem stale prihlasena a mohu diskutovat, staci si koupit jejich premium, kaslu na rude clanky pana Vodicky a je to vetsinou prebrane od jinud a jejich preklady jsou ubohe. Mam ve svem kruhu pratel asi 8 ruznych narodnosti – je legrace, ze soused, ktery se narodiltady, rika vzdy „back home“ a mysli na Skotsko, kde mozna ani nebyl,… Číst vice »

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial