Ruská agrese: Přiznaný Zemanův omyl a Klausův šok

Po zahájení ruské agrese proti Ukrajině (24. 2. 2022) mě zajímalo, jaké vyjádření poskytnou veřejnosti dva prezidenti: současný Miloš Zeman a jeho předchůdce Václav Klaus. Důvod je zřejmý. Řečeno diplomaticky, oba dosud zaujímali nikoli protiruské postoje.

Miloš Zeman příjemně překvapil. Jeho odsouzení agrese je jasné, nedvojsmylné, kategorické. Zaslouží ocenění? Dle mého soudu: ano, ale.

Do onoho „ale“ patří moje poznámka, co všechno se muselo stát, aby se Miloš Zeman vyjádřil tak, jak se vyjádřil. Aby nevyvolával dojem, že „kope za Putina“ (podobně jako Jiří Ovčáček vyvolává obsahem příspěvků na Twitteru mluvčího Hradu dojem, že „kope za papeže“).

Žel, stát se muselo to, z čeho je většina světa zděšena. Teprve poté, co se Putin zachoval jako agresor a vyvolal v Evropě válku, Miloš Zeman pochopil, přiznal svůj omyl a Rusko tvrdě odsoudit.

Je jeho „prozření“ důvěryhodné? Toť otázka. Kdyby totiž nějaký novinář před 24. únorem kritizoval Miloše Zemana za jeho postoj spočívající v odmítnutí možnosti, že Rusko chystá vyvolat válku („Rusové nejsou blázni“ – čti: „Putin není blázen“) a tvrdil by, že Rusko naopak válku chystá, prezident by si ho s chutí „namazal na chleba“. Ostatně není to tak dávno, kdy v souvislosti s válkou proti Ukrajině hovořil Zeman o blamáži amerických tajných služeb (v rozhovoru pro MF DNES).

Dnes mluví jinak. Kdo byl tedy prozíravější? Fiktivní novinář v našem příkladu, nebo prezident, který české žurnalisty řadí mezi nejpitomější tvory na této planetě?

A když už byl zmíněn Ovčáček. Loni 20. dubna na Twitteru napsal: „Hlas pro opozici je hlas pro válku. Pamatujte si to, až půjdete k volbám.“ Tento post mluvčího českého prezidenta (!) nebyl dodnes smysluplně vysvětlen.

Také Václav Klaus vydal na stránkách svého Institutu 24. února aktuální stanovisko. Klíčové jsou první tři věty. Ačkoli VK a spol. v druhé větě říkají, že „napadení suverénní země je neakceptovatelné a je potřeba jej odsoudit“, ve větě úvodní a třetí čteme: „Radikální zvrat, který nastal dnes ráno, nás nejen překvapil, ale i šokoval. Očekávali jsme rozumné chování Ruska, bohužel k němu nedošlo.“

Obávám se, že kdo očekává „rozumné chování Ruska“ připomíná člověka přesvědčeného o tom, že lev je býložravec – a pak je navzdory tomu, co o lvech víme „překvapen a šokován“. Nehledě k tomu, že 24. února ráno nenastal „radikální zvrat“, nýbrž byl realizován další krok Putinova plánu agrese, jehož existenci ruský prezident naznačil v odpovědi jednomu německému novináři 15. ledna. Je s podivem, že analytici Institutu VK k takovému závěru nedošli.

Subscribe
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Matějovský
Matějovský
2 měsíců před

nejstrašnější je, že Klaus ani slovem nevyjevil soucit s Ukrajinou, jediný v čem se lítostivě rozplýval bylo to, že se mýlil.

Tomáš Vodvářka
Admin
2 měsíců před
Reply to  Matějovský

Vás to překvapuje? Jeho ego bylo poraněno, on se SPLETL….

Bohumil Michal
Bohumil Michal
2 měsíců před
Reply to  Matějovský

Však on Zeman, po 9 letech podpory Putina a strýčka Si, střílení novinářů (naštěstí jen nevymáchanou hubou) a učení se stabilizovat společnost po čínsku, není věrohodný ani trošku.
Spíš jen dostal strach z žaloby pro velezradu a snaží se zachránit gatě.

Tomáš Vodvářka
Admin
2 měsíců před

Kdyby nešlo o tak závažné události, člověk by cítil jisté zadostiučinění a měl by i pár ironických poznámek. Možná by to mělo být pro oba pány memento, aby byli příště raději zticha.

Jara Rank
Jara Rank
2 měsíců před

Diky pane Stejskale za druhy objektivni clanek zde. Kdysi jsem Vas otravovala na privatni email – uvedene na iDnes, kdyz jste horoval pro Trumpa. Nam zde v Kanade bylo jasno o koho jde, zvlaste kdyz jsme po dekady cetli o jeho eskapadach na Miss Universe, kde se choval jako troglodyte, vchazel do mistnosti, kde se divky“ svlekaly“ – ostatne najdete na Rolling-stone: Timeline of Trump’s creepiness while owning Miss Universe z 12.10.16.Nikdy jsem nechapala, co cesky lid na nem videl. Vetsina Kanadanu (krome anti-vaxers) je presvedcena, ze Trump je to posledni co by mohlo podporit demokracii, „never mind“ jestli libal… Číst vice »

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial