Východ Ukrajiny není Kosovo

Existují paralely mezi odštěpením Kosova od Svazové republiky Jugoslávie a separatismem na východě Ukrajiny?
 
Popravdě některé asi ano, ovšem nepokládám je za stěžejní. Ovšem i vyhlášení nezávislosti Kosova jsem nikterak halasně nevítal a vnímal přinejmenším jako rozporné. Mimo jiné třeba i proto, že ono někdy vzývávané právo na národní sebeurčení bylo u Albánců naplněno existenci Albánské republiky.
 

Od současné situace na Ukrajině však vnímám i mnohé rozdíly, jež pokládám za stěžejní.
Jednak od dob, kdy se začal prosazovat etnický koncept národa a od něj odvozeného národního sebeurčení, v Kosovu bylo a dodnes je (od Osmanské říše, přes Rakousko-Uhersko, Jugoslávii až po Srbskou republiku) dominantním albánské osídlení (stálých zhruba 80 %. Zatímco zvýšený podíl etnických Rusů na východě Ukrajiny byl až důsledkem ruské nadvlády, likvidace původních etnik a posilováním původně minoritního ruského, a to až v průběhu posledního století.
Jednak pak, nakolik je mi známo, separatistické hnutí v Kosovu nebylo vyvoláno vysíláním vojáků jiného státu, zatímco na Ukrajině ano.
Jednak mi není známo, že by územní celistvost Svazové republiky Jugoslávie, vzniklé po rozpadu SFRJ, byla smluvně garantována mezinárodním společenstvím, zatímco Ukrajiny ano, a to dokonce včetně smluvní garance Ruska.
 
Pokud tedy zůstaneme u historických paralel, pak mi ruská agrese a anexe některých území Ukrajiny (spíš než vyhlášení nezávislosti Kosova) víc připomíná německou agresi vůči Československu a anexi Sudet.

Subscribe
Upozornit na
guest
20 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Lubomír Stejskal
Lubomír Stejskal(@lubomirstejskal)
9 měsíců před

Tak jest.

jana melišová
jana melišová(@janamelisova)
9 měsíců před

Ja sa obávam ako toto všetko ovplyvní sk, ako dopadnú nadchádzajúce voľby, silnejú tu rôzne nepríjemné strany a hnutia.

Tomáš Vodvářka
Admin
9 měsíců před

Nepíšeš často články o politice. Souhlasím s Tebou, že Kosovo opravdu není Ukrajina. A také souhlas, že vyhlášené sankce jsou legrační. Rusko to ustojí, on jim Vovka vysvětlí, že je to špinavá hra vrahů z Vólstrýtu. Pokud to má mít smysl, tak jedině absolutní blokáda všeho. Nasrat těch pár boháčů okolo Putina, kterým to zlikviduje kšefty. To jediné zabere.

Filip Vracovský
Filip Vracovský(@filipvracovsky)
9 měsíců před

Díky za mě to má s tímhle rokem také spousty paralel… hlavně zneužívání národnostních menšin ke svým cílům…

Radka Kielbergerová
Radka Kielbergerová(@radomirakielbergerova)
9 měsíců před

myslím, že je to víceméně pravda, tohle Ti nemůžu tak plně strhat:)) a on i Biden v své poctivosti věděl, proč do své řeči vkormidlovat prohlášení, že si je vědom, že se sankce dotknou i obyvatel Ameriky…

Jan Šik
Jan Šik(@jansik)
9 měsíců před

Mám to úplně stejně. Díval jsem se ráno na projev Putina a po třech minutách mě napadl hned rok 1938. Stejná rétorika, stejné postupy, stejné lži, stejné obsazení sousední země kousek po kousku. Jeden velký rozdíl tu ale je. Líbí se mi, že Evropa vystupuje jednotně a rozhodně, což tehdy nebylo. V tom je velký příslib a naděje, nejen ve věci této agrese, do budoucna. Hezký den Vladimíre přeji

Filip Vracovský
Filip Vracovský(@filipvracovsky)
9 měsíců před

ámen…

Filip Vracovský
Filip Vracovský(@filipvracovsky)
9 měsíců před

jediné bych přeci jen dodal…. ta Evropu se věcech co se nám nelíbí dá (a pevně tomu věřím) změnit. Despocie Putinů, Lukašenků apod… nikoli.

Radomira Kielbergerova
Radomira Kielbergerova(@radomirakielbergerova)
9 měsíců před

:)) Ponechám pohled na levicový “ levicový“ Západ, já to mám jinak…s výhradami, jen k němu dodám…I kdyby, je tu jeden rozdíl. Západ nemá genetickou a pod kůží zažranou výbavu stalinských manýr, na něž se v jemnějších variantách nostalgicky snaží navázat onen slavný národ osvoboditelů. Co je blbé…a měkké…sankce. Opravdu nic moc. Měly být mnohem tvrdší. Západ vyměkl. Bohužel.

Radomira Kielbergerova
Radomira Kielbergerova(@radomirakielbergerova)
9 měsíců před

Na 24 mluvil zklamaný Votápek…uplně zklamaný, jak potřetí prohráváme šanci. Vyhostit podnikatele …5000 ne 300…zakàzat dopravní lety celá Evropa. Veškerý bojkot kulrtuře i sportu, mnohem víc do toho zatáhnout banky, odstřihnout je…tak, aby nakonec Putin čelil ruským oligarchúm…ale protože se o té měkkosti šušká …nakonec přicházejí zprávy žd to jsou sankce prvotní a zdaleka ne všechny. Uvidíme.:);)

Radomira Kielbergerova
Radomira Kielbergerova(@radomirakielbergerova)
9 měsíců před

Ať promluví kdykoli, je v obraze a pojmenuje věci super odpodlahy přesně👍

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial