Slovo ke kauze Vlasty Parkanové

Můžete žít v demokratickém režimu, ve svobodném a právním státě. Přesto vám orgány takového státu dokážou udělat ze života peklo. Důkaz: kauza Vlasty Parkanové.

Jako prostý pozorovatel politické scény jsem měl vždy problém s kriminalizací politických rozhodnutí. Bez ohledu na to, kdo byl od roku 1990 u moci. Platilo to i o nákupu letadel CASA. Obvinění exministryně Vlasty Parkanové a jejího podřízeného Jiřího Staňka mě jako občana šokovalo. Neměl jsem samozřejmě jiné než veřejné přístupné informace, nemohl jsem nahlédnout do spisu – přesto mi vnitřní maják signalizoval, že něco není v pořádku. Ne pokud jde o transakci jako takovou, ale v počínání (některých) orgánů činných v trestním řízení.

To se nyní v plném rozsahu potvrdilo.

Konec dobrý, všechno dobré? V žádném případě. Každý z nás byl obdarován životem – pouze jedním na této Zemi. Nežijeme stovky let jako osobnosti na úsvitu biblických dějin, kdy deset let trápení, stresu a obav z budoucnosti (způsobených orgány ve službách režimu) mělo docela jiný vliv na kvalitu života, než je tomu v současnosti s ohledem na to, že ženy se v ČR dožívají v průměru něco přes 82 let. Totéž s poněkud jinou průměrnou délkou života se týká mužů.

Stát, přesněji některé jeho složky – policie a státní zastupitelství –, zasáhl Vlastě Parkanové a Jiřímu Staňkovi drsným způsobem do života. Jak výstižně konstatoval Parkanové advokát Tomáš Sokol: „Ta smutná zpráva je, že jí to zničilo podstatnou část života, a to už jí nikdo nenahradí.“ (Echo24/4. 11. 2021)

Je zřejmé, že takto celá záležitost nemůže, nesmí skončit. Nelze říci: Kauza skončila osvobozujícím verdiktem, zapomeňte. Vlasta Parkanová a Jiří Staněk dostali od státu cejch potenciálních zločinců, ačkoli jimi nejsou a nikdy nebyli.

Co tedy?

Server iDNES napsal 13. ledna: „Parkanová se v kauze nákupu armádních letounů CASA bude domáhat odškodného a omluvy.“ A Tomáš Sokol dodává: „Za sebe ale říkám, aby v tomto směru byla hodně přísná.“ A vysvětlil proč: „Život se nedá vrátit. Tehdy byla brána v podstatě jako zločinec. Pro slušného člověka, kdy si na něj lidé ukazují jako na zločince, je to nesmírně kruté.“

Omluva a tučné odškodnění – to je, oč tu běží. Vím, podílet se na něm budeme všichni, ale v tomto případě těch peněz nelituji.

Kromě jiného proto, že mám ve svém nejbližším okolí člověka, který byl v 90. letech nesmyslně obviněn z přijetí úplatku (z ruky do ruky); nesmyslně proto, že v inkriminované době se nacházel na dovolené mimo ČR. Ta osoba byla na hodinu vyhozena z úřadu, v němž pracovala. Následný soud vyhrála, ovšem i když byla v právu, než byla očištěna, zažívala psychická muka. Kdo to nezažil, obtížně si dovede představit, jak se taková situace na duši člověka podepíše. Ne každý si v něčem takovém libuje – a to ten příběh netrval deset let. V kauze Parkanové počítám jejích deset let od oficiální žádosti policie, aby ji Poslanecká sněmovna vydala k trestnímu stíhání (2012) do letošního ledna, kdy Nejvyšší státní zastupitelství oznámilo, že nepodá dovolání, čímž se to celé definitivně uzavřelo.

Třebaže případ skončil verdiktem „nevinní“, počínání policie a obžaloby způsobilo, že ČR jako právní stát ztratila v mých očích další část svého kreditu. Obávám se, že nejsem sám.

Subscribe
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Ivan Marek
Ivan Marek
4 měsíců před

Naprostý souhlas (i se všemi příspěvky). Je jedna rádoby-kauza, která se táhne už po tři volební období .Žije svým vlastním životem, určitě na ni amnestie platit nebude ani za dalších padesát let? Ta už ale je každému soudně uvažujícímu člověku jen pro smích.
Nyní byla bombasticky vytažená na světlo opět. Mám ale dojem, že má spíš zastínit přešlapy a jednání jednoho spolku, který má za svou krátkou dobu působení v parlamentu přešlapů a podpásovek na svých voličích až až.
Pěkný večer a dobrou noc všem.

Tomáš Flaška
Tomáš Flaška(@tomasflaska)
4 měsíců před
Reply to  Ivan Marek

Já si taky myslím, že to tahání pana Svobody (ODS) před soud už asi 10 let v kauze Opencard je ostuda. Obzvláště vzhledem k tomu, že ostatní účastníci této kauzy byli již pravomocně osvobozeni.

Tomáš Flaška
Tomáš Flaška(@tomasflaska)
4 měsíců před

Teď se naskýtá otázka, jestli prezident Klaus neměl svého času pravdu když vyhlásil amnestii u případů táhnoucích se více jak 5(?) let. I tento případ by to vyřešilo mnohem dříve a méně bolestně.

Jilji Záruba
4 měsíců před

Stojí to za zamyšlení, máte pravdu. Lidi by chtěli mít moc, rozhodovat o druhých, jenže nést odpovědnost za ta rozhodnutí, to už se jim nelíbí.

Tomáš Vodvářka
Admin
4 měsíců před

Je to šílené. Společnost to nezajímá, délka řízení je neúměrná. Vypovídá to o kvalitě státních zástupců. Zničený život a pověst nemůže nahradit žádná částka. Ještě že nemáme trest smrti…..

Jan Šik
Jan Šik(@jansik)
4 měsíců před

Podobných případů je víc. Omyly justice nebo policie se dají pochopit. Stávají se všude na světě. Co se pochopit nedá je neuvěřitelná délka některých řízení. Jde o tu nejistotu a podezření okolí, atd , to ničí životy. Nedivím se, že tolika schopným lidem se nechce do politiky…Hezký večer

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial