Tak jak je to s těmi dětmi, pane Juchelko?

Zlaté časy, kdy se člověk bavil, medúza  obstarávala hity a Aleš Juchelka nepotřeboval salašit v politice za všechna možná uskupení. Včera 168 poskytla pohled do snížení financování pěstounů a pan Juchelka zářil názorem

Pěstouni typu dědeček babička se musejí ze zákona o své vnuky postarat, je tam povinnost, proto se příspěvek snížil – a dá se přece žádat jinde.

Tak nějak, se včera uprostřed reportáže pořadu 168 o snížení příspěvků pěstounů typu příbuzných vyjadřuje evidentně poslanecky spokojený Aleš Juchelka. Poslanec za ANO, jinak v nějaké funkci za TOP 09, otec a spořádaný člen, který má k rozjuchanosti moderátorovy daleko, nabral nám vážnost a spravedlivou povahu politika. Lidé – nechtějte od státu nic, splňte svoji občanskou a ze zákona danou povinnost.

Nebudu tu přesná, kolik odborníků jen zakroutilo hlavou, kde je jaká uzákoněná vyživovací povinnost babiček, a nadto, kolik peněz tím, že se dětí bez rodičovské péče tito ujmou – státu ušetří.

Do financování věci zcela nevidím. Je možné, že vše je k polemice, nebráním se – reportáž však  ukazuje domácnosti a lidi v nich, kteří v důchodu „nějak“ žijí, „nějak“ to vždycky všechno udělají, „nějak“ se rádi láskyplně omezí… vskutku žádné velké bohatství v těch domácnostech nevidíte, vidíte jen obyčejné lidi, kteří se rozhodli plnit lidskou povinnost. Celkem pochopitelně dosud pobírali jistou podporu, kdy dítě nemá tátu ani mámu, a tedy žádný úžasný level dvou platů, jen babiččin důchod … a příspěvek, který se motá kolem pěti šesti tisíc.

Dnes pan Juchelka, který svou politickou kariéru posiluje i články v politické aréně Blog iDnes, uveřejnil článek, kde se vymezuje proti jisté politice nemít děti, neb se dle některých stávají ekologickou přítěží.

Panu Juchelkovi lze dát v mnohém za pravdu. O to nic…Sami víme, že děti jsou zlatým pokladem, naším pokračováním a i jistou nadějí – nepochybně i silou pro stát, která na bedrech v budoucnu nese ekonomický kříž – to vše nutnost pragmatická. Těžko státu, kde se rodí málo dětí, ve výhledech budoucích.

Nevím ale, jestli po vstupu pana Juchelky na kameru, kdy si divák neví co myslet, je šikovné vymezovat se hned ráno o dětech stylem jako v kostelních prostorách. Protože pěstouni se určitě nejen v očích diváků, ale v očích sociálních pracovnic v pořadu 168 po slovech pana Juchelky jeví jako ti, co je to tak trochu jejich věc a děti jejich… no holt máte problém, co my s tím…? pomozte si…

Zapátrám v archivu ČT, pustím si Medúzu a popřemýšlím o hrdinovi, který od bezprostřednosti mládí došel k tomu, jak se z medúzy stát brilantním ukázkovým úhořem… s darem slova, to z medúzy zůstalo.

Ne, nebyl to včera hezký pohled, nebyl…

psáno pro iDnes blog a pro Blogosféru – Sdílený virtuální prostor

Subscribe
Upozornit na
guest
22 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hana
Hana
5 měsíců před

Hezky jste to napsala, paní Radko. Naštěstí jsem to neviděla. Když slyším takové slátaniny, to se mi pak vždycky hodně zvedne tlak.

Alice
Alice
5 měsíců před

Krásné rádoby intelektuální hodnocení problematiky, kdy autorka pro jistotu nezapomněla vložit: „Problematice úplně nerozumím, ale hodlám ji hodnotit zcela svrchovaně a tak aby bylo jasno, že můj názor je ten správný. Ale problematice nerozumím.“ Prosím uvědomme si, že ty babičky a dědečkové nejsou ti z pohádky, kteří celý život pracovali, milovali svou rodinu a pak jim osud přihrál vnoučata o které se musí dělit o svůj skromný důchod. Ony ty vnoučata jsou totiž od jejich dětí, které dané babičky a dědečkové vychovali a výsledek jejich výchovy je ten, že se teď musí starat o své vnoučata. A za to ještě… Číst vice »

Alice
Alice
5 měsíců před

Typická povrchní pisálice, kdy se snažíte působit na city, ale fakta si ohýbáte jak se Vám líbí a ty fakta, která byla zmíněna a nehodí se ignorujete.
Polemizovat s Vámi mohu jakkoliv a vždy narazím akorát na Vámi odmítané fakta či jejich pokroucení. Přesto mi zkuste odpovědět na jednu věc: V čem je lepší důchodce starající se o vnoučata než matka samoživitelka? Proč prarodiče mohou dostat příspěvek na pěstounskou péči a do dnešní doby tak vysokou, že nemuseli pracovat a matky (samoživitelky či úplná rodina) mají dostat zanedbatelných pár stovek slevy na dani?

Matějovský
Matějovský
5 měsíců před
Reply to  Alice

Už jen z chaosu vašich otázek je dost nemožné, aby vám Radomíra odpověděla. V první ze svých rozhořčených otázek jmenujete důchodce starajícího se o vnoučata a vzápětí ty samé pěstouny nařknete, že nemusejí pracovat.. no to jaksi nemusí, když jsou v důchodu, že? Zároven se ve vaší otázce „proč“ neobjevil ten hlavní důvod a to jsou obyčejné lidské síly.. je jasné, že vše zvládáte i jako samoživitelka lépe když je vám třicet než jako prarodič pěstoun, když je vám šedesát a začínáte trpět obyčejnými neduhy vyplývající z věku. Proto mi vaše argumenty připadají takové zadubcované.

Alice
Alice
5 měsíců před
Reply to  Matějovský

Takže pro Vás je cena za starání se o dítě v pozdějším věku 15 000kč. Protože toto dostává jako pěstounský příspěvek jeden prarodič za jedno dítě. V případě, že se stará o dvě děti tak dostává od státu 30 000kč a to jsou peníze pouze na živobytí pro dítě. Prosím zkuste říct někdy nějaké matce, která se stará sama o děti, že je naprosto v pořádku že ona nedostává měsíčně 30 000kč od státu na výchovu dětí a někteří ano.

Matějovský
Matějovský
5 měsíců před
Reply to  Alice

Samozřejmě, že mi to přijde v pořádku, protože je to stále levnější než kdyby stát dětem platil ústavní výchovu a to je pouze ekonomický aspekt. Samoživitelky, ač je to řehole jako blázen, mají více možností.. vymáhat alimenty po otci, změnit zaměstnání, znovu si najít partnera. Mají zkrátka volbu, kterou prarodiče nemají. Ani neměli volbu zda „mít“ v tomhle věku opět děti, že?

Alice
Alice
5 měsíců před
Reply to  Matějovský

Vidím, že vidíte akorát tak metr před sebe a dále ne. Matka samoživitelka, se dvěma dětmi má více problémů než si dokážete představit. Kdo ji ubytuje? Málokdo upřednostní bezdětný pár, singl člověka před matkou s dvěma dětmi. Kdo ji zaměstná? Dvě děti znamená spousty paragrafů a to zaměstnavatelé nemají rádi. Kde si najde nového partnera? Když neustále musí běhat mezi prací (kolikrát dvě, jelikož nedostává od státu 30 000kč měsíčně jen tak) a dětmi. To co jste napsal je jako by jste samoživitelkám plivnul do tváře.

Matějovský
Matějovský
5 měsíců před
Reply to  Alice

Na nikoho neplivu, milostivá, to jste si vydedukovala hoooodně špatně. Pokud jste si všimla diskuze je o prarodičích pěstounech, nikoli a samoživitelkách. Nikde, naprosto nikde netvrdím, že to mají samoživitelky lehké. To vy tu nesmyslně srovnáváte dva aspekty, které spolu souvisí opravdu jen okrajově. Nemůžete argumentovat při problému problémem jiným. To dělají jen blbci.

Alice
Alice
5 měsíců před
Reply to  Matějovský

Pan Matějovský na otázku zda je v pořádku, že prarodiče pěstouni dostávají příspěvek a např. matky samoživitelky nikoli: „Samozřejmě, že mi to přijde v pořádku…“

Matějovský
Matějovský
5 měsíců před
Reply to  Alice

opět ty samoživitelky, já nevím, zda už netrpíte syndromem neschopnosti myšlenku opustit. Tak tedy znovu, problémem tady, který každý pochopil až na zanedbatelné výjimky, je odebrání příspěvku státu pěstounům prarodičům. Problém matek samoživitelek je naprosto odlišný aspekt.

Alice
Alice
5 měsíců před
Reply to  Matějovský

Zase lžete pane Matějovský, žádné příspěvky pěstounům prarodičům odebrány nebyly. Na příspěvek státu mají nárok stejně jako měli v minulosti. Nově se mění výpočet dané dávky.

Matějovský
Matějovský
5 měsíců před
Reply to  Alice

opatrně s tím osočováním ze lži navíc zdůrazněné, že opakovaně. Co si to vůbec dovolujete? Skutečně nebudu marnit čas demagogem vlastního zadubcovaného myšlení, madam. Jste hloupá až to stříká až k nám na náves.

Tomáš Vodvářka
Admin
5 měsíců před

Pana Juchelku jsem zaregistroval na blogu idnes, kdy psal cosi o „nenávisti“ jako stmelujícím leitmotivu současné vlády, která je dle něj zaměřena na Andreje Babiše. Napsal jsem mu v diskusi, že pan Babiš dělí lidi na kategorii „slouha“ a nepřítel. Pan Juchelka nepochybně patří do první skupiny, nejspíše dobře ví, co je jeho pán zač a přesto mu to nevadí. Z tohoto pohledu jsou jakékoli jeho názory nutně kontaminovány virem ANO a tudíž mne vůbec nezajímají. Jestli ovšem souhlasí s tím, aby prarodiče, starající se o svá vnoučata z nutnosti absence rodičovcké péče, měli snížen příspěvek na péči, je to… Číst vice »

Matějovský
Matějovský
5 měsíců před

Dobrý den, taky jsem nad tím včera kroutil hlavou. Na obrazovce se objevila prasečí hlava a s ironickým úšklebkem babičkám-pěstounkám sdělila, že si mají zažádat o mimořádnou jednorázovou!! dávku v hmotné nouzi. Mnoho babiček pěstounek tedy teď bude třít bídu s nouzí a jsem zvědavý na důsledky. Vloží se do toho OSPOD a bude tyto děti zase odebírat, protože nebudou žít v důstojných podmínkách? Budou děti umisťovat do ústavní péče, nebo hledat nové nerodinné pěstouny, kterým stát ještě platí? Neměl takhle náhodou systém pěstounů šetřit výdaje státu na ústavní výchově, neměl takhle náhodou systém pěstouna prarodiče ulehčit nešťastným dětem, které… Číst vice »

Filip Vracovský
Filip Vracovský(@filipvracovsky)
5 měsíců před

Zdravím Radko, pojala jste to trefně…..

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial