Naposledy

Kdo má nadstandardní vztah k fenoménu zakódovanému do oněch sedmi magických písmen (rozhlas), sotva si mohl nechat ujít ten historický okamžik. Konec vysílání Českého rozhlasu v pásmu středních a dlouhých vln.

Jistou komplikaci představovalo načasování. Vysílání na pěti frekvencích středních vln přenášených osmi vysílači a jednom dlouhovlnném kmitočtu mělo být ukončeno (a také bylo) v poslední sekundě silvestrovské dne, tedy 31. 12. Nechtěl jsem si ten čas usurpovat pro sebe; bylo nutné zvolit kompromis.

Jediným schůdným řešením pro mě byl přenosný minipřijímač a v uchu pouze jedno sluchátko. Jeho prostřednictvím sledovat poslední minuty českého veřejnoprávního vysílání na MW/LW, jakož i historický okamžik vypnutí mnou sledovaného vysílače (954 kHz), zatímco druhým uchem sledovat dění v rodině zahrnující novoroční přání a přípitek.

Můžete namítnou, že bylo možné konec vysílání ČRo na MW/LW nahrát na magnetofon a později si vše pustit. To jistě ano, ale tím by se člověk připravil o to nejcennější: možnost být živě u toho (jako posluchač). A to je zážitek, který se počítá.

Píšu o tomto řešení proto, že jsem ho použil. Protože jsem se během večerního Silvestra často pohyboval po bytě (měli jsme na hlídání 3letou vnučku, což obnášelo časté kontroly v ložnici, zejména v době, kdy zvuková stopa kolem našeho domu připomínala nejděsivější okamžiky bitvy u Verdunu), potřeboval jsem přijímač co nejmenší, aby se vešel do kapsy u mikiny.

Vzpomněl jsem si, že jeden takový v nočním stolku mám. Spojen je s neobvyklou historií.

V roce 2000 jsem začal externě spolupracovat s regionálním vysílání Českého rozhlasu. O něco později nastoupil do české redakce BBC Václav Moravec, dnešní špičkový moderátor České televize. BBC tehdy pořádala zájezdní informační prezentaci s cílem propagovat své české pořady vysílané na velmi krátkých vlnách. V našem městě byl tváří této prezentace Václav Moravec.

Ještě s jedním kolegou, stálým redaktorem veřejnoprávního rozhlasu, jsme Václava Moravce v mobilním stánku navštívili, věnovali mu malý dárek a na oplátku dostali minirádio s AM/FM rozsahem (obr. 1). To jsem nyní „oprášil“, vyměnil baterie a sledoval poslední hodinu vysílání Českého rozhlasu na kmitočtu 954 kHz.

… obr. 1/Foto: Autor článku.

V éteru běžel Noční proud, ve studiu dva špičkoví moderátoři hudebních pořadů – Martin Hrdinka a Miloš Skalka. Závěrečné minuty patřily stylově hitu The Final Countdown kapely Europe.

Ve 23:59:59 nastal definitivní konec. Vysílače na středních vlnách a Topolná na dlouhé vlně se odmlčely.

Rozhlasové vysílání za první republiky na dlouhé vlně v roce 1923 začalo, střední vlny se připojily později, nicméně všechno má svůj začátek, ale také konec.

To náhlé ticho uprostřed nejhlučnější půlnoční kulisy roku působilo zvláštně. Zejména u vědomí toho, že je to napořád. Nezapomenutelný okamžik. Střední a dlouhé vlny jistě sehrály ve své době nezastupitelnou roli v oblasti elektronického šíření informací, jak se ale ukázalo, nejsou nenahraditelné. Technický pokrok je odsunul na periferii zájmu. Zůstanou vzpomínky na něco, co bylo více či méně nedílnou součástí našich životů.

A karavana kráčí dál …

Subscribe
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jan Šik
Jan Šik(@jansik)
5 měsíců před

Hezké..Je hodně věcí, které okolo nás mizí a ani si jich nevšimneme…Krásný den

Jana Melišová
Jana Melišová(@janamelisova)
5 měsíců před

Ďakujem za pripomenutie a za pekný článok. Prajem pekný večer.

Ivan Marek
Ivan Marek
5 měsíců před

Drahná léta jsem měl na kuchyňské lince na radiopřijímači nastavenou „dlouhou vlnu“. Včera navždy ztichla, stejně tak jako stanice na středních vlnách. Na těch se dají nyní chytit jen nějaké stanice z Balkánu. Holt, budu se muset zmodernizovat, ale ta nedokonalost zvuku mi bude dlouho chybět: . . . .Dodatečně ***PF 2022***

Bohumil Michal
Bohumil Michal
5 měsíců před

Hezká vzpomínka, asi si toho moc lidí ani nevšimne. Stejně jako konce telegramů (poslední jsem poslal před více než 26 lety, když se nám narodila druhá dvojčata), konce dial-up připojení k internetu (ta úleva, ADSL měla naše ústředna hned mezi prvními), konce telefonních budek (T-mobile, když byl ještě Paegas, měl reklamní slogan „Přenechte budky ptákům!“). Takové věci končí, když už se stávají zbytečnými. Mimo FM jsem poslouchal naposled Hlas Ameriky, to ovšem byly KV. Svobodná Evropa u nás naladit nešla, protože necelý kilometr od domu jsme měli „státní odrušovací stanici“ – naprosto bez šance až někdy do konce 80. let,… Číst vice »

pamatuj.png
Tomáš Vodvářka
Admin
5 měsíců před

Dík za přiblížení historického okamžiku. Pro technika to musí být hodně významné, nicméně se obávám, že nás laiky jde o věc, kterou bychom vůbec nepostřehli.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial