pf22raKia

Mít rád

Mít rád. Jednoduše, aby právě tohle mělo své pevné místo. Aby to bylo vidět, nebo dejme tomu z nás bylo cítit. Jako z toho průvodčího, co vyhlíží jako člen rockové kapely sedmdesátek, nebo přímo jako Rod Stewart…

 

 

Byl svátek Vlasty. Cesta k hrobům a cesta od hrobů, zkontrolovat i třeba Věru Bílou, jestli si hlasem nevyboulila svůj náhrobek, jestli i tady je svět v pořádku.

Těsné předvánočí a spěch. Průvodčí písknul a okamžik se tetelil tichem v očekávání rozjezdu těžkých kol. V tu chvíli se z podchodu na perón vřítila starší paní obtěžkaná taškami a vrhla se na nejbližší dveře nejbližšího vagonu. Pohyb vlaku jedné vteřiny se ve vteřině skřípavě a s hlomozem zastavil. Byl slyšet řev průvodčího, pár vět, kdy si uvědomíte pravou autoritu, pak zlověstné prásknutí dveřmi. Rázný krok a rázné otevření dveří prostoru našeho vagonu, už za opětovného rozjezdu vlaku.

,,Dobrý dén… zdravím, kontrola jízdenek,“ povídá průvodčí s blond střapatými vlasy Roda Stewarta v pětasedmdesátým, náušnicí, a – na to, čím právě prošel – s odzbrojujícím až nakažlivým úsměvem na tváři. Cvak…pohled jeho očí do mých očí, mrknutí a otočka naproti chodbičky dál dopředu k zvláštní romské dvourodině.

,,Dobrý dén, tak co? Na vejlet? Co to tam mydlíte za hru, kluci?“ povídá dvěma notně zabláceným  týnejdžrům, co honí prsty něco po dotykáči, zatímco vyčkává na čtyři papírky. Kluci se usmívají, maminky vytahují ty všechny jízdenky a něčemu se nad mobilem té jedné spiklenecky hihňají.

,,Neslyšim,“ nakloní se průvodčí a kluci s nudlemi u nosu něco směrem k němu vykřikují.

,,Tak to jste napnutý, co donese Ježíšek, co?“ Zkroucená těla dvou hochů vydají nějaké prohlášení a průvodčí na to žertovně nadhodí cosi o tom, že snad škola ok a že jim to splnění přeje.

Pak se sebere a s řehotem po nějaké závěrečné poznámce toho jednoho jde dál…Dobrý dén a cvak a nový kus žertu zas tam a támhle. „Nojo…paní holt spěchá… co na tohle říct…radši nic, maucta a zejtra fajn ježíškový den…“

To je celé. Nic víc. Jen tenhle výjev. Jen si u něj uvědomíte, že tenhle člověk má svou práci prostě rád. A že dokáže věci blbé na ty další nepřenášet. Je to zdánlivě drobnost a taky to rozhodně neznamená, že ten, kdo by nadával ještě dvě hodiny jako špaček, svou práci rád nemá.

Ale uvědomíte si na téhle situaci, co to znamená fakt nemít mindrák.

Jestli je něco markantním prvkem společnosti či nás lidí s jistou strastiplnější životní cestou nevloženou do kolébky milionářů, je to systém navrácenek těm ještě pod námi. Nejčastějším jevem nespokojensti je kopnout do toho, do koho se kopnout může. S vervou. Je to taky systém některých osob lačných po politické moci. Ohrnování nosu nuzných nad ještě nuznějšími je stavebním kamenem předpokladu politického úspěchu: Slibuji, že vás definitivně oddělím od nějaké podřadnější skupiny, protože si tohle, milí moji, zasloužíte. Nechám vás vyrůst, slyším váš hlas. Já ano!

Mám odjakživa ráda hlavně chlapy…nebo vůbec lidi, kteří mají rádi svou práci. Nenadávají věčně, nestěžují si, nesrovnávají…nepoddávají se křivdám. Co jsou profesionálové, a neznamená to ale, že se musejí brát v své profesi extra smrtelně vážně. A přála bych vůbec všem mít něco ve svém životě natolik v lásce, aby nevznikalo ovzduší, kdy to něco, co nám přelítne přes nos, nějací druzí za nějaké druhé odnášejí; Romové, cizinci, bezdomovci, přistěhovalci, prodavačky a lidi za přepážkami pošt, přetažené kuchařky v jídelnách, průvodčí, co opravdu nemohou za omezení provozu na kolejích, pracovnice bank a úřadů, pracovníci prvního kontaktu elektráren a plynáren, když je někdo vykutálený a pošle osmdesátileté ke dnu, kdy se semtam tak rádi stavíme do rolí, že jsou tu mezi námi jistí, kdo za vše naše óbrnespokojené a nezvládnuté můžou.

Ta paní by zasloužila. A z toho průvodčího je třeba si vzít příklad. Fajn chlap, řeknu vám.

Hodně štěstí a zdraví a hodně toho, co máme kdo rád. A v tomhle štěstí se rochnit a nepřenášet nenálady, když není důvodu. Svět bude víc fajn:)

PF 2022

Vyrovnávat stav věcí a nelitovat se. Hodně síly a štěstí do nového roku 2022

Všem mým milým čtenářům a diskutujícím, všem čtenářům a aktivním spolutvůrcům Blogosféry, jakož těm, kteří Blogosféru technicky zabezpečují a spravují, přeji hodně zdraví a lásky a také pohodu, které není nikdy dost:)

Vaše Radka K.

Subscribe
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jana Melišová
Jana Melišová(@janamelisova)
5 měsíců před

Krásne prianie. Ďakujem. Podobne. Posielam veľa pozdravov zo Slovenska.

Filip Vracovský
Filip Vracovský(@filipvracovsky)
5 měsíců před

Radko fajnové vykročení do roku 2022 i dny další…. Mít rád co člověk dělá je super 🙂

Soňa Bulbeck
Soňa Bulbeck(@sonabulbeck)
5 měsíců před

Mala som čas až včul…moc krásné…ďakujem a nech sa všetko splní aj vám…PF 2022…

Tomáš Vodvářka
Admin
5 měsíců před

Hezké přání, Radko, Děkuji a přeji dobrý rok.

Brigita
Brigita(@brigitatothova)
5 měsíců před

Radko děkuji za krásné přání. Mějte se fajn a buďte zdravá… A taky zamilovaná 😊těším se na další setkání v příštím roce

Jan Šik
Jan Šik(@jansik)
5 měsíců před

Všechno nejlepší, Radko, do roku 2022, hlavně hodně zdraví a lásky a pohody. Bude to dobrý rok!!!

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial