Středovlnné ohlédnutí

Děkuji všem, kdo na internetu připomněli přelomový okamžik, který nás čeká v poslední minutě roku 2021. Český rozhlas ukončí vysílání na středních vlnách a také na své jediné frekvenci v pásmu dlouhých vln. Zde na Blogosféře to byl Tomáš Flaška. Jeho článek na dané téma jsem přečetl jedním dechem. Protože rozhlas, to byl jeden z velkých kamenů mozaiky mého života.

V mládí, od začátku 70. let, jsem se dvě dekády věnoval aktivnímu rozhlasovému poslechu – tzv. DXingu, dálkovému příjmu. Aktivnímu znamená, že jsem stanicím zasílal poslechové reporty o kvalitě jejich signálu, zatímco stanice mi odpovídaly QSL lístky potvrzujícími, že jsem jejich vysílání zachytil. Této činnosti jsem se věnoval do roku 1992; následovalo mé angažmá na „opačné straně“: po vzniku soukromých stanic jsem spolupracoval s jednou z nich až do roku 2000, posléze až do covidového roku 2020 s regionální redakcí veřejnoprávního rozhlasu. Od reproduktoru jsem se přesunul před mikrofon.

Ačkoli těžiště mého posluchačského zájmu se nacházelo v pásmech krátkých vln, na nichž je možné zachytit doslova celý svět, neznamená to, že bych jako jiní nelovil také na středních vlnách. Zde jsem se zajímal především o české a slovenské programy zahraničních stanic vysílajících pro posluchače v Československu. Registroval jsem všechny, pravidelně jsem poslouchal ale jen ty západní.

Tomáš Flaška připomněl populární Radio Luxembourg. Poslouchali jsme ho asi všichni. Do mysli se mi vrací pořad vysílaný po sedmé hodině večerní. Pro zájemce o dopisování v něm byly uváděny (moderátorem spelované) adresy posluchačů či posluchaček z různých zemí Evropy. Jednou jsem zachytil kontakt na dívku z Dobříše, napsal jí – a ono to fungovalo. (Lidé takto si dopisující mají v angličtině označení pen pals.) Méně je známo, že „Laxík“ vysílal ve své době také česky. Byl to čtvrthodinový náboženský program „Poznejte pravdu a pravda vás osvobodí“. Jak je to dávno!

Nebyla to jediná duchovní relace v tomto pásmu. Katoličtí věřící si jistě oživí v paměti vysílání Vatikánského rozhlasu, lidé protestantských vyznání zase pořady stanice Trans World Radio z Monte Carla (Zde nemohu nevzpomenout na páteční předpůlnoční Euroclub s těmi nejlepšími českými křesťanskými songy.) Což neznamená, že by katolíci neposlouchali TWR a nekatolíci Vatikán.

Všichni společně pak západní stanice, především Svobodnou Evropu (na střední vlně u nás na západě Čech extrémně rušenou), BBC, Hlas Ameriky a Deutschlandunk. Aby byl seznam kompletní, musím uvést ještě vysílání z Moskvy a Tirany – to druhé jmenované se vyznačovalo mimořádně špatnou češtinou (pokud jde o přízvuk hlasatelů) a vyznívalo spíše komicky.

Pro lepší přehled a oživení paměti jsem připravil následující základní údaje, z nichž mimo jiné vyplývá, že Radio Luxembourg mělo k dispozici suverénně nejsilnější vysílač, o němž v té době platilo, že je nejvýkonnějším středovlnným zařízením na světě provozovaným komerční stanicí.

PŘEHLED ZAHRANIČNÍCH STANIC VYSÍLAJÍCÍCH NA STŘEDNÍCH VLNÁCH PŘED LISTOPADEM 1989 ČESKY/SLOVENSKY (frekvence seřazeny sestupně)

Deutschlandfunk … 1539 kHz/195 m … vysílač Mainflingen, Hesenko … výkon 700 kW/v noci 350 kW

Vatikánský rozhlas … 1530 kHz/196 m … vysílač Santa Maria di Galeria, extrateritoriální území Vatikánu v Itálii, sz od Říma … výkon 150/450 kW

Trans World Radio, Monte Carlo … 1467 kHz/205 m … vysílač Romoules na jv Francie … výkon 1000 kW

Radio Tirana … 1458 kHz/206 m … vysílač Lushnjë v západní části střední Albánie … výkon 500 kW

Radio Luxembourg … 1440 kHz/208 m … vysílač Marnach na severu Lucemburska … výkon 1200 kW

BBC … 1296 kHz/231 m … vysílač Orfordness na východním pobřeží Anglie … výkon 500 kW

Hlas Ameriky … 1197 kHz/251 m … vysílač Mnichov A (Ismaning) … výkon 300 kW

Radio Moskva … 1170 kHz/256 m … pravděpodobně vysílač Baranavičy, dnešní Bělorusko … výkon 150 kW

Svobodná Evropa … 720 kHz/416 m … vysílač Holzkirchen na jv Bavorska … výkon 150 kW

(Zdroj: World Radio TV Handbook 1989)

Tomáš Vodvářka v diskusi napsal, že v době VŠ studií „večer chytali VoA s typickou říznou znělkou“. Ano, je to skladba Yankee Doodle, poslechnout si ji můžeme ZDE.

Tomáš Flaška článekk uzavřel slovy: „Doba je jiná. Pokrok jde dál a dlouhé a střední vlny odchází do zapomnění dějin.“ Pravda. Vedle toho: po pádu železné opony jsme museli postupně oželet jednu stanici za druhou.

Změny politických priorit, omezování západních finančních prostředků na přenosy za bývalou železnou oponu a nové možnosti obnovené československé demokracie – to vše způsobilo, že během příštích let postupně mizely z éteru české a slovenské pořady vysílané z ciziny. Ukončeny byly přenosy většiny náboženských relací a rozpuštěny téměř všechny české a slovenské (československé) redakce zahraničních stanic včetně Radia Canada International „Kanada volá Československo“), Hlasu Ameriky, Deutsche Welle/Deutschlandfunku a dalších. Týká se to i BBC a Svobodné Evropy – že RFE působí v Praze, byť již bez českého a slovenské vysílání, považuji za jedno z největších morálních vítězství nad komunistickou ideovou totalitou.

Jedno osobní potěšení. Když v roce 2000 končilo české a slovenské vysílání Deutsche Welle a já se s redakcí dopisem rozloučil a poděkoval, dostal jsem na památku dárek. Svého druhu geniální, protože slavnostní a celoživotní. Je to kravata vytvořená právě pro Deutsche Welle, italský design (obr. 1) a netřeba dodávat, že patří k mým nejoblíbenějším.

Ano, do historie vstoupila jak zlatá éra českého a slovenského vysílání z ciziny, kdy zejména stanice ze Západu měly punc zakázaného ovoce a bylo z čeho vybírat, tak (vstoupí) od 1. ledna 2022 středovlnné a dlouhovlnné vysílání Českého rozhlasu.

Inu, každý ví – časy se mění.

… obr. 1/Rub kravaty – dárek od  Deutsche Welle. Doplněn QSL lístkem vydaným u příležitosti 30. výročí jejího vysílání. (Foto: Autor článku)

Subscribe
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Flaška
Tomáš Flaška(@tomasflaska)
6 měsíců před

Lubomíre, moc děkuji. Dvakrát. Za prvé za pochvalu za článek. Od mistra potěší dvojnásobně.

A za druhé za rozšíření. I já to hltal jedním dechem.

Tomáš Vodvářka
Admin
6 měsíců před

Lubomíre, děkuji za připomenutí. „The following broadcast is to Czechoslovakia….“ Měl jsem hrozně šikovného kamaráda, nadšence Vašeho formátu, s nímž jsem bydlel na kolejích. Dokázal vyladit poslech celkem slušně, takže i přes rušení jsme byli schopni vyslechnout všechno.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial