Přitom by stačilo tak málo

Íránští judisté čelí zákazu startů na mezinárodních soutěžích, který by měl skončit v září 2023. Důvodem je bojkot judistů Izraele; tyto diskriminační praktiky vygradovaly na MS v Tokiu v roce 2019.

Připomeňme, co se tehdy stalo.

Íránští činovníci vyvinuli tlak na svého reprezentanta Mollaeie, aby v závěrečné fázi bojů v kategorii do 81 kg vypustil dva zápasy, čímž by se vyhnul buď přímému souboji s judistou z Izraele, případně dekorování na stupních vítězů, kde by musel vzdát poctu izraelské vlajce – a jak se posléze ukázalo, také hymně, neboť v této kategorii se mistrem světa stal Izraelec Sagi Muki. Mollaei se nátlaku podvolil, ale do Íránu se už nevrátil. Emigroval do Německa, později  mu občanství nabídlo Mongolsko, v jehož dresu vystupoval na OH v Tokiu (stříbrná medaile).

Že něco takového odporuje všem sportovním principům a elementárním etickým zásadám, je jasné jako měsíc v úplňku nad bezoblačným Teheránem. Disciplinární komise Mezinárodní judistické federace (IJF) proto začala konat.

Nejprve bylo vydáno tzv. předběžné opatření. Disciplinární komise IJF po posouzení případu 18. září 2019 rozhodla, že Íránské federaci juda se s okamžitou platností pozastavuje účast na všech soutěžích, administrativních a společenských akcích organizovaných nebo autorizovaných IJF či jejími svazy, a to až do konečného rozhodnutí disciplinární komise.

Konečné rozhodnutí padlo 22. října 2019. Na ochranném opatření se mnoho nezměnilo. I nadále platilo, že Írán je suspendován ze všech výše uvedených aktivit, a to do té doby, dokud neposkytne přesvědčivé záruky, že bude respektovat stanovy IJF a jmenovitě: dokud neumožní svým sportovcům soutěžit s reprezentanty Izraele.

V závěru tohoto rozhodnutí je uvedeno, že Írán se může odvolat k Mezinárodní sportovní arbitráži (CAS). To se také stalo.

Rozhodčí nález z Lausanne, kde CAS sídlí, byl vydán 1. března 2021.

Panel CAS konstatoval, že Íránská judistická federace se dopustila závažného porušení stanov IJF a že udělení sankce je oprávněné, ta ale musí být v souladu s předpisy IJF. Zvolený trest, neomezené suspendování Íránu v rámci akcí pořádaných IJF, v předpisech IJF nemá oporu. Proto CAS odvolání Íránu částečně vyhověla a věc vrátila disciplinární komisi IJF k dalšímu rozhodnutí.

NOVÉ ROZHODNUTÍ

Disciplinární komise IJF rozhodla pak 29. dubna 2021 takto:

Íránská judistická federace je vyloučena z akcí IJF do 17. září 2023. Jako počáteční datum této sankce bylo stanoveno 18. září 2019, kdy byl Írán vyloučen (na neurčito – viz výše) dle původního rozhodnutí disciplinární komise.

SOUČASNOST: ODVOLÁNÍ ÍRÁNU

V úterý 23. listopadu 2021 přinesla světová média zprávu, že Írán se proti čtyřletému zákazu účasti svých judistů na mezinárodních akcích odvolal. K Mezinárodní sportovní arbitráži.

Íránské odvolání bylo podáno prostřednictvím videokonference. Výsledek se očekává nejdříve za několik týdnů.

Ať už odvolání dopadne jakkoli, k celému tomuto představení přitom vůbec nemuselo dojít. Stačilo málo. Aby se Írán choval normálně a umožnil svým sportovcům soutěžit na mezinárodních akcích s těmi soupeři, které jim určí los, vyřazovací pavouk či jiné pravidlo. A to bez výjimky, bez ohledu na politické preference íránského režimu.

Takto se nevyhneme otázce, co se bude dít, když CAS odvolání vyhoví a Írán se při nejbližší příležitosti bude chovat stejně jako před trestem. Tedy opět zakáže svým sportovcům soupeřit s Izraelci. Bude se celý ten cirkus opakovat?

Subscribe
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jana Melišová
Jana Melišová(@janamelisova)
5 měsíců před

Ďakujem za článok. Mne to tak príde, že už aj v športe čím viac sa rieši všetko iné ako šport, že to športovci nemajú ľahké, prosto že ide o zisky a zisky ovplyvňujú výkony. Viem, že treba aj súťaživosť, to chápem, ale …

Tomáš Vodvářka
Admin
5 měsíců před

Vidím to podobně, jako Vladimír. Snad se všechny sportovní asociace pochlapí a začnou se chovat vůči těmto režimům s dostatečnou razancí. Nyní sleduji, jak se zachová WTA vůči Číně v souvislosti s případem „zmizelé“ čínské tenistky. Pan předseda prohlásil, že kašle na čínské prachy za turnaje. Kéž by to nakonec vešlo do podvědomí všech sportovních manažerů.

Vladimír T. Gottwald
Vladimír T. Gottwald(@vladimirgottwald)
5 měsíců před

Doufám, že CAS nevyměkne – ale to jako vždy asi dost záleží na složení rozhodujícího sboru. Jsem ovšem rád, že po ostudách v Riu 2016, v Abú Zabí 2017 či v Tokiu 2019 je už IJF vůči nesportovnímu muslimského antisionismu razantnější.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial