K hyperkorektnímu cirkusu kolem údajně kontroverzní písně Marka Ztraceného

Kdybyste někdy potřebovali vylít s vaničkou i dítě, obraťte se s důvěrou na Johannu Nejedlovou z organizace Konsent. Ano, to je ta dáma, která v pravý čas oprášila „málem ztracenou“ píseň novopečeného Českého slavíka.

Bouře ve sklenici vody (leč s dalekosáhlými důsledky) vyvolaná textem písně Marka Ztraceného „Stává se to i v lepších rodinách“ budiž odstrašující ukázkou toho, jak jedněm, o jejichž blaho nám jde (znásilněným ženám), tímto způsobem pomoci nedokážeme, zato jiným (jinému – vítězi Slavíka) dokonale pokazíme vrcholný okamžik kariéry, splněný sen.

Je také ukázkou toho, jak zákeřný dokáže být progresivistický aktivismus. Účelovost čouhá z počinu Nejedlové jako příslovečná sláma z bot. Jediná chyba, k níž v této pseudokauze došlo: že ji (Nejedlovou) Marek Ztracený neodkázal do patřičných mezí, ale do jisté míry jí dal za pravdu. Chyba, velká chyba.

Sám tak chtě nechtě přispěl k tomu, že – jeho vlastními slovy – místo jeho celoživotní práce, která po slavících měla být vidět, se zraky upínají pouze k těm několika řádkům, které léta nikoho nezajímaly.

Co měl neoprávněně kritizovaný zpěvák udělat? Stát si za svým! Protože ta píseň není oslavou znásilnění.

Marek Ztracený v písni umělecky ztvárnil realitu, která je součástí života kolem nás „dnes a denně“. Vždycky se někde, v nějakém vztahu mezi mužem a ženou, najde chlápek, který se zmazaný jak carský důstojník vrací z tahu a ve stavu dobrovolného šílenství (jak praví klasik: opilost nic jiného než dobrovolné šílenství není) zatouží po milování s tou nádhernou, svůdnou bytostí v průsvitné košilce.

On (slovy písně) přidává na intenzitě, ona pláče. On zmožen vzápětí usne, aniž by k něčemu došlo. Ona? Nevíme, protože „píseň končí“.

Končí i příběh v tomto songu; příběh, který, jak jsem během svého života pochopil, není nikterak výjimečný. Kolik žen, které mají doma násosku, se s tímto setkalo nebo o něčem takovém slyšelo věrohodné svědectví. Souhlasím: děsivé, nepřijatelné, odsouzeníhodné chování. Problém, o němž je zapotřebí hovořit. Zabývat se jím.

Ovšem ne tak, jak to udělala Johana Nejedlová.

Kde bere tato aktivistka jistotu, že její interpretace smyslu oné „kontroverzní“ písně je jediná správná. Co když je to jinak? Třeba tak, jak skladbu chápu já. Vede muže k uvědomění si, čeho se vyvarovat, nechtějí-li, aby si jich ženy přestaly vážit. Nechtějí-li, aby se jim znechutili, aby je v posledku partnerky nezačaly nenávidět. Ženy se vskutku „nechtějí milovat s flaškou od piva“ (jak Ztracený v té písni také zpívá).

Proč má mít interpretace Nejedlové větší váhu než interpretace moje nebo vaše?

Až někdy příště nějaká aktivistka „po svém“ pochopí text zase jiné písně, bude se autor pokorně omlouvat a stahovat skladbu z YouTube a streamovacích služeb? Jímá mě hrůza z toho, kde a jak to skončí

Upřímně: angažmá Johanny Nejedlové a jejího Konsentu je jistě chvályhodné. Ovšem nesmyslným a účelovým výpadem proti zmíněné písni Marka Ztraceného se v mých očích totálně zdiskreditovala. Pro mě už bude trvale nedůvěryhodná. Lituji ale toho, že k tomuto mediálnímu cirkusu paradoxně přispěl i Marek Ztracený – jistěže nikoli tím, že píseň „Stává se to i v lepších rodinách“ před lety napsal. Tím, že byl ochoten posypat si hlavu popelem.

Výstižně to vyjádřil v diskusi na serveru iDNES Jan Jenic: „A tak se korektnosti, za velkého jásotu aktivistických pomatenců, podařilo ukrojit další kolečko salámu zvaného svoboda.“

Pošetilost progresivistů tedy opět zvítězila. Nikoli na druhé straně Atlantiku, ale ve středu Evropy. Jsme svědky něčeho, co je nejen hloupé a absurdní, ale především velice nebezpečné. Uvědomujeme si to?

Subscribe
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jana Melišová
Jana Melišová(@janamelisova)
5 měsíců před

Ja veľmi tieto ankety nesledujem, pána Ztraceného ani nepoznám, asi na sk nemáva koncerty. Ďakujem za vysvetlenie ako sa vyrábajú pseudokonflikty.

Adéla Vodvářková
Admin
5 měsíců před

Ach, ano. Progresivisté opět ukrajují kolečko toho našeho tradičního českého šovinistického salámu. Nabízím náhled z jiné strany. Nevím, jestli jste si četl vyjádření samotné Nejedlové, ale ona jenom sdílela text té vkusné písně na svém twitteru s následujícím komentářem: „To takhle @MarekZtraceny chtel slozit vtipnou posnicku o tom, jak jde chlap na deset piv, ale nejak si jich asi sam Marek dal deset a slozil omylem pisnicku o rapeculture. Gratuluju ke slaviku ale neni to moc funny, s Konsent radi vysvetlime proc.“ Takže ho neoznačila za násilníka, dokonce ten text ani nevytáhla ona, ze Ztraceného sbírky umění ho vyhrabal někdo… Číst vice »

Adéla Vodvářková
Admin
5 měsíců před

Ztracený byl dotazován, jestli to psal z vlastní zkušenosti, a vyjádřil se k tomu tak, že „ne, že by se mi to nestalo, protože to si myslím, že se stalo každému a kdo tvrdí, že ne, tak kecá“, což je celkem přesná ukázka toho, jak je v Česku všeobecně vnímaný konsent: vůbec nijak. Tlačit na partnera, partnerku je prostě normální věc a někdy se to stalo každému. Takhle to Ztracený bere. Ten song nechce proboha nikdo zakazovat! Řezník, který myslím vyhrál dalšího Slavíka v jiné kategorii (ale není to krásná ilustrace té naší české mainstreamové kultury?), má ve svém portfoliu… Číst vice »

FEtZZd2XIAIDsNj.jpeg
Hana
Hana
5 měsíců před

Děkuji, že jste to napsal. Sledovala jsem tu kauzu bedlivě. Tu písničku jsem znala, ale nikdy mne nenapadlo si pod ní představovat právě to, co sugeruje ona ženština. Kdyby se pan Ztracený neozval, mohl mít dobrou reklamu. Mnozí totiž neznají ani jeho, natož tu píseň. Protože se ozval, platí přesně to, co jste napsal.

Soňa Bulbeck
Soňa Bulbeck(@sonabulbeck)
5 měsíců před
Reply to  Hana

Presne, ja som si tiež musela nechať vysvetliť, o čo ide…a súhlasím…

Tomáš Vodvářka
Admin
5 měsíců před

Asi mi něco uniklo, vůbec nevím, o co jde. Nicméně o tom, že i mezi ženami se tu a tam může najít blbka, nemám pražádných pochybností.

Tomáš Vodvářka
Admin
5 měsíců před

Díky za vysvětlení. Samozřejmě pitomost, jde o jakousi uměleckou nadsázku, podobných by se našly tucty, zejména v literatuře apod. Souhlasím, že jde v tomto případě o umělý konstrukt. Bohužel, jak dnes píšu na základě dokumentu ČT, ve věci, která je skutečně závažná a zřetele hodná.

Hana
Hana
5 měsíců před

Napadlo mne, že by se ten text hodil na FB. Tam je plno fanoušků pana Ztraceného i Zlatého slavíka.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial